Predpriprava
■ ZELO KRHKI OREHOVI ROGLJIČKI PO BABIČINO. Orehe zmeljemo. V skledo presejemo moko in pecilni prašek. Dobro premešamo.
Izogibajmo se nakupu izluščenih ali/in mletih oreškov, hitro postanejo žarki. Če pa že, jih hranimo v hladilniku.
■ Hladno maslo narežemo na lističe. Sproti jih polagamo na moko. Ko narežemo vse, maslo s prsti čim hitreje vtremo v moko. Da dobimo drobtinasto mešanico. Dodamo mlete orehe in jajce te ugnetemo gladko testo. Na hitro.
■ Testo oblikujemo v kroglo, ki jo nekoliko sploščimo. Ovijemo ga v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Za 20 minut.
Priprava
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem ali s silikonskim podstavkom. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Z ohlajenega testa trgamo koščke testa, velikost prilagodimo želeni velikosti keksov. Oblikujemo jih v svaljke, ki jih zavihamo v rogljičke. Polagamo jih v pekač.
■ Kekse pečemo pribl. 12 minut. Pekač vzamemo iz pečice, ko se začnejo rogljički barvati ob robu.
■ Pečene rogljičke preložimo na pladenj na katerem jih ohladimo.
Serviranje
Ohlajene kekse potresemo s sladkorjem v prahu.
Zelo krhki orehovi rogljički po babičino so priljubljeno drobno pecivo. Pa naj bo za praznike ali med letom.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Gladko moko odlično nadomestimo z mešanico gladke in krušne moke pri večini piškotov. Vsake pol. Za globlji okus in oreškast priokus pa: 1/3 gladke moke, 1/3 krušne moke in 1/3 polnozrnate pšenične, ržene, pirine ali pd. Tudi zelo krhki orehovi rogljički so okusnejši z eno od teh mešanic.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Pri soljenju sladic upoštevamo vsebnost soli v slanem maslu.
■
Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les. Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški. Posebna finesa pri sladicah z orehi je, če jedrca pred mletjem / sekljanjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi, znebimo pa se odtenka grenčine. Zelo krhki orehovi rogljički pa so podobno okusni tudi z lešniki ali z mandlji.
Kekse lahko odišavimo. Bodisi s ščepcem cimeta, s pomarančno lupinico ali z vaniljo.
■
Pri keksih je zelo pomembno, da testo razvaljamo karseda enakomerno debelo. Vedno jih položimo v segreto pečico. Če jih položimo v hladno, so manj krhki. Za pečenje keksov uporabljamo črne pekače. Ki toploto enakomerno prevajajo na testo. Za peko v plinskih pečicah uporabljamo aluminijaste.
■ Če nam keksi ali piškoti ne uspejo, hladne zmeljemo v piškotne drobtine. Za različne sladice.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/oseba.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
zelo krhki orehovi rogljički po babičino (izvirno:
kiflice s orasima) s portala
INDEXRECEPTI (hrv.)
■ številni različni viri
Zelo krhki orehovi rogljički po drugačnem receptu, videti pa je tudi oblikovanje keksov