■ Piščančji file očistimo, oprhamo pod tekočo hladno vodo in narežemo na tanke rezance. ■ Pločevinko odpremo, paradižnik pa odcedimo in grobo sesekljamo. ■ Papriko očistimo, razpolovimo, razsemenimo in grobo sesekljamo. ■ Gnjat narežemo na kockice. ■ Riž pod tekočo hladno vodo temeljito operemo in odcedimo. ■ Kokošjo juho pristavimo, zavremo in pustimo na toplem.
Priprava
■ V posodi segrejemo olje, na katerega stresemo narezan piščančji file. Med občasnim mešanjem rezance zlato rumeno prepražimo. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. ■ Česen olupimo in stremo. ■ Origano osmukamo in drobno sesekljamo. ■ Temperaturo na štedilniku znižamo. Prepraženemu mesu dodamo sesekljano čebulo, žličko sesekljanega origana, strt česen in čilijeve kosmiče. Med mešanjem počasi pražimo 2 do 3 minute. ■ V posodo dodamo sesekljana paradižnik in papriko, nakockano gnjat in odcejen riž. Vse skupaj zalijemo z vročo kokošjo juho, zavremo in počasi kuhljamo 20 minut. ■ V juho stresemo grahova zrna in sol, potem pa vse skupaj kuhljamo še dobrih 5 minut. ■ Kapre stresemo v cedilo, potem pa jih pod tekočo hladno vodo dobro izperemo. ■ Olive razpeškamo in drobno sesekljamo. ■ Juhi primešamo sesekljane olive, odcejene kapre in sveže mlet črni poper. Prevremo in odstavimo.
Serviranje
Zelenjavna enolončnica s piščancem in rižem je gosta juha, h kateri ponudimo dober kmečki kruh.
Nadomestek
■ V sezoni pelate iz pločevinke nadomestimo z zrelim svežim paradižnikom, ki ga olupimo, razsemenimo in grobo sesekljamo. ■ Čebulo nadomestimo s šalotko. ■ Kokošjo juho nadomestimo s kokošjo, perutninsko ali piščančjo osnovo.
Izboljšanje
■ Kapre iz soli so aromatičnejše kakor tiste iz slanice, le da moramo tiste iz soli pred uporabo za nekaj ur namočiti v hladno vodo. ■ Prepraženo meso, čebulo, začimbe in zelišča zalijemo z 0,6 decilitra suhega rdečega vina. Pripravo jedi nadaljujemo po receptu. ■ gl. nadomestek in pojasnila
Nasveti
■ Pri nakupu izbiramo papriko s svetlečo in napeto kožo, nikakor uvelih, počenih ali natrganih plodov. ■ Pri grahu se začne sladkor pretvarjati v škrob tisti hip, ko ga utrgamo. Grah začne postaji moknat in trd. Zaradi tega nikoli ne kupujemo oluščenega, ampak le tistega v strokih. Če dva stroka podrgnemo drugega ob drugega, slišimo pri sveže nabranem grahu značilno škripanje. ■ Najboljšo kokošjo juho pripravimo z odraslo, relativno mastno nesnico, staro 15 do 18 mesecev in težko 1,20 do 2 kilograma. Takšna ima jedro in čvrsto meso izrazitega okusa, zadostuje pa za 4 do 6 porcij. Odlično juho pripravimo tudi s pitano kokošjo, ki tehta 1,20 do 1,60 kilograma, ali s petelinčkom, z nežno maščobno plastjo, ki tehta 1 do 1,40 kilograma.
Pojasnila
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo. ■ Pekoče paprike, za katere najpogosteje uporabljamo sinonim čili, imajo zelo različne stopnje ostrine. Najbolj pekoče so habanero, scotch bonnet in tezpur. Feferoni, ki jih poznamo pri nas, sodijo med najbolj blage. ■ gl. okvirček
■ Pri enolončnicah ločimo tri glavne skupine: zelenjavne, mesne in mešane enolončnice. ■ V Portoriku za to slastno enolončnico poznajo številne različice, ki se razlikujejo po sestavinah in njihovi količini. Skoraj vsaka družina ima svoj recept, ki se prenaša iz roda v rod. ■ Iz kilograma stročjega graha dobimo približno 500, pri mladem grahu pa celo samo 300 gramov grahovih zrn. Zunaj sezone je na voljo zamrznjen grah, ki je po kakovosti skoraj enak svežemu. ■ Olive so standardna sestavina sredozemske kuhinje. V kombinaciji s paradižnikom, česnom in zelišči dajejo številnim jedem izjemno aromo in okus.
Opozorila
■ Piščančji file je nadvse sočno in nežno meso, še posebej notranji del - piščančji file minjon. Pri pripravi pazimo, da meso sicer prepečemo, ne pa tudi presušimo. ■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide. ■ Čili in poper uvrščamo med ostre začimbe, ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili.
Zdravilni učinki
(domnevni) Čebulo, česen, grah, olive, papriko, paradižnik in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Če verjamete!? Ko se odpravljate od doma sklenit kupčijo, dajte v žep ali denarnico štiri posušena grahova zrna. Baje ne more spodleteti.
Viri
■ dopolnjen recept zelenjavna enolončnica s piščancem in rižem iz knjige Zdrava hrana za srce, Gayler, Paul, Lynas, Jacqui, Mladinska knjiga Založba, Ljubljana 2006 ■ številni različni viri