Priprava
■ Zeleno in korenček operemo, olupimo in narežemo na majhne kockice. Paradižnik operemo, obrišemo, razkosamo na četrtine, očistimo in drobno narežemo; gl.
opombe. Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. Peteršilj grobo narežemo.
■ V posodi pristavimo olivno olje, narezano zelenjavo, sesekljano čebulo in narezan peteršilj. Počasi pražimo približno 5 minut, da čebula postekleni. Prepraženo zelenjavo zalijemo z vinom, ki ga med mešanjem povsem ukuhamo. Dodamo narezan paradižnik, sladkor in sol po okusu, potem pa na pol pokrito med občasnim mešanjem počasi kuhamo 1 do 2 uri. Raje 2.
■ Kozarce za vlaganje s pokrovčki ali steklenice s širokim vratom in navojnimi zamaški temeljito operemo, odcedimo in obrišemo. Zelišča osmukamo in drobno sesekljamo tik pred koncem kuhanja. Vmešamo jih k paradižniku (gl.
opozorila), potem pa odkrito počasi kuhljamo še pribl. 30 minut.
■ Pečico ogrejemo na 80 stopinj, na rešetko pa zložimo oprane kozarčke za vlaganje s pokrovčki. za kakih 10 minut.
■ Kuhano omako po želji pretlačimo skozi pasirko ali gosto žičnato cedilo, nato jo še enkrat pristavimo in zavremo. Vročo nalijemo v vroče kozarce. Nazadnje jih dobro zapremo in ovijemo v debelo odejo, v kateri kozarce in omako ohladimo. Gl. tudi
različice.
Uporaba
Toplo paradižnikovo omako najpogosteje dodajamo testeninam in picam, pa tudi različnim mesnim (vključno perutninskim in ribjem) ter zelenjavnim jedem kot so sarma, nadevane paprike, polpete in podobno.
Hladna vkuhana paradižnikova omaka ali
paradižnikova omaka za ozimnico je odlična (po)maka za k dipom, mesu (z žara) in številnim drugim jedem.
Nadomestek
Čebulo lahko nadomestimo s šalotko. Zeleno lahko nadomestimo z belušno zeleno.
Izboljšanje
■ Skupaj z zelenjavo lahko prepražimo kakšen cel, olupljen strok česna.
■ Kakovost omake, ki se odraža s polnim okusom in temno barvo, je odvisna zlasti od časa kuhanja. Daljše kuhanje, boljša omaka.
■ gl.
triki
Nasveti
■ Za pripravo paradižnikove omake je najprimernejši povsem zrel, mesnat jajčast paradižnik, ki lepo prenaša dolgotrajno kuhanje. Zaradi barve, sočnosti in arome ga pogosto kombiniramo z zrelim okroglim paradižnikom. Povsem zrel paradižnik nima le boljšega okusa, vsebuje tudi več antioksidantov.
■ Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Po devetih mesecih se izguba vitaminov bistveno poveča. Ozimnico hranimo v temnem, suhem in hladnem prostoru. Na svetlobi shranki hitro izgubljajo barvo in vitamine.
Triki
Drugačen in intenzivnejši okus paradižnikove omake dosežemo z dodatkom paradižnikove mezge ali/in drobno sesekljanuh posušenih paradižnikov. S paradižnikovo mezgo lahko hkrati korigiramo presvetlo omako.
Pojasnila
Ne glede na zrelost paradižnika, vsebuje ta vsaj malo kisline. Zato paradižniku za ozimnico praviloma dodamo ščepec ali več sladkorja, po okusu. Če želimo zgolj ublažiti kislost, ščepec, za sladkast okus, pa več. Najbolje, da jed že med kuhanjem poskusimo in sladkor dodamo po okusu.
Različice
■ gl.
paradižnikova omaka za ozimnico (številne
različice)
■ 7 kg narezanuh paradižnikov, 300 gramov drobno narezane ali naribane zelene, 300 gramov sesekljanega
peteršilja ter sladkor in sol po okusu pristavimo in počasi kuhamo 5 ur. Nazadnje pretlačimo. (star recept iz hrvaškega Međimurja po ustnem izročilu)
Ideje
■ gl.
domača paradižnikova mezga;
domač paradižnikov kečap;
ozimnica (številne
ideje); paradižnik (številne
ideje);
paradižnikov pire za ozimnico
■
Improvizirajmo. V številnih različicah paradižnikove omake najdemo tudi gobe, olive, slanino, zeleno papriko in druga živila. Začinjamo oziroma odišavljamo pa jo lahko tudi s cimetom, česnom, čilijem, drobnjakom, gorčičnimi semeni, kajenskim poprom, koriandrovimi semeni, lovorovimi listi, muškatnim oreščkom, origanom, timijanom in žajbljem.
Opombe
■ Pri čiščenju paradižnika se sami odločimo, če bomo odstranili tudi semena.
■ Za razliko od klasične italijanske paradižnikove omake, pripravljamo mehiško brez maščobe in z veliko ostrega čilija.
Opozorila
■ Pri pripravi katerekoli paradižnikove omake bodimo pozorni predvsem na eno: Prevladuje naj okus zrelega paradižnika. Tudi vsi ostali dodatki so v zmernih količinah namenjeni prav temu cilju.
■ Kadar pripravljamo zeliščno mešanico ali zeliščni šopek, posebej pazimo, da aroma enega zelišča ne prevlada. Pri doziranju na primer upoštevajmo, da je vonj žajblja bistveno močnejši od peteršiljevega, in podobno. Osnovno pravilo pa je:
Raje premalo, kakor preveč!
00 gramov.
Viri
■ dopolnjen recept
vkuhana paradižnikova omaka
■ številni različni viri