Priprava
■ Klasičen pekač obložimo s peki papirjem.
■ Pečico ogrejemo na 90 stopinj.
■
Vetrci. Beljake in ščepec soli stepemo v čvrst beljakov sneg. Vanj nazadnje stepemo sladkor v prahu in limonov sok. Sneg nadenemo v dresirno vrečko, potem pa ga brizgamo v pekač v obliki krogov, s premerom 6–7 cm. Na sredi vsakega kroga pustimo luknjo s premerom pribl. 1 cm. Pekač položimo v ogreto pečico, vetrce pa sušimo 90–120 minut.
■ Jagodova smetanova krema. Jagode očistimo, očiščene pa gladko zmiksamo v multipraktiku ali s paličnim mešalnikom.
■ Posušene vetrce ohladimo.
■ Želatino namočimo v malo hladne vode.
■ V posodi, na katero se prilega kotliček ali skleda, zavremo za 4 prste vode za vodno kopel.
■ Rumenjake nalijemo v izbrano posodo za stepanje. Prilijemo mleko, dodamo sladkor in vanilijev sladkor in stepamo. Da dobimo gosto kremo s temperaturo 78–82 stopinj. Dodamo ožeto želatino in mešamo, da se stopi. Kremo odstavimo. Vmešamo jagodov pire in zmešamo v enobarvno kremo, ki jo ohladimo na sobno temperaturo.
■ Jagode za dekoracijo očistimo in posušimo.
■ Ko se krema ohladi, smetano čvrsto stepemo. Nežno jo vmešamo v jagodno zmes. Kremo nazadnje nadevamo v dresirno vrečko z zvezdastim nastavkom. Nabrizgamo jo na ohlajene vetrce. Po kremi razdelimo jagode.
Serviranje
Vetrci z jagodovo smetanovo kremo so poln zadetek za sladkosnedne.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Jagode lahko pokapljamo z limoninim sokom, ribezovim likerjem (cassis), s pomarančnim likerjem (Cointreau, Curaçao, Grand Marnier), češnjevim žganjem (kirš), z janeževim žganjem (sambuca) ali s konjakom. Samo v različici za odrasle.
Nasveti
■ Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov.
■ Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravimo z beljaki zelo svežih jajc sobne temperature. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30 minut do 2 uri pred začetkom stepanja. Če rumenjake ločimo od beljakov, ta čas občutno skrajšamo.
Triki
■ Stabilnejši beljakov sneg pripravimo, če sladkor nadomestimo z
invertnim sladkorjem, ki ga imamo lahko vedno na zalogi. Skuhamo ga v dobrih 20 minutah, obstojen pa je 6 mesecev.
■ Stepena smetana nam lepše uspe, če jo pred stepanjem vzamemo neposredno iz hladilnika. Poleti, v največji vročini je celo priporočljivo, da jo pred stepanjem za kakih 15 minut potisnemo v zamrzovalnik.
Pojasnila
Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
gl.
posladek z jagodami, vetrci in stepeno smetano;
vetrci (številne
različice)
Ideje
■ gl.
beljakov sneg (številne
ideje);
jagode (številne
ideje);
jajce (številne
ideje)
■ Če nam vetrci med sušenjem preveč razpokajo, jih uporabimo za odlično sladico
Eton Mess.
Opombe
■ Beljake lažje ločimo od rumenjakov pri hladnih jajcih.
■ Pri pripravi beljakovega snega ne držita dve stari trditvi. Prva je, da nam beljakov sneg ne bo uspel, če bo posoda, v kateri ga stepamo, mokra. Druga trditev, ki ne drži, je, da bo sneg bolj čvrst, če beljakom dodamo ščepec soli ali nekaj kapljic kisa (če beljake stepamo v bakrenem kotličku, kis lahko opustimo). Je pa res, da s kisom (ali z limonovim sokom) dosežemo, da je sneg stabilnejši in sijoč, kar je pomembno pri pripravi
vetrcev in
Pavlove.
Zanimivosti
■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši: bele kokoši nosijo bela jajca, rjave pa rjava. Barva lupine ne vpliva na kakovost jajc oziroma na njihovo hranilno vrednost.
■ Jagode botanično uvrščamo v družino vrtnic.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
vetrci z jagodovo smetanovo kremo (izvirno: meringue s kremom od jagoda s svježim jagodama) s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ fotografija 220 stopinj poševno ■ številni različni viri