Priprava
■ Višnje očistimo in izpeškamo. Liste testa, ki/če so večji od klasičnega pekača, obrežemo. Pekač namažemo z oljem.
■ NADEV. Jogurt, olje, sladkor, jajca in pecilni prašek stepemo v gladko zmes.
■ Pečico ogrejemo na 200 °C.
■ V pekač položimo list testa. Premažemo ga z zajemalkico nadeva. Pokrijemo ga z drugim listom testa, ki ga premažemo enako. Po nadevu položimo tretji list testa, ki ga premažemo z zajemalkico nadeva in potresemo s tretjino višenj. Postopek ponovimo še dvakrat, po vrhu pa položimo še 3 liste testa. Vsakega, tudi zadnjega, premažemo z nadevom. Baklavo z ostrim nožem narežemo v poljubno velike kvadrate ali pravokotnike.
■ Pekač za kakih 30 minut položimo v ogreto pečico. Da se baklava zlato rjavkasto zapeče.
■ PRELIV. Limono ožamemo. V posodi zavremo vodo, sladkor in limonov sok. Vročo baklavo prelijemo s hladnim prelivom. Ohladimo jo na sobno temperaturo. Ohlajeno baklavo položimo v hladilnik in ohladimo; gl.
triki.
Serviranje
Ohlajena
višnjeva baklava ali
baklava z višnjami se nared za serviranje. Če ne (z)moremo čakati, je odlična tudi topla baklava, s po kepico
vanilijevim sladoledom.
Nakup
■ Pri nakupu izbiramo višnje z nepoškodovano kožico; v deževnem vremenu pogosto razpokajo, kar povzroči hitro kvarjenje. Pozorni smo tudi na sočno zelene peclje.
■ Pri nakupu jajci smo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih; 0 - jajca ekološke reje, 1 - jajca proste/pašne reje, 2 - jajca hlevske/talne reje in 3 - jajca baterijske reje.
Nadomestek
Če pecilni prašek uporabljamo pogosto, industrijskega raje nadomestimo z neškodljivim
domačim; gl.
opozorila.
Izboljšanje
Najboljša med višnjami je sorta maraska iz Zadra.
Triki
Sladico, ki jo položimo na hlajenje v hladilnik, se ne bo navzela vonjav drugih živil v hladilniku. Če v hladilni položimo skledico ali krožniček z malo sode bikarbone.
Pojasnila
■ Pripravo jedi bistveno poenostavimo in pospešimo s kupljenim vlečenim testom. Naprodaj je v dveh debelinah; tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov, gibanic in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke oziroma za kuhane jedi.
■ Hlajenje baklave pri sobni temperaturi onemogoči, da sladkor kristalizira.
Različice
Ideje
gl. višnje (številne
ideje);
vlečeno testo (številne
ideje)
Opombe
Puristi priznavajo le (klasično)
orehovo baklavo, kljub temu pa se vse več ljubiteljev te tradicionalne turške sladice navdušuje nad sadnimi različicami. Za pripravo so nadvse preproste, pečemo jih lahko skozi celo leto, po okusu pa so izrazito osvežujoče.
Opozorila
■ Sladkor, ki zasvaja, uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Rafiniranje je postalo priljubljen kemični postopek, pri katerem oljem z dezodorizacijo, hidrogenizacijo, mukolaginacijo, nevtralizacijo, postopkom proti oksidaciji, razbarvanjem in podobnim, odvzamejo večino zdravih sestavin (antioksidanti, pigmenti, vitamini), s kulinaričnega vidika pa tudi značilne vonjave in okuse. Zaradi tega strokovnjaki opozarjajo in namesto mrtvih rafiniranih olj priporočajo uporabo hladno stiskanih olj. Ta pa niso primerna za ogrevanje na visoke temperature.
■ Pecilni prašek praviloma vsebuje tudi aditiv E450, ki vsebuje škodljive fosfate; gl.
nadomestek.
Zanimivosti
■ Vlečeno testo so v Evropo domnevno prinesli Turki ob svojem pohodu nad Dunaj, leta 1683.
■ Za začetek prepoznavanja sladkorja kot strupa za človeško telo štejemo leto 1957, ko ga je kot takega definiral dr. William Coda Martin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
višnjeva baklava (izvirno: baklava s višnjama)
Sanje Mijač, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sanje Mijać

Sanja Mijać