Nakup
VELIKONOČNI PIRHI OBARVANI S ČAJEM. Jajca ne smejo biti sveža, saj jih je sicer nemogoče olupiti. Najboljša so stara 3–5 dni; gl.
kuharski leksikon. Za barvanje so idealna bela jajca, ki pa jih je težko dobiti. Kdor ne uspe kupiti belih jajc, jih lahko pobeli. Gl. VIDEO na dnu strani.
Predpriprava
■ Jajca segrejemo na sobno temperaturo. Pomeni, da jih vzamemo iz hladilnika do največ 2 uri (!) pred kuhanjem. Ali pa jih položimo v toplo vodo za 5 minut.
■ Poiščemo ustrezno posodo. Ki je zadosti široka, da so jajca v njej v eni plasti.
■ Jajca zdrgnemo z grobo gobico, ki jo namakamo v toplo vodo. Da odstranimo voskasti zaščitni sloj. Če je na lupinici kak žig, ga odstranimo s pomočjo vate in svetlega kisa.
Priprava
■ Jajca zložimo v posodo. Prelijemo jih s toliko hladne vode, da sega 1–2 cm čeznje. Posodo pristavimo, vodo pa zavremo.
Jajca domnevno lažje olupimo, če vodi za kuhanje dodamo 1 žličko sode bikarbone ali svetlega kisa.
■ Takoj, ko voda zavre, posodo odstavimo. Jajca kuhamo v odstavljeni, pokriti posodi 12–17 minut. Glede na velikost jajca. 12 minut jajca velikost M, 17 pa XL.
■ Trdo kuhana jajca odcedimo in takoj prelijemo z ledeno hladno vodo. Lahko dodamo ledene kocke. V njej jih pustimo 10 minut. Zaradi naglega ohlajanja se v jajcu naredi žep med beljakom in lupino. Ki domnevno olajša lupljenje.
■ Zavremo liter vode.
■ Jajca odcedimo. Kdor želi rastlinski ornament, vejico, deteljico, droben cvet, vršiček peteršilja ali praproti ipd., izbrani detajl položi na ohlajeno jajce. Obloženo jajce čvrsto ovijemo v košček najlon nogavice ali goste gaze. Jajca položimo v manjši lonček, za vsako barvo v svojega. Dodamo izbrane čajne vrečke.
Za modre pirhe izberemo borovničev čaj, za rjavkasto sivkaste gozdne sadeže, za sive pa mešanico borovnic in gozdnih sadežev.
■ Jajca zalijemo z vrelo vodo. V čaju jih namakamo pribl. 2 uri. Če nam je barva všeč že prej, jih tedaj poberemo iz čaja. Položimo jih na mrežico in počakamo, da se posušijo.
■ Odstranimo
najlonke in izbrane rastlinice. Jajca nazadnje spoliramo s krpo, da dobimo želeni sij.
Velikonočni pirhi obarvani s čajem: modri z borovničevim, rjavkasto sivi z gozdnimi sadeži, sivi pa z mešanico obehžev
Serviranje
Tudi
velikonočni pirhi obarvani s čajem so sestavni del praznične velikonočne mize. Ali darilne košarice.
Sorodni recepti
Velikonočni pirhi obarvani s čajem
Kuharski leksikon
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora
Če trdo kuhana jajca skuhamo v soljeni vodi, jih lažje olupimo.
■
Naravno obarvani pirhi terjajo nekoliko več časa, ki pa ga lahko izkoristimo za vse redkejša družinska ali družabna druženja. Pri pripravi pirhov na ta način moramo vedeti, da temnejše barve nastajajo z večjo količino osnovnega dodatka, pa tudi z daljšim časom kuhanja. Zlasti s slednjim lahko jajca obarvamo v različne barvne odtenke, kar nam daje lepe možnosti za eksperimentiranje.
■
Ime pisanica izvira iz slovanskega načina barvanja jajc. Nanje so slikali s stopljenim čebeljim voskom.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
velikonočni pirhi obarvani s čajem ali
kako jajca obarvamo s čajem (izvirno:
bojanje jaja čajem)
Sanja Mijać, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sanje Mijać
Sanja Mijać
Kako pobelimo rjava jajca
Pirhi so najbolj značilno znamenje velike noči. Ob prazniku so tudi darilo za vsakogar, ki pride voščit, ali za tiste, katerim gremo voščit.