■ Česen olupimo in drobno sesekljamo; gl. različice. ■ Izbrano zelišče (gl. nasveti) osmukamo in drobno sesekljamo. ■ Vse sestavine nalijemo / stresemo v steklen kozarec s tesno prilegajočim pokrovčkom, potem pa kozarec potresamo – podobno, kot pri pripravi mešanih pijač, – da se vse sestavine premešajo in spojijo. Gl. tudi opombe.
■ Kis praviloma lahko nadomestimo z limoninim sokom ali z vinom. ■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh. ■ gl. različice
■ Med zelišči izbiramo zlasti med drobnjakom, koprom, koriandrom, majaronom, peteršiljem in seveda pa lahko uporabimo tudi druga sveža zelišča. Gl. tudi opombe. ■ Pri kupovanju česna izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino. ■ Ne bodimo dolgočasni in vsaj občasno pripravimo tudi kakšen drugačen solatni preliv; gl. nadomestek in osnovni solatni preliv (številne različice).
Pojasnila
■ Ta solatni preliv je osnovni solatni preliv II, ki mu dodamo zelišče ali zeliščno mešanico po okusu; gl. nasveti. ■ Razmerja med sestavinami se pri različnih virih nekoliko razlikujejo, velja pa pravilo, da je odnos med oljem in kisem vedno 3: 1 v korist olja. Izjema so grški solatni prelivi, kjer je razmerje med oljem in kisom / limoninim sokom ponavadi 2: 1. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno(do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.To olje zadrži večino zdrav(iln)ih sestavin le tedaj, ko ni starejše od 12 mesecev, če ga hranimo v temni steklenici in v temnem prostoru in kadar ga med termično obdelavo ne segrejemo prek 40 °C. ■ Botanično delimo gorčico na rumeno(lat. Sinapis alba) in rjavoali črno gorčico(lat. Sinapis negra). Ostrina oziroma pikantnost gorčice je odvisna od deleža črne gorčice. Blažja vsebuje približno 10 % črne, najostrejše različice pa so pripravljene celo brez rumene gorčice.
Različice
■ Z uporabo različnih vrst olja ali / in kisa, spreminjamo barvo, okus in karakter solatnega preliva. ■ Česen lahko opustimo. ■ gl. osnovni solatni preliv (številne različice); zeliščni solatni preliv
Ideje
■ Številna zelišča lahko skozi vse leto uspešno gojimo v cvetličnih lončkih na okenski polici. ■ gl. solatni preliv (številne različice)
Opombe
■ Strogo gledano, bi morali glede na francosko ime omake (sauce au vinaigre et aux fines herbes) omako pripraviti le z drobnjakom, pehtranom, peteršiljem ali / in krebuljico; gl. nasveti in šopek plemenitih zelišč. ■ Pri izdelavi kisa je posebej zanimivo, da za vrhunski kis ne potrebujemo najboljših osnovnih sestavin. ■ Zeliščni solatni preliv ali solatna omaka s kisom in zelišči je v hladilniku obstojna do 2 tedna. ■ Solatni preliv je znan tudi kot vinaigretska ali vineigretska omaka,kot izpeljanka iz francoskega imena vinaigrette (kis) oziroma vinaigrette sauce. ■ Dijonska gorčica je naprodaj tudi v naših trgovskih središčih.
opozorila Tudi pri nakupu kisa temeljito preberimo deklaracijona steklenici. Police trgovskih centrov so preplavljene z umetno obarvanimi in umetno odišavljenimi kisi, proizvedenimi s pospešeno fermentacijo.Takšni kisi niso ne naravni (kakor pogosto piše na steklenici), ne zdravilni (gl. zdravilni učinki); najpogosteje so zdravju celo škodljivi. Pa čeprav tudi na takšnih pogosto piše balzamični kis iz Modene.
Zdravilni učinki
(domnevni) Česen, gorčico, kis, (ekstra deviško) olivno olje in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Včasih so ponekod po Evropi strehe svojih hiš potresali z gorčičnimi semeni.S tem naj bi od hiše prepodili vampirje. ■ Irci proizvajajo zanimivo različico gorčice s temnim pivom Guinness. ■ Več kot tisoč leta stara francoska beseda vinaigre(kis) je logična zveza besed vinoin kisel.Čeprav je po drugi strani res, da kisa že dolgo ne pridobivamo le iz vina.
Viri
■ dopolnjen recept zeliščni solatni preliv ali solatna omaka s kisom in zelišči iz knjige Vefa’s Kitchen, Phaidon Press, New York 2009 ■ številni različni viri
” Razmerja med sestavinami se pri različnih virih nekoliko razlikujejo, velja pa pravilo, da je odnos med oljem in kisem vedno 3: 1 v korist olja. Izjema so grški solatni prelivi, kjer je razmerje med oljem in kisom / limoninim sokom ponavadi 2 : 1. “
” Med zelišči izbiramo zlasti med drobnjakom, koprom, koriandrom, majaronom in peteršiljem; gl. tudi opombe. “
Sorodni recepti
Kremni veganski zeliščni solatni preliv
Ključna sestavina tega kremnega preliva je svilnati sojin sir ali tofu, gladko zmiksan z ekstra deviškim olivnim ...
(5.00; 1 ocena)
Limonov solatni preliv, dresing
Klasika in vse pogosteje pripravljan solatni preliv. Na hitro, osvežujoč, svetel in vsestranski, najpogosteje za ...