Predpriprava
■ Jajčevce operemo, obrišemo in narežemo na pol centimetra debela kolesca. Pekač prekrijemo s kuhinjskimi papirnatimi brisačami, na katere zložimo narezane jajčevce. Na eni strani ga podložimo s kuhinjsko desko, da leži z naklonom. Nato jajčevce posolimo in blago popopramo ter pustimo čez noč.
■ Kozarce za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo, odcedimo in obrišemo.
Priprava
■ Narezane jajčevce s papirnatimi kuhinjskimi brisačami temeljito popivnamo in posušimo. Česen olupimo, čilije pa razpolovimo in očistimo; gl. opozorila.
■ Kis pristavimo z 1 strokom česna, 1 čilijem in z vejico origana. Ko zavre, vanj vložimo del narezanih jajčevcev, ki jih blanširamo 2 minuti. Blanširane s penovko pobiramo iz tekočine in zlagamo na papirnate kuhinjske brisače, da se dobro odcedijo. Tako postopoma obdelamo vse jajčevce. Preostali česen in čilije skupaj z osmukanimi zelišči grobo narežemo.
■ Povsem suhe jajčevce zložimo v steklene kozarce do 2 centimetra pod vrh. Vsako plast jajčevcev potresemo z malo sesekljane zeliščne mešanice, nato pa jih zalijemo z olivnim oljem. Kozarce dobro pretresemo, da se zračni mehurčki dvignejo na površje; gl.
pojasnila.
Serviranje
Vloženi jajčevci z zelišči ali
pekoči jajčevci v olivnem olju so lahko hladna predjed, solata ali priloga.
Nadomestek
■ Zelišči lahko nadomestimo ali kombiniramo z meto, dodamo pa lahko tudi kumino.
■ Del kisa nadomestimo z vinom.
Izboljšanje
Kakovostnejše olivno olje, okusnejša (in dražja) jed.
Nasveti
■ Ko kupujemo jajčevce, izbiramo čvrste, enakomerno obarvane plodove z gladko, bleščečo kožo, brez madežev. Plod se pod pritiskom prsta ne sme vdati, pecelj pa naj bo zelen in žilav. Mladi, zdravi plodovi ne vsebujejo grenčin.
■ Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Po devetih mesecih se izguba vitaminov bistveno poveča.
Triki
Ostrino čilija omilimo, če iz njega odstranimo semena. Če zaužijemo preostro pekočo papriko, usta takoj splaknemo z mlekom ali z žgano alkoholno pijačo.
Pojasnila
Pri polnjenju kozarcev pazimo, da med vsebino ne ostanejo zračni mehurčki. Shranki ob zračnih mehurčkih, pa tudi tisti plodovi, ki gledajo iz tekočine, so še posebej izpostavljeni kvarjenju. Zato z dnom napolnjenega kozarca nekajkrat udarimo ob kuhinjsko desko ali drugo delovno površino. Ker se mehurčki v kozarcih obdržijo še 2 do 3 dni po vlaganju, v kozarce v tem času po malem prilivamo olje oziroma kis. Komaj potem kozarce trdno zapremo.
Različice
Ideje
Jajčevce uporabljamo tudi pri pripravi druge ozimnice, na primer
ajvarja, džuveča, pikantne zelenjave v kisu, provansalske zelenjave ipd.
Opombe
■ Jajčevci so nizko kalorično živilo; 100 gramov vsebuje le 16 kalorij. Upoštevajmo pa, da absorbirajo neverjetne količine maščobe.
■ Za vlaganje ponavadi uporabljamo 4- ali 9-odstotni vinski ali alkoholni kis. Slednjega z vodo redčimo v razmerju 1: 1. Če nam je ljubša blažja kislost, razmerje lahko spremenimo do 1 : 3 v korist vode, vendar pri tem vroče shranke obvezno prelijemo z vročo tekočino ali pa jih pasteriziramo.
Opozorila
Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
Zanimivosti
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Viri
■ dopolnjen recept vloženi jajčevci z zelišči (izvirno: mirisni patliđžani) iz revije
Mila
■ številni različni viri