Recept je popravljen in dodelan septembra 2019.
Priprava
■ Paprike operemo in posušimo. Posušene spečemo na žaru ali v pečici pod zgornjim žarom. Med pečenjem jih obračamo, da mestoma počrnijo po vseh straneh. Pečene paprike zložimo v posodo, potem pa pokrite pustimo 10 minut. Ali pa jih zložimo v polivinilasto vrečko.
■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in jih za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80-100 °C. Ali pa jih operemo v pomivalnem stroju, med nadaljnjim postopkom pa se s prsti ne dotikamo notranjosti kozarcev in pokrovčkov.
■ Še tople paprike temeljito olupimo, po nekaterih različicah odstranimo tudi peclje in semena; gl.
različice. Proti koncu lupljenja pristavimo in zavremo mešanico kisa, olja in soli.
■ Vsako papriko pomočimo v mešanico olja in kisa, potem pa jo vložimo v kozarec. Podobno vložimo vse paprike; po okusu med posamezne plasti potresemo sesekljan česen; gl. tudi
izboljšanje. Pod vrhom pustimo za dober centimeter prostora. Paprike prelijemo z vročo kisovo mešanico. Kozarce dobro zapremo, potem pa jih zavijemo v odejo, v kateri jih povsem ohladimo.
Serviranje
Vložene pečene paprike so klasična solata ali priloga. Pred serviranjem jih lahko potresemo s kaprami ali s sesekljanim česnom (če ju nismo dodali že v kozarce; gl.
izboljšanje), s koriandrom, (mleto) kumino, z majaronom, origanom, peteršiljem ali s timijanom. Dober dodatek je tudi limonov sok, če niso že prekisle.
Izboljšanje
■ Najbolj okusne so pečene paprike z žara na oglje.
■ Klasično sončnično olje nadomestimo z ekstra deviškim oljčnim oljem.
■ Skupaj s kisom in oljem lahko pristavimo razpolovljen česen, kakšen čiliji ali/in lovorov list. Ali pa med plasti paprik stresemo sesekljan česen, na kolesca zrezane čilije, koščke lovorovih lističev, kapre, limonovo lupinico ali/in na drobne kockice zrezan ingver. Gl. tudi
serviranje.
Nasveti
■ Kupujemo papriko s svetlečo in napeto kožo, nikakor uvelih, počenih ali natrganih plodov.
■ Za vlaganje ponavadi uporabljamo 4- in 9-odstotni vinski ali alkoholni kis. Slednjega z vodo redčimo v razmerju 1: 1. Če nam je ljubša blažja kislost, razmerje lahko spremenimo do 1 : 3 v korist vode. Pri slednjem vroče shranke obvezno prelijemo z vročo tekočino ali pa jih pasteriziramo.
Triki
Paprike pred pečenjem temeljito obrišemo oziroma posušimo. Da se lepše spečejo, pa tudi lupljenje je lažje.
Različice
■ Po nekaterih virih (npr.
Larousse Gastronomique) paprike pred pečenjem razpolovimo ter očistimo tudi znotraj. V tem primeru jih na rešetko v pečici zložimo s prerezano stranjo navzdol.
■ V različnih virih navajajo, da naj olupljene paprike vložimo cele, neočiščene. V drugih svetujejo naj olupljene paprike razpolovimo in očistimo. V tem primeru prestrežemo sok iz notranjosti, ki ga precedimo v kisovo mešanico.
■ Pečene paprike lahko (ne)olupljene preprosto
zamrznemo. Ohlajene porcijsko nadenemo v vrečke, ki jih zavarimo in zamrznemo. Pred uporabo jih odmrznemo, začinimo po receptu in
mariniramo.
Ideje
gl.
ozimnica (številne
ideje); paprika (številne
ideje)
Opozorila
Shrankov v steklene kozarce nikoli ne tlačimo. V kozarcih mora biti dovolj prostora, da se plodovi v celoti prepojijo s tekočino. Plodovi prav tako ne smejo gledati iz tekočine.
Zanimivosti
Več kot tisoč leta stara francoska beseda
vinaigre (kis) je logična zveza besed vino in kisel.
Viri
■ dopolnje recept
vložene pečene paprike
■ številni različni viri