Predpriprava
■ KRHKO TESTO (pripravimo dan pred uporabo).
Če delamo ročno. V skledo presejemo moko in mleto sol. Premešamo, na sredi naredimo jamico. V katero stresemo na kockice zrezano maslo sobne temperature.
■ Jajce blago stepemo, stepenega pa nalijemo na maslo. Maslo in jajce vtremo v moko s prsti.
■ Mešanico stresemo na delovno površino. Prilijemo malo ledeno-hladne vode in nežno (!) ugnetemo gladko testo. Oblikujemo ga v kroglo.
■
Če delamo z namiznim mešalnikom. V skledo mešalnika presejemo moko in sol. Dodamo nakockano hladno (!) maslo. Mešamo kakih 10 sekund, da dobimo drobtinasto zmes.
■ Jajce ubijemo na drobtinasto zmes. Premešamo, da se sestavine oblikujejo v kroglo. Če je testo še presuho, prilijemo malo ledeno-hladne vode. Da se sestavine povežejo. Če prilijemo preveč vode, dodamo še malo moke.
■ Testo razdelimo na 2 enako težka dela. Vsakega posebej ovijemo v prozorno folijo in položimo v hladilnik.
■ NADEV. Špinačo očistimo, odebeljena stebelca odstranimo. Potrebujemo 240 g očiščene špinače. Ki jo drobno sesekljamo.
Špinačo lahko nadomestimo z blitvo, s trtnimi listi (iz pločevinke) ali z listnim ohrovtom. Lahko v kombinaciji s čemažem.
■ V veliki ponvi segrejemo olje pri srednji temperaturi. Dodamo špinačo in pol žličke soli. Kuhamo med občasnim mešanjem. Da špinača za odtenek potemni. Pazimo, da je ne razkuhamo.
■ Špinačo ohladimo na sobno temperaturo. Shranimo jo v hladilnik.
Priprava
■ NADEV. Špinači primešamo kozjo skuto, pol žličke soli ter sveže mleti poper in nariban muškatni orešček.
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Prvi kos testa razvaljamo na pomokani delovni površini v krog. Da s pomočjo okvira tortnega modela izrežemo krog s premerom 26 cm. Testo preložimo v pekač, obrezke pa prihranimo.
■ Nadev enakomerno razdelimo po testu. Pri čemer pustimo 3–4 cm robu brez nadeva. V nadev blago vtisnemo 4 vdolbinice. V 2 nalijemo jajci, v 2 pa rumenjaka.
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Drugi kos testa razvaljamo podobno kot prvega. Tudi tega obrežemo, obrezke pa prihranimo. Testo položimo čez nadev. Robove obeh kosov testa stisnemo skupaj. Pomagamo si s konico vilic. Vse skupaj premažemo s stopljenim maslom.
Iz obrezkov lahko oblikujemo tudi druge (velikonočne) simbole. Najlažje, če imamo ustrezne modelčke.
■ Obrezke ugnetemo v kroglico, ki jo razvaljamo. Z noževo konico izrežemo in oblikujemo testene lističe. Ki jih vtisnemo po testu. Tudi lističe premažemo z maslom.
■ Pito pečemo 35–40 minut. Da se zlato-rjavo obarva.
■ Pečeno pito pustimo počivati 5 minut.
Serviranje
Velikonočna pita s špinačo in kozjo skuto je najboljša topla.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka. Mleko oz. sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja. Skuta iz kislega mleka (tudi skuta, sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta. Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje. Pri Italijanih je znana kot rikota (
ricotta).
Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje). Lahko jih zamrznemo v jogurtove lončke.
■
Improvizirajmo. Špinačo najbolje* začinjamo z (abecedno): česnom*, črnim poprom*, drobnjakom, gorčico*, hrenom, ingverjem, kardamomom, karijevim praškom, kumino, limonsko travo, meto, muškatnim oreščkom*, olivnim oljem*, pehtranom ali/in s sardelnimi fileti*. Špinačo uvrščamo med tako imenovano
naj hrano. Skupaj z borovnicami in lososom.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
V velikonočnih jedeh pogosto zasledimo jajca. Porabili naj bi jajca, ki se naberejo postnem času pred prazniki.
■ Linška pita nosi ime po avstrijskem Lienzu. Recept zanjo iz leta 1653 je domnevno najstarejši ohranjeni zapis za kolač. Našli so ga v arhivu samostana Admont, v kuharici grofice Anne Margarite Sagramosa.
■ Najstarejša slovenska velikonočna jed je
aleluja. To so posušeni repni olupki, skuhani v kaši in zaliti z zavrelico, v kateri smo skuhali šunko. Jed naj bi bila tudi spomin na hudo lakota, ki je na Kranjskem vladala l. 1529.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Špinača vsebuje kar nekaj neželenih sestavin, v prvi vrsti oksalno in sečno kislino. Največ teh sestavin, ki povzročajo ledvične kamne, je v listnih rebrih in pecljih starejše špinače. Peclje pred pripravo odstranimo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
velikonočna pita s špinačo in kozjo skuto (izvirno:
French easter pie with spinach and goat cheese recipe)
Clotilde Dusoulier, z bloga
CHOCOLATE & ZUCCHINI
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Clotilde Dusoulier
Clotilde Dusoulier