UVODNA OPOMBA: Po izvirnem receptu nadev zvijemo v vseh 12 listov testa. Zato je naš recept prilagojen našemu razumevanju zavitka/štrudlja.
Priprava
■ Kostanje
spečemo v pečici; preizkušen recept. Lahko tudi po kakem svojem receptu.
■ Gobe očistimo in grobo sesekljamo.
■ V veliki ponvi segrejemo 1,5 žlice olja. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice. Prepražimo jo, da se zmehča.
■ Timijan osmukamo, rožmarin karseda drobno sesekljamo. Oboje stresemo na prepraženo čebulo. Dodamo gobe, sol in sveže mleti/strti poper. Vse skupaj pražimo kakih 6 minut med občasnim mešanjem. Da gobe oddajo vodo in začnejo rjaveti.
■ Pečene kostanje olupimo in grobo sesekljamo.
■ Gobe zalijemo z vinom. Pražimo jih med mešanjem, da vino izhlapi. Gobovo mešanico stresemo v večjo skledo. Dodamo sesekljane kostanje, premešamo in hladimo 10 minut.
■ Ghi stopimo, stopljenega pa zmešamo s 3 žlicami olja.
■ List testa položimo na delovno površino. Da je širša stran obrnjena proti nam. Premažemo ga z ghijevo mešanico, spodnjo tretjino pa potresemo z nekaj žličkami drobtin. Na testo položimo drugi list, ki ga podobno premažemo in potresemo. Na vrh položimo tretji list, ki ga samo premažemo.
■ Spodnjo tretjino testa potresemo s tretjino gobovega nadeva. Po njem nadrobimo tretjino sira. Vse skupaj zvijemo v zvitek, ki ga položimo v pekač.
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Podobno kot prvi zvitek pripravimo še dva. Zvitke premažemo s preostalo ghijevo mešanico. Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 25 minut. Da se zlato rjavo in hrustljavo zapeče.
■ Pečen zavitek hladimo 5 minut.
Serviranje
Zavitek z gojenimi gobami, kostanji in zelišči ali gobov štrudelj s kostanjem, ovčjim sirom in dišavnicami ponudimo kot samostojno jed. Lahko z jogurtom, s kislo smetano ali/in s kajmakom.
Nadomestek
■ Kostanje lahko nadomestimo s 75 g opečenih in grobo sesekljanih lešnikov.
■ Belo vino lahko nadomestimo s sakejem, japonskim riževim žganjem.
Nasveti
Šampinjone in šitake najpreprosteje očistimo, če jih zbrišemo s papirnato kuhinjsko brisačo. Ali s čopičem za čiščenje gob. Po navadi porežemo tudi konice betov.
Pojasnila
■ Pripravo jedi opazno poenostavimo in pospešimo s kupljenim vlečenim testom. Tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov, gibanic in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke oz. za kuhane jedi. Jedi z domačim
vlečenim testom so praviloma okusnejša.
■ Šitake (tudi
shiitake; Lentinus edodes) so gojene gobe, blagega, jurčkom, mesu in zemlji podobnega okusa. Vsebujejo folno kislino, zato Japonci verjamejo, da podaljšujejo življenje.
■ Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l).
■ Timijan je skupno ime za številno družino zelišč, ki se med seboj pogosto razlikujejo po videzu in sestavinah. Udomačen sinonim za timijan je materina dušica, v kuhinji pa najpogosteje uporabljamo najbolj aromatični vrtni timijan (
Thymus vulgaris).
Različice
Ideje
■ gl.
vlečeno testo (številne
ideje);
zavitek (
nasveti, triki, pojasnila…)
■ Gojene gobe imajo nežnejši okus od divjih. Zato so primerne za kuharsko improvizacijo, saj jim z različnimi dodatki bistveno spreminjamo okus. Preizkušene kombinacije so z artičokami, jajci, s sirom, z bučkami, s krompirjem, špinačo, teletino, perutnino, z govedino, divjačino in z vinom, zlasti z madeiro.
Opombe
Gojene gobe so za razliko od gozdnih biološko neoporečne. Pa še nekaj prednosti imajo. Dostopne so skozi vse leto, med njimi ni strupenih. Pa tudi klopa ne moremo ujeti med nakupovanjem.
Opozorila
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
■ Vlečeno testo so v Evropo domnevno prinesli Turki ob svojem pohodu nad Dunaj, leta 1683.
■ Šitake na Japonskem umetno gojijo na okroglih polenih drevesa shii (
Pasania cuspidata), hrasta, gabra, kostanja in bukve. Že več kot 2000 let.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
zavitek z gojenimi gobami, kostanji in zelišči (izvirno:
mushroom and chestnut savory strudel) s portala
myfitnesspal
■ številni različni viri