Priprava
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem.
■ LEŠNIKOVI KEKSI. Lešnike blago opečemo v suhi ponvi ali v pečici; gl.
Kuharski leksikon. Opečene stresemo na čisto kuhinjsko krpo. V kateri jih zmanemo med dlanmi. Da odpade rjavkasto rdeča ovojnica. Olupljene ohladimo, ohlajene pa drobno zmeljemo.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje). Lahko jih zamrznemo v jogurtove lončke.
■ Maslo sobne temperature, sladkor in jajce stepemo. Na mešanico presejemo moki in pecilni prašek. Dodamo preostale sestavine in zamesimo gladko testo.
■ Testo razvaljamo pribl. 5 mm debelo. Z modelčki izrežemo kekse, polovico z luknjico na sredini. Zložimo jih v pekač in pečemo pribl. 10 minut.
■ Pečene kekse z luknjicami potresemo s sladkorjem v prahu. Oboje pa ohladimo.
■ LIMONOVA KREMA. Jajca, rumenjaka, sladkor in ščepec soli stepemo z ročnim stepalnikom. Limone ožamemo in prilijemo precejeni sok.
Kremo lahko skuhamo tudi v kotličku / skledi nad vodno kopeljo.
■ Mešanico nalijemo v lonec ustrezne velikosti. Počasi zavremo med nenehnim mešanjem z metlico. Kuhamo kakih 10 minut med nenehnim mešanjem. Da se krema zgosti.
■ Kremo odstavimo. Dodamo nakockano maslo in mešamo, da se stopi. Kremo postrgamo v skledico. Pokrijemo jo s prozorno folijo neposredno po površini in ohladimo.
■ Z ohlajeno kremo namažemo keks brez luknjice. Na katerega zalepimo oslajeni keks z luknjico. Podobno zlepimo vse kekse.
Serviranje
Velikonočni lešnikovi keksi z limonovo kremo se priležejo tudi vsae druge dni v letu.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Lešnike opečemo preprosto. Stresemo jih v pekač, ki ga položimo v pečico ogreto na 150 stopinj za 5-8 minut. Ali pa jih opečemo v suhi ponvi. Dlje opekamo lešnike, močnejšo aromo dobijo. A pozor: če jih opekamo predolgo, postanejo grenki in neuporabni. Opečene stresemo na čisto kuhinjsko krpo in jih zmanemo med dlanmi. Da odpade rdečkasta lupinica. Lešnike ohladimo.
Leska je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. Priljubljeni so zaradi neponovljivega sladkastega okusa.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Limonovec (
Citrus limonia) je manjše drevo, ki doseže 3-6 m višine. V ustreznem podnebju rodi 2x letno, na posameznem drevesu pa zraste 600-800 plodov letno.
Opozorila
Pri nakupu izbiramo limone, katerih teža ustreza njihovi velikosti. Najbolj sočni sadeži z najmanj pešk imajo mastno, tanko lupino. Naravno plodovi limonovca prvo leto ne odpadejo sami. Če jih ne oberejo do zime, začnejo ponovno zeleneti. Naslednje poletje se lupina zadebeli in jeseni obarva rumeno. Za oko privlačni in veliki plodovi vsebujejo veliko manj zdravilnih učinkovin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
velikonočni lešnikovi keksi z limonovo kremo (izvirno:
uskrsni keksi s lješnjacima)
Mirjana Šmit, z bloga
od slatkoga slađe (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Mirjane Šmit
Mirjana Šmit