Priprava
■ ZELIŠČNO MASLO. V kozici pristavimo in zavremo vodo za
blanširanje zelenjave in zelišč. Peteršilj, krebuljico in pehtran osmukamo. Šalotko drobno sesekljamo. Drobnjak drobno narežemo.
■ Špinačo, sesekljano šalotko in (osmukana, narezana) zelišča stresemo v gosto cedilo, tega pa za 3 minute potopimo v krop. Blanširano zelenjavo in zelišča iz kropa za nekaj minut predenemo v (ledeno) hladno vodo. Nato jih odcedimo, ožamemo in gladko stremo v možnarju ali zmiksamo v električnem mešalniku.
■ Zmehčanemu masu primešamo pretlačeno/zmiksano mešanico. Dodamo sol in sveže mlet poper, premešamo in pretlačimo skozi fino cedilo ali kuhinjsko sito. Gl. tudi
izboljšanje.
■ Masleno mešanico oblikujemo v svaljek, ki ga ovijemo v prozorno folijo in shranimo v zamrzovalnik.
Uporaba
Zeliščno maslo ali
maslo s plemenitimi zelišči (tudi
maslo Chivry) uporabljamo kot namaz (za kanapeje), dodajamo ga omakam (npr.
omaki Chivry). Ponudimo pa ga tudi k mesu in drobovini z žara, pa h kuhanim govedini, perutnini, ribam in zelenjavi. Gl. tudi
pojasnila.
Izboljšanje
■ Z zelenjavo in zelišči pretlačimo tudi košček
trdo kuhanega jajca.
■ Mešanici dodamo nekaj kapljic limoninega soka, naribane limonine lupinice, konjaka ali/in worcesterske omake.
Nasveti
■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
■ Tudi pri maslenih mešanicah velja staro kuharsko pravilo: samo prvovrstne in povsem sveže sestavine.
Zeliščno maslo, foto inspired by charm
Pojasnila
■
Poznamo več vrst masla. Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane. Čajno maslo je kakovostnejša različica masla. Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane; znano je po slankastem in izrazitem okusu. Slano maslo vsebuje 1,5-2 g soli/100 g.
Zmehčano maslo je maslo sobne temperature.
■ Šalotka je pravzaprav delikatesna čebula.
■ Drobnjaka ne sekljamo, ker tako poškodujemo nežne cevaste lističe. Vedno ga režemo s škarjami ali z zelo ostrim nožem.
Različice
■ Intenzivnejše zeliščno maslo pripravimo tako, da zelenjave in zelišč ne blanširamo. Samo čim bolj drobno jih sesekljamo.
■ Kadar želimo mešanico prilagoditi svojemu okusu, v kompletno maslo vmešamo 80 % vseh drugih sestavin po receptu. Preostale med občasnim poskušanjem dodajamo postopoma, pri čemer ni nujno, da (u)porabimo vse.
■ Zanimivo različico pripravimo s
čemažem v prahu.
Zeliščno maslo, foto inspired by charm
Ideje
■ Maslene mešanice lahko uporabljamo kot dodatek jedem z žara, (kuhanim) mesnim, perutninskim, ribjim in zelenjavnim jedem, kot namaz ali kot dodatek omakam in juham. Juhe in omake, ki jim masleno mešanico ponavadi dodamo tik pred koncem priprave. Z masleno mešanico izboljšamo okus, pa tudi vežemo. Gl. tudi
serviranje.
Opombe
■ Krebuljica je pravzaprav delikatesni peteršilj. Ponekod jo imenujejo tudi
peteršilj za sladokusce.
■ Pehtran do kraja razvije svojo aromo v stiku s toploto, torej v toplih jedeh.
■ Maslene mešanice so - z izjemo česnove -, primerne tudi za zamrzovanje. V zamrzovalniku se obdržijo do 30 dni, pa tudi dlje.
Opozorila
Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/osebo.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Špinačo uvrščamo med naravno funkcionalno hrano. Vsi njeni pozitivni zdravstveni učinki so znanstveno dokazani. Z borovnicami in lososom jo uvrščamo med
naj hrano.
Zanimivosti
Špinača je prva zelenjava, ki so jo začeli prodajati tudi zamrznjeno.
Viri
■ dopolnjen recept
zeliščno maslo ali
maslo s plemenitimi zelišči (tudi
maslo Chivry)
■ številni različni viri