Priprava
■ Školjke očistimo in odpremo. Zložimo jih v ognjevaren pekač.
■ Česen pretlačimo. Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo.
■ V kozici počasi razpustimo maslo.
■ V pečici ogrejemo zgornji žar.
■ Ko se maslo stopi, dodamo česen, peteršilj, limonin sok, sol in sveže mlet beli poper. Mešanico nalijemo na školjke, pekač pa položimo pod zgornji žar. Za 2–3 minute.
■ Polovico limone narežemo na krhlje.
Serviranje
Pekač neposredno iz pečice prenesemo na mizo.
Zapečene klapavice z limoninim maslom se priležejo s hrustljavim belim kruhom za pomakanje. Z limoninimi krhlji in s primerno ohlajenim in izbranim suhim belim vinom.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Školjke, nabrane v mesecih, ki imajo v besedi črko
r (npr. april), so bolj polnega in aromatičnega okusa.
Nasveti
■ Nekatere školjke (npr. klapavice, ostrige, vongole, mušule) morajo biti ob nakupu žive, lupini morata biti zaprti, imeti morajo prijeten vonj po morju, ne po ribah. Gl.
opozorila.
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. Zaradi uravnoteženosti vonja in okusa eteričnega olja v peteršilju, se zelišče ujame malodane z vsemi drugimi zelišči/začimbami. Celo tedaj, ko jed ob koncu priprave izdatno potresemo s peteršiljem, ni bojazni, da bi prekrili vonj/okus drugih zelišč/začimb. Peteršilj njihov vonj/okus celo okrepi.
Pojasnila
Klapavice so cenejše od drugih školjk, ker jih je dovolj, uspešno pa jih gojijo tudi v številnih školjčiščih. Do prodajne velikosti, 6–7 cm, zrastejo že v 1–2 letih.
Različice
gl.
klapavice z belim vinom in česnom ipd.
Ideje
gl.
klapavica (številne
ideje); školjke (številne
različice)
Opozorila
■ S školjkami ravnamo izredno previdno. Sveže školjke so zaprte. Če je školjka odprta le za špranjo, po njej potrkamo z noževo konico; če se tudi tedaj ne zapre, jo izločimo. Brez razmišljanja zavržemo tudi vse školjke, ki ostanejo zaprte po kuhanju. Vse našteto je razlog, da školjk vedno kupimo nekaj več, kot predvideva recept.
■ Klapavice se hranijo s planktonom, skozi njihove prebavne organe pa gre tudi vsa (pod)morska umazanija. Zato uživajmo le školjke iz školjčišč, in tiste, za katere vemo, da prihajajo iz čistega morja.
■ Če klapavice predolgo kuhamo, postanejo žilave.
■ gl.
nasveti
Zanimivosti
Kuhano maslo so kot
žonto, masunek ali maslo poznale že naše babice. Na kmetijah so ga uporabljali le ob prazničnih ali slavnostnih dneh, na mestnih tržnicah pa je bilo že zjutraj razprodano, čeprav je bilo najdražja od dobrot na stojnicah. Surovo maslo je bilo tedaj poznano kot
puter.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
zapečene klapavice z limoninim maslom (izvirno: stuffed mussels with garlic) z bloga
Donal Skehan (angl.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Donala Skehana