Priprava
■ Zelenjavo operemo in posušimo. Bučke narežemo na
zelenjavne rezance (
julienne). Mlado čebulo narežemo na tanka kolesca, vključno zdravo zelenje. Bučkine cvetove očistimo, pestiče odstranimo. Jajčevce narežemo na podolgovate rezine.
Zelenjavo za to jed izbiramo glede na letni čas. Mlado čebulo lahko nadomeščamo s šalotko.
■ Jajčevce opečemo v žar- ali v litoželezni ponvi. Opečene narežemo na rezance.
■ V večji ponvi segrejemo olje, na katerem prepražimo mlado čebulo. Da postekleni. Dodamo bučke. Oboje pražimo kakih 5 minut med občasnim mešanjem.
■ Šampinjone narežemo na tanke lističe. Stresemo jih v ponev ter dodamo jajčevce in grah. Pražimo 2 minuti ter dodamo nekaj cvetov bučk. Posolimo in vmešamo nekaj lističev bazilike.
■ LAHKI
BEŠAMEL. V kozici pristavimo olje in moko. Na hitro prepražimo, a pazimo, da se mešanica ne obarva (!). Prilijemo toplo mleko in mešamo, da zavre. Začinimo s soljo in s sveže naribanim muškatnim oreščkom. Kuhamo med nenehnim mešanjem, da dobimo gladko, kremno in gosto omako.
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj. Parmezan drobno naribamo.
■ Po dnu pekača razmažemo tanko plast bešamela. Položimo plast lazanj, po testeninah pa plaste zelenjave. Potresemo z delom parmezana in prelijemo z delom bešamela. Postopek ponavljamo, da porabimo vse sestavine. Na vrhu so lazanje, bešamel in sir.
■ Pekač položimo v segreto pečico za 20–30 minut.
Lazanja je praviloma bolj okusne dan po pečenju. Ko se prežamejo vsi okusi. Samo pogrejemo jo v pečici ogreti na 180 stopinj.
■ Pečeno lazanjo pustimo počivati 10 minut.
Serviranje
Vegetarijanska lazanja z zelenjavo in šampinjoni je lahko topla predjed ali lažja samostojna jed.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Italijani poznajo več kot 300 vrst
testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
V prvi ameriški tovarni testenin, ki jo je l. 1848 odprl neki Francoz, so špagete sušili na soncu. Kar na strehi tovarne.
■ Italijani poznajo 2 glavni različici industrijsko pripravljenih lazanj.
Fazzoletti so nekoliko večji listi testa.
Lasagne ricce pa so ožji in daljši testeni listi. Naprodaj tudi s skodranimi podolžnimi robovi.
Bešamel je edina omaka, ki jo zavestno pripravljamo različno gosto, v odvisnosti od nadaljnje uporabe. Gostoto uravnavamo s spreminjanjem razmerja med moko in maslom ter z mlekom. Pa tudi z dolžino kuhanja.
■
Chefi si še vedno niso enotni o tem ali prepraženo moko pri pripravi bešamela zalijemo s hladnim ali z vročim mlekom. Po izkušnjah v Gurmanovi kuhinji je najboljše toplo. Kadar moko zalijemo z vročim ali celo vrelim mlekom, jo šokiramo in povzročimo nastanek grudic. Če je mleko prehladno, pa moramo omako mešati dlje časa, preden znova zavre.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc. Veganski nadomestek je
domači veganski parmezan.
■ Muškatovec (
Myristica fragranc) zraste do 20 m visoko. Vsako leto rodi do 2.000 oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči. Pokaže se škrlatna ovojnica, muškatni cvet. Ta obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček. Šele ko notranjost semena začne ropotati, ga lahko razbijemo.
Opozorila
Muškatni orešček ima izrazito aromo, vsebuje pa tudi strupeni miristicin. Zaradi obojega začimbo uporabljamo zmerno. A brez panike: za opazne zdravstvene posledice bi morali zaužiti kar en cel orešček naenkrat.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
vegetarijanska lazanja z zelenjavo in šampinjoni (izvirno:
vegetarian lasagna)
Enrica Panariello, z bloga
Chiarapassion (it.)
■ številni različni viri
Enrica Panariello