Priprava
■ Zelenjavo očistimo in olupimo. Nato jo strgamo (od debelejšega proti tanjšemu koncu) z lupilcem za zelenjavo ali z mandolino na tanke rezance; gl.
ideje. Vsak plod nastrgamo do četrtine, potem ga obrnemo in strgamo naslednjo četrtino...
■ Maslo in žajbelj pristavimo v posodi in segrevamo, da se maslo stopi. Tedaj vse skupaj mešamo 1 minuto.
■ Zelenjavo stresemo na maslo. Trakove obračamo s kleščami za testenine, dokler ne začnejo veneti.
■ Zelenjavo začinimo s soljo in sveže mletim/strtim poprom. Dodamo javorov sirup in limonov sok ter prilijemo 1,9 dl vode. Zelenjavo kuhamo pri srednji temperaturi kakih 10 minut; s kleščami jo obrnemo vsako minuto. Medtem tekočina izhlapi, zelenjavo pa glaziramo.
Serviranje
Vroči
zelenjavni rezanci na žajbljevem maslu so lahko lahka samostojna jed (za 3) ali priloga (za 4–6). Ohlajene lahko pogrejemo.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
gl.
ideje
Nasveti
V mešano zelenjavo kombiniramo korenček, pastinak, repinec, črno redkev, jam, peteršiljevo korenino in/ali črni koren.
Pojasnila
■ Pastinak je korenasta zelenjava, vzgojene s križanjem korenčka in peteršilja.
■ Javorov sirup delimo glede na čas pridobivanja na stopnje A, B ali C. Sirup A pridobivajo na začetku žetve, ko je soka v drevesu največ, vendar ta vsebuje veliko sladkorja in manj mineralov. Sirup B pridobivajo sredi žetve. Sirup je sladek, temnejši od stopnje A in je primeren za pripravo izbranih slaščic. Sirup C pridobivajo v zadnji fazi žetve. Je gostejši, temno rjav, manj sladek, a po sestavi kakovostnejši.
Ideje
■ Improvizirajmo. Žajbelj najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo*, česnom*, limonami, peteršiljem, rožmarinom in s timijanom.
■ Koščke zelenjave, ki nam ostanejo, ker so premajhni za strganje, ponudimo kot prigrizek ali pa jih uporabimo za
zelenjavno osnovo.
■ Improvizirajmo. Žajbelj najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo*, česnom*, limonami, peteršiljem, rožmarinom in s timijanom.
Opombe
■ Najmanj (rakotvornih) pesticidov med zelenjavo vsebujejo (po vrsti): avokado, koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevci, cvetača in sladki krompir.
■ Naš vrtni žajbelj vsebuje do 2,5 % eteričnega olja, v katerem so tudi tujon (40-60 %; ozkolistni/Salvia lavandulifolia/ ga ne vsebuje), cineolo (15 %), borneol (10 %), kampfer, pinen, salven in linalol.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Med ter večino korenaste zelenjave in zelišč uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
V srednjem veku so o žajblju spisali knjigo, ki je obsegala 400 strani.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
zelenjavni rezanci na žajbljevem maslu (izvirno: root ribbons with sage) Jerryja Traunfelda, s portala
FOOD52 (angl.)
■ številni različni viri