Predpriprava
■ KVASEC. Kvas nadrobimo v skodelico. Dodamo sladkor in mlačno vodo ter pustimo vzhajati 10 minut.
■
KVAŠENO TESTO. Moko presejemo v mešalno skledo. Dodamo kvasec, jajce, olje in sol, potem pa ugnetemo gladko testo, ročno ali strojno. Po potrebi dodamo še malo mlačne vode. Testo oblikujemo v kroglo, v skledi ga pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo vzhajati 60 minut pri sobni temperaturi.
■ Vzhajano testo predenemo na pomokano delovno površino. Razvaljamo ga za prst debelo in ga potresemo z mletimi orehi. Testo zvijemo v štrukelj, ki ga nekajkrat prebodemo z vilicami. Pokrijemo ga s čisto kuhinjsko krpo ali s prtom in pustimo vzhajati 15 minut.
■ Nekaj minut pred koncem vzhajanja pristavimo vodo za kuhanje štrukljev.
■ Vzhajan štrukelj zavijemo v kuhinjsko krpo. Krpo na obeh koncih tesno zavežemo, potem pa svaljek položimo v krop. Posodo pokrijemo, štrukelj pa počasi kuhljamo kakih 20 minut. Za kuhane štruklje praviloma velja, da so kuhani, ko splavajo na površje.
■ PRELIV. Maslo razpustimo v manjši ponvici tik pred koncem kuhanja štrukljev. Na njem prepražimo drobtine zlato rumeno.
■ Kuhan štrukelj odvijemo in ga narežemo.
Serviranje
Narezane štruklje razdelimo na ogrete krožnike. Potresemo jih s prepraženimi drobtinami, nazadnje pa jih pokapljamo z medom.
Vzhajani orehovi štruklji z medom so nasitna sladica.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
Izboljšanje
■ Po orehih lahko potresemo oprane in odcejene rozine.
■ Štruklji so okusnejši, če jih skuhamo v sopari.
Nasveti
■ Posodo in živila za pripravo kvašenega testa ogrejemo na sobno temperaturo.
■ Ko kvašeno testo pripravljamo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo, pravilno ugneteno testo pa se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro; spirali naj gresta le nekajkrat skozenj, da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
■ Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Z različnimi vrstami medu v odtenkih spreminjamo tudi okus in barvo sladice.
Triki
Kuhane štruklje lepo narežemo z debelejšo nitko.
Pojasnila
■ Gnetenje testa povzroči, da se gluten, ki je v moki, raztegne in s tem formira elastičen ovoj okoli plinastih mehurčkov kvasa.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
gl.
kvašeno testo (številne
različice);
orehovi štruklji z rozinami in vlečenim testom;
štruklji (številne
različice) ipd.
Ideje
gl.
kvašeno testo (številne
ideje); orehi (številne
ideje)
Opombe
■ Veliko družino štrukljev v grobem delimo na sladke in slane, v tri podskupine pa jih lahko uvrstimo še po testu, nadevu ali/in načinu termične obdelave.
■ Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški. Makadamije pa imajo najbolj ugodno razmerje med omega-3 in omega-6 maščobnimi kislinami.
■ Vsak med po določenem času kristalizira. Kristalizacija je zadnja oblika medu, ki med hkrati naravno konzervira. Kristaliziran, dobro zaprt med lahko v temnem prostoru (o)hranimo nekaj let. Ko ga želimo utekočiniti, postavimo kozarec z medom v posodo z vročo vodo.
Zanimivosti
■ Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les.
■ Štruklje uvrščamo med avtohtone slovenske jedi, domnevno pa so v pisnem viru prvič omenjeni v kuharski knjigi iz leta 1589, ki je izšla v današnjem avstrijskem Gradcu (Graz), napisani v stari grščini.. Navedbe, da naj bi kmetje po vaseh štruklje uživali kot praznično jed šele od 19. st. dalje, nikakor ne morejo biti točne.
Viri
■ dopolnjen recept
vzhajani orehovi štruklji z medom s portala
Združenje Turističnih Kmetij Slovenije
■ številni različni viri