Priprava
■ ZELENJAVNA JUHA. Krompir, korenje in belušno zeleno olupimo in dokaj drobno narežemo. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice ali pa jo sesekljamo.
■ Pločevinko paradižnika odpremo. Paradižnike kar v njej sesekljamo z nožem.
■ V velikem loncu segrejemo olje pri srednji temperaturi. Na segretega stresemo čebulo, korenje in belušno zeleno. Zelenjavo pražimo 4 minute med pogostim mešanjem.
Izvirni recept ima na dan objave na Gurmanu 385 ocen, povprečna pa je 4,95. Stari recept (zdaj: zelenjavna juha s slanino) je bil nadomeščen septembra 2023.
■ Česen olupimo in stremo s plosko stranjo noža. Strtega lahko še sesekljamo. Stresemo ga na zelenjavo in pražimo 30 sekund. Med mešanjem.
■ Prilijemo juho in paradižnike (s sokom vred). Dodamo krompir, sol, lovorova lističa, timijan in peteršilj. Zavremo.
■ Stročji fižol očistimo in drobno narežemo. Stresemo ga v lonec. Temperaturo znižamo na srednje nizko, juho pa kuhamo 20–30 minut. Da se krompir zmehča.
■ Nazadnje dodamo koruzo, grah in sveže mlet poper. Kuhamo še 5 minut.
Kdor želi izrazitejši okus zelene, belušno nadomesti z gomoljno.
■ Iz juhe odstranimo lovorova lističa.
Serviranje
Vroča
zelenjavna juha ali
zelenjavna enolončnica se prileže s kakšnim dobrim
kruhom, s
ploščatim kruhom, z
opečenimi kruhki ali s
hrustki (krekerji) Gl. tudi
kuharski leksikon, izboljšanje.
Shranjevanje
Zelenjavna juha se obdrži v hladilniku do 5 dni. V tesno zaprti posodi. Odlično jo zamrzujemo.
Sorodni recepti
Zelenjavna juha
Kuharski leksikon
■
Izboljšanje. Zelenjavna juha je lahko še okusnejša, če:
- V njej kuhamo parmezanovo skorjo. Odstranimo jo skupaj z lovorom.
- Povečamo količino timijana ali dodamo še kakšno zelišče ali zeliščno mešanico. V zelenjavni juhi se odlično obnesejo tudi (abecedno): bazilika, majaron, origano, rožmarin ali/in žajbelj. Dober izbor sta italijanska zeliščna mešanica in provansalski zeliščni šopek.
- Zelenjavno osnovo nadomestimo s piščančjo ali s čisto govejo juho.
- Juho postrežemo s parmezanom in z ekstra deviškim oljčnim oljem. Da si jo vsak izboljša po okusu.
■
Zelenjava so zelikaste rastline, ki jih gojijo na vrtovih in poljih za prehrano. Lahko pa samoniklo rastejo v naravi. Zelenjavo v grobem delimo na vrtnine, poljščine (vse vrtnine in poljščine niso zelenjava) in divjo zelenjavo. Ker uporabljamo različne dele rastlin (korene, gomolje, čebulice, liste, stebla, cvetove, plodove, stroke)zelenjavo delimo na korenovke, gomoljnice, čebulnice, listnato zelenjavo (npr. solatnice, špinača, blitva, kapusnice), stebelno zelenjavo (npr. beluš, rabarbara, belušna zelena), cvetno zelenjavo (npr. artičoka, brokoli, cvetača), plodovke in stročnice. Med zelenjavo in sadjem ni ostre meje. Pa tudi vse gomoljnice najbrž niso zelenjava. Zelenjava je polna vitaminov in rudnin. Še posebno mlada, sveže nabrana in čimprej pripravljena.
Francoska kuhinja je na dvoru že zgodaj visoko cenila (abecedno): artičoke, grah, stročji fižol, špinačo in šparglje.
■
Najbolj zdrava je surova zelenjava. Sicer pa zelenjavo kuhamo, dušimo (z malo tekočine), soparimo, pražimo, pečemo (v pečici, ponvi, na žaru) in cvremo. Čas termične obdelave naj bi bil čim krajši. Saj tako ohranimo največ hranilnih snovi. Zelenjavo ponudimo kot hladno / toplo predjed, kot samostojno jed, prilogo ali prikuho. Je sestavina različnih jedi (npr. ragujev, juh), lahko je tudi jušni vložek.
Zelenjavna juha
Ta zelenjavna juha vsebuje pribl. 200 kalorij na porcijo.
■
Juhe so redke do goste jedi iz različnih živil in vode ali osnove. Čeprav so tudi osnove v bistvu juhe. Pripravljamo jih z mesom, zelenjavo, stročnicami, ribami, morskimi sadeži ali/in podobno. Juhe ločimo na čiste (bujon;
boullion) in goste, te pa po uporabljenih živilih na (abecedno): goveje, kostne, kurje, mesne, piščančje, sadne in zelenjavne. Ponudimo vroče ali hladne, lahko tudi gratinirane (npr. čebulna juha) Z daljšim kuhanjem dobimo krepke ali močne juhe (
consommé). Če krepko juho kuhamo še naprej, dobimo izvleček (esenca). Goste ali zgoščene juhe zgoščamo z moko, podmetom, prežganjem ali z zelenjavnim pirejem. Mednje uvrščamo kremne juhe, prežganko in podmetene juhe.
Opozorila
■ Med zelenjavo vsebuje največ (rakotvornih) pesticidov (po vrsti): zelena, špinača, paprika, kumare, češnjevci, krompir (povprečen gomolj vsebuje več pesticidov po teži kot katero koli drugo živilo) in grah. Seznam živil in zaporedje se spreminja vsako leto.
■ Zelenjave ne kuhamo v litoželeznih in bakrenih posodah (!). V njih se uniči večina C vitamina
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
zelenjavna juha ali
zelenjavna enolončnica (izvirno:
vegetable soup)
Jaclyn Bell, z bloga
COOKING CLASSY
■ številni različni viri
Jaclyn Bell