Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Pekoča paradižnikova marmelada

    Paradižnike kuhljamo, da razpadejo. Kuhane pretlačimo, osladimo, začinimo s sesekljanimi čiliji in kuhamo do ustrezne gostote. Pekoča paradižnikova marmelada izboljša omake za mesne jedi, lahko je premaz za sendviče, razredčena pa za pice.
    5.00 11 št. oseb: Neznano čas priprave: 3–5 ur zahtevnost: (5.00; 11 ocen) 15. julij 2015 št. ogledov: 2131
    Uredil: Urednik
    Izvirno: Provereni RECEPTI
    Receptov: 15798
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 4 kg paradižnika
    • 600–700 g sladkorja
    • 2 čilija
    • ščep soli

    Priprava

    ■ Paradižnike narežemo na manjše koščke, ki jih brez dodatkov pristavimo in zavremo. Paradižnik med pogostim mešanjem kuhamo toliko časa, da razpade, lupinice pa odpadejo.
    ■ Čilija očistimo, podolžno razpolovimo, izpraskamo semena, čilija pa drobno sesekljamo.
    ■ Paradižnike pretlačimo skozi gosto cedilo ali s pomočjo pasirke. Pretlačene pristavimo. Dodamo sladkor, sesekljana čilija in dober ščep soli. Počasi kuhljamo več ur, da ostane dobrih 6 decilitrov goste marmelade; gl. nasveti. Pogosteje mešamo le proti koncu kuhanja, ko se zmes že zgosti.
    ■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80 °C.
    ■ Vročo marmelado nalijemo v vroče kozarčke, ki jih dobro zapremo, ovijemo v brisači ali/in odejo in ohladimo.

    Serviranje

    Pekoča paradižnikova marmelada za ozimnico je dober dodatek pri pripravi klasičnih jedi iz mednarodne in kitajske kuhinje. Dodajamo jo omakam za mesne jedi, z njo pri sendvičih nadomeščamo paradižnikov kečap, razredčena pa je odličen premaz za pice.

    Izboljšanje

    Ko izbiramo vrhunski paradižnik, segajmo po italijanskih sortah San Marzano, Piccadilly, Roma, Perini in Martino.

    Nasveti

    ■ Preprost način preizkusa ustrezne gostote marmelade je želirni preizkus. Preden se lotimo priprave, v hladilnik položimo majhen krožniček. Ko domnevamo, da je marmelada kuhan a, jo kanemo na hladen krožniček. Če se po desetih sekundah ne razleze, je kuhan a.
    ■ Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.
    ■ gl. pojasnila, opozorila

    Pojasnila

    ■ Paradižnik razsemenimo zato, da zmanjšamo količino tekočine, s tem pa pospešimo njegovo termično obdelavo. Semena pa odstranjujemo tudi zaradi uravnoteženja kisline, ki jo je prav v semenih največ.
    ■ Pekoče paprike, za katere najpogosteje uporabljamo sinonim čili, imajo zelo različne stopnje ostrine. Najbolj pekoče so habanero, scotch bonnet in tezpur. Feferoni, ki jih poznamo pri nas, sodijo med najbolj blage. V domači kuhinji čilije dodajamo postopoma; do tiste ostrine, pri kateri še lahko uživamo.
    ■ Z ozimnico napolnjeni kozarci med hlajenjem proizvajajo značilno pokanje. Pok slišimo tedaj, ko med hlajenjem shrankov v kozarcu nastane vakuum.

    Različice

    Ideje

    ■ gl. čili (številne ideje); paradižnik (številne ideje
    Improvizirajmo. Paradižnik najbolje* odišavimo/začinimo z (abecedno): baziliko*, česnom, čilijem, črnim poprom*, drobnjakom, kisom* (zlasti balzamičnim, šerijevim, vinskim), majaronom, meto, origanom, pehtranom, peteršiljem, timijanom in/ali žafranom.

    Opozorila

    ■ Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus.
    ■ Beli sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila, pravijo mu tudi tihi ubijalec. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein.
    ■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
    ■ Čili uvrščamo med ostre začimbe, ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili.

    Zdravilni učinki

    (domnevni)
    Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.

    Zanimivosti

    Paradižnik so v Evropi sprva imenovali tomato, perujsko jabolko in volčja breskev. Slovensko ime izvira iz starega nemškega imena paradies-apfel, rajsko jabolko.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept pekoča paradižnikova marmelada za ozimnico (izvirno: pikantna marmelada od paradajza) Maja Babić, z bloga Provereni RECEPTI ex Cooks and Bakes (srb.)
    ■ številni različni viri 
     
    ” Ko izbiramo vrhunski paradižnik, segajmo po italijanskih sortah San Marzano, Piccadilly, Roma, Perini in Martino. “
    ” Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo. “
    ” Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. “

    Sorodni recepti

    Bučna marmelada z vaniljo
    Odličen, presenetljiv, a preprost namaz na kruh z maslom iz 4 sestavin. Nakockano bučo 2 uri namakamo v sladkorju in ...
    (5.00; 10 ocen)
    Slivov džem brez sladkorja
    Predpogoj za odličen, najbolj naraven in priljubljen slivov džem so dozorele, sladke slive. Trik je v nekaj ščepcih ...
    (5.00; 13 ocen)
    Slivov džem z vanilijo
    Malo sladkorja in samo tri sestavine. Sočne, zrele slive razpolovimo in jih dolgo kuhljamo s sladkorjem, z vanilijevim ...
    (5.00; 13 ocen)
    © 2004-2024 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.919 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani