Priprava
■ ŠPAGETI S SKUTO V KREMNI OMAKI. Pristavimo vodo za kuhanje testenin. Krop posolimo in vanj stresemo špagete, ki jih kuhamo minuto, raje dve manj kot je zapisano na embalaži.
■ V skledici stepemo skuto, jajce, naribano limonovo lupinico, sol in sveže mleti poper. Omako tik pred koncem kuhanja testenin razredčimo z 2 zajemalkama škrobne vode od kuhanja.
■ Testenine odcedimo, odcejene pa stresemo v večjo, globljo ponev. Prelijemo jih z omako, pristavimo in premešamo. Pri srednji temperaturi kuhamo vse skupaj 1–2 minuti. Da se omaka zgosti in oprime testenin.
Serviranje
Špagete razdelimo v ogreta krožnika. Po njih naribamo parmezan, po okusu potresemo še sesekljano baziliko.
Špageti s skuto v kremni omaki so lahko topla predjed, priloga ali lažja samostojna jed.
Nadomestek
■ Špagete lahko nadomestimo z drugimi testeninami po svojem okusu.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
Nasveti
■ Osnovno pravilo pri kuhanju svežih testenin je: 100 g testenin, 1 l vode in 10 g soli. Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je, da jih proti koncu kuhanja (večkrat) pokusimo.
■ Odcejene testenine, ki jih stresemo na hladen krožnik, se zlepijo. Tudi zato jih stresamo na segret krožnik ali v segreto skledo. Krožnike/skledo segrejemo v pečici, ogreti na 80–100 °C, vendar na to jedce opozorimo.
Pojasnila
■
Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo št. 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo št. 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo št. 8. Špagete pred kuhanjem nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci. Uživamo jih z vilicami. Če si v Italiji pomagamo z žlico, nas le debelo gledajo.
■
Skuta je nezreli sir iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka. Mleko oz. sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi skuta, sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa. Primerna je pretežno za kuhanje. Pri Italijanih je znana kot rikota (
ricotta), če je iz sirotke.
Špageti s skuto v kremni omaki
Različice
Ideje
Opozorila
■ Če testenine kuhamo pri zelo visoko temperaturi, uničimo njihovo teksturo. Tako kuhane testenine slabše vpijajo omako.
■ Izogibajmo se skuti z oznako
light, z znižanim odstotkom maščobe. Pri izdelkih s to oznako maščobe pogosto nadomestijo z ogljikovimi hidrati. Vsebujejo tudi različne dodatke za izboljšanje okusa, poleg tega pa so te različice skute redkejše.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zanimivosti
Po svetu proizvajajo več kot 600 različnih oblik testenin. Špageti so dobili ime po italijanski besedi
spago, vrvica.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
špageti s skuto v kremni omaki (izvirno:
creamy ricotta pasta sauce)
chefa Johna, z bloga
Food WISHES
■ številni različni viri
Testenine s skuto v kremni omaki