Nakup
ČIPKASTI ČEBULNI PIRHI. Jajca ne smejo biti sveža, saj jih je sicer nemogoče olupiti. Najboljša so stara 3–5 dni; gl.
kuharski leksikon. Za barvanje so idealna bela jajca, ki pa jih je težko dobiti. Kdor ne uspe dobiti belih jajc, jih lahko pobeli; gl. VIDEO na dnu strani.
Predpriprava
■ Jajca segrejemo na sobno temperaturo. Pomeni, da jih vzamemo iz hladilnika do največ 2 uri (!) pred kuhanjem. Ali pa jih položimo v toplo vodo za 5 minut.
■ Poiščemo ustrezno posodo. Ki je zadosti široka, da bodo jajca v njej v eni plasti.
■ Jajca zdrgnemo z grobo gobico, ki jo namakamo v toplo vodo. Da odstranimo voskasti zaščitni sloj. Če je na lupinici kak žig, ga odstranimo s pomočjo vate in svetlega kisa.
Priprava
■ Vsako jajce ovijemo v košček čipkastega traku. Koščke povežemo z vrvico ali z gumico.
Rumena čebula jajca obarva oranžno, rdeča pa rdeče. Seveda pa lahko lupine kombiniramo, da dobimo neko tretjo barvo.
■ Na dno posode stresemo za 3 pesti suhih lupinic rdeče čebule. Nanje položimo povita jajca, ki jih prekrijemo s čebulnimi lupinicami. Prilijemo toliko vode, da sega za 3 prste čez jajca. Pristavimo in zavremo.
■ Takoj, ko voda zavre, posodo odstavimo. Jajca kuhamo v odstavljeni, pokriti posodi 12–17 minut. Glede na velikost jajc. 12 minut jajca velikost M, 17 pa XL.
■ Posodo odkrijemo. Jajca pustimo v vodi in čebulnih olupkih. Dokler ne dosežemo želenega barvnega odtenka.
Skoraj vse o pirhih: nasveti, naravne barve, pojasnila, opozorila...
■ Pirhe poberemo iz vode in odstranimo čipke. Pirhe ohladimo, če že niso. Kdor želi sijoče pirhe, kuhane premaže z oljem ali s koščkom špeha.
Nasveti
■ Z barvanjem jajc ni potrebo čakati do zadnjega dne. Pirhe lahko hranimo v hladilniku do 7 dni.
■ Praznična miza naj ne bo le dobro in bogato obložena. Tudi na oko na deluje lepo, sproščujoče in praznično. Za to poskrbimo s prijetno svetlobo in glasbo. Z belimi krožniki in belo servirno posodo. Z drobnimi dodatki, na primer z dekorativni piščančki in s pirhi. Jedilni pribor povežimo z barvitimi pentljami. Na mizo položimo pastelne, pomladansko obarvane prte in prtičke. Nikakor ne pozabimo na (pomladansko) cvetje in sveče.
Čipkasti čebulni pirhi
Triki
Če želimo, da so naši pirhi čimbolj enotno obarvani, jih pred kuhanjem temeljito operemo in obrišemo.
Pojasnila
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Različice
Čipkasti čebulni pirhi
Zanimivosti
V srednjem veku so si velikonočne pirhe podarjali zaljubljenci in prijatelji. Ponekod so jih gospodarji dajali služinčadi. Namenjena pa so bila predvsem otrokom.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čipkasti pirhi (izvirno:
čipkasta jaja)
Mirjana Šmit, z bloga
od slatkoga slađe (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Mirjane Šmit
Kako pobelimo rjava jajca