Predpriprava
ZAMRZNJENI ČOKOLADNI JOGURT. Gosto cedilo položimo nad lonec, potem pa ga obložimo z gazo. V cedilo nalijemo jogurt, ki ga pokrijemo s prozorno folijo in obtežimo z ustrezno velikim krožnikom. Lonec z jogurtom položimo v hladilnik vsaj za 6 ur. Še bolje, čez noč.
Priprava
■ V posodi, na katero se prilega manjša skodelica, zavremo vodo za vodno kopel. V skodelico nadrobimo obe čokoladi, ki ju stopimo med občasnim mešanjem. Hitreje gre v mikrovalovki, kdor jo uporablja.
■ Na stopljeno čokolado stresemo sladkor in limonino lupinico. Nakapljamo pomarančni izvleček in mešamo, da se sladkor stopi. Odstavimo.
■ Beljak stepemo v čvrst beljakov sneg. Vmešamo ga v stopljeno čokolado. Nazadnje primešamo odcejeni jogurt, da dobimo enobarvno zmes.
■ Zmes nalijemo v aparat za sladoled, v katerem jo pripravimo po navodilu proizvajalca.
V zamrznjenem jogurtu bistveno zmanjšamo možnost nastajanja kristalov, če sladkor nadomestimo z invertnim sladkorjem.
■
Priprava brez aparata za sladoled. Zmes nalijemo v plastično posodo. Ki je vsaj dvakrat večja od količine zmesi, kar nam olajša mešanje. Posodo za 2–3 ure položimo v zamrzovalnik. Vmes jo 3- do 4-krat vzamemo iz zamrzovalnika (gl.
opombe), vsebino pa dobro zmešamo s paličnim mešalnikom, z ročnim mešalnikom, z metlico ali z vilicami. Pomembno je, da zamrznjeno zmes poberemo tudi s sten posode.
Serviranje
Zamrznjeni čokoladni jogurt nadenemo v dresirno vrečko z zvezdastim nastavkom. Nabrizgamo ga v ohlajene kozarce, skodelice ali kartonske lončke. Ali pa uporabimo zajemalko za sladoled. Desert lahko prelijemo s čokoladnim ali s
karamelnim prelivom. V najbolj preprosti različici ga potresemo s čokoladnimi drobtinicami, v izvirni pa ga ponudimo s kumkvatovim kompotom. Zmrzlino ponudimo kot klasično sladico ob zaključku obroka, lahko pa tudi za lahko malico.
Shranjevanje
Desert hranimo v zaprti posodi v zamrzovalniku. Ker je pripravljen z beljakom, ki mu zagotovi dodatno kremoznost, je obstojen krajši čas od običajnih 5 dni.
Zamrznjeni čokoladni jogurt, foto the FIT PEACH
Nadomestek
Sladkor lahko nadomestimo z medom, najbrž pa lahko tudi z drugimi sladili, npr. z veganskimi. Gl. tudi
triki.
Izboljšanje
Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Nasveti
Pomembno je, da zamrznjeni jogurt med zmrzovanjem večkrat premešamo; gl.
priprava. S tem vanj vmešamo zrak, obenem pa preprečimo nastajanje nadležnih ledenih kristalčkov. Gl. tudi
triki.
Pojasnila
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
■ Improvizirajmo.
Jogurt najbolje* kombiniramo z naslednjim sadjem (abecedno): bananami, ingverjem, jabolki, jagodami, javorovim sirupom, limetami, limonami*, mangom, meto*, olivnim oljem, pistacijami, orehi* ali/in z vanilijo.
Zamrznjen jogurt je priljubljen predvsem zato, ker je manj sladek od klasičnega sladoleda. Je tudi bolj kremen, lažji in hitreje prebavljiv. Odlikuje ga tudi svež, blago kiselkast okus.
■
Naprodaj sta 2 vrsti aparatov za ledene posladke, priprava zamrznjenega jogurta pa je pri obeh enaka. Zmes nalijemo v posodo, v kateri med nenehnim mešanjem zamrzne. Praviloma v 30–60 minutah. Naprodaj so nekoliko dražji aparati s hladilnim agregatom. Ta med mešanjem hladi posodo, v kateri zmrzuje sladoled. Nakup takšnega aparata je ekonomičen za ljubitelje ledenih sladic, ki se priprave lotijo pogosto. Cenejši aparati imajo posodo z dvojno steno, med katerima je hladilna tekočina. Takšno posodo položimo v zamrzovalnik 8 ur pred začetkom priprave.
Zamrznjeni čokoladni jogurt, foto the FIT PEACH
Različice
Ideje
■ gl.
čokolada (številne
ideje);
jogurt (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Jogurt najbolje* kombiniramo z (abecedno): bananami, ingverjem, jabolki, jagodami, javorovim sirupom, limetami, limonami*, mangom, meto*, olivnim oljem, pistacijami, orehi* ali/in z vanilijo.
Opombe
■ Pri kisanju se sestava mleka precej spremeni. Beljakovine se delno razkrojijo in postanejo lažje prebavljive, iz sladkorja pa se razvije osvežilna mlečna kislina, ki ureja prebavo in pospešuje delovanje trebušne slinavke.
■ Mleko v mlečni čokoladi zavira odlične lastnosti kakava in preprečuje absorbcijo hranil v telo.
Opozorila
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje, a ne vedno; gl.
Nezdrava črna čokolada. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne (eko) čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca ali kadmija. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
■ Ker so jogurti povečini proizvedeni iz homogeniziranega mleka, telesu vzamejo več kalcija, kot ga vsebujejo. Če imamo diarejo ali druge težave s prebavili, jih fermentirani mlečni izdelki lahko še povečajo.
■ Opomba, zapisana na embalaži, da je
mleko proizvedeno v Sloveniji, še ne pomeni, da je jogurt narejen iz slovenskega mleka.
Zanimivosti
■ Zamrznjeni jogurt je sodobna, mlada sladica, ki se je v ZDA pojavila na začetku osemdesetih let 20. st. Lahek, kremast, preprost za pripravo z aparatom za sladoled ali brez je postal kultna sladica.
■ Navadnim jogurtom ni dovoljeno dodajati konzervansov, kljub temu pa imajo dolg rok trajanja. Vsebujejo mlečno kislino, ki je naravni konzervans.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
zamrznjeni čokoladni jogurt (izvirno:
čokoladni zamrznjeni jogurt s kumkvatovim kompotom) iz knjige
Zamrznjeni jogurt, kremast sladoledni posladek v lončku,
Melanie Zanin,
Mladinska knjiga Založba, Ljubljana 2016
■ številni različni viri