Predpriprava
Vlečeno testo. Sestavine ugnetemo v gladko testo, ki naj pokrito počiva 30–60 minut.
Priprava
■ Nadev. Čemaž očistimo; stebelca porežemo, lističe pa dobro operemo in posušimo.
■ Sojin sir narežemo na kockice, ki jih stresemo v multipraktik. Dodamo bučna semena, sol in sveže mleti poper (vse po okusu) ter malo kurkume.
■ Čemaž grobo narežemo in stresemo k tofuju. Vse skupaj zmiksamo v gladek namaz.
■ V večji posodi pristavimo vodo za kuhanje štruklja.
■ Testo na blago pomokani površini nekoliko razvaljamo. Potem ga tanko raztegnemo s hrbtno stranjo dlani. Debelejše okrajke obrežemo.
■ Testo enakomerno namažemo z nadevom, potem pa ga zvijemo v štrukelj. Štrukelj ovijemo v čisto kuhinjsko krpo, v gazo ali v alu folijo. Štrukelj za pribl. 30 minut položimo v krop, ki naj komaj opazno vre.Za kuhane štruklje praviloma velja, da so kuhani, ko splavajo na površje.
■ Preliv. Pred koncem kuhanja drobtine na olju v ponvici zlato rumeno prepražimo.
Serviranje
Štrukelj odcedimo, odvijemo, narežemo in prelijemo s prepraženimi drobtinami.
Veganski čemaževi štruklji so lažja samostojna jed, h kateri ponudimo izbrano sezonsko (mešano) solato.
Izboljšanje
Veganske čemaževe štruklje skuhamo v sopari.
Nasveti
Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (in dražja) ekstra deviška olja, ki med predelavo pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Zelo priljubljeno je ekstra deviško olivno olje, naprodaj pa so tudi številna druga. Gl. tudi
opozorila.
Pojasnila
■ Pira ima v primerjavi s pšenico precej tršo lupino, zato med mletjem ostane v njej več hranilnih snovi. Primerjalno ima tudi nekoliko polnejši okus, vsebuje več beljakovin in manj kalorij. Vonj je kompleksen, sladkast in blag, z nežnim pridihom čokolade.
■ Sojin sir ali
tofu je živilo, pripravljeno iz kuhanih sojinih zrn. V kuhinji najpogosteje uporabljamo kitajskega, ki je gostejši in trši.
Japonski tofu ali
svilnati tofu je mehak in kremast, ker vsebuje več vode. Naprodaj so tudi prekajene različice.
■ Čemaž je ena najokusnejših, najbolj uporabnih in najbolj zdravih užitnih divjih rastlin. Od marca do junija ga nabiramo v senčnih bukovih, hrastovih in gabrovih gozdovih. Primeren je za ozimnico: lahko ga zamrznemo, (sesekljanega z malo soli) namočimo v olje ali pa pripravimo slasten
čemažev pesto.
■ Soda bikarbona je glavna sestavina pecilnega praška. V kuhinji jo uporabljamo kot rahljalno sredstvo. Soda bikarbona se pri segrevanju (nad 70 °C) ali ob stiku s kislimi snovmi (npr. jogurt) razgradi, pri čemer se sprošča ogljikov dioksid (CO2).
■ Kurkuma je znana tudi kot
indijski (Indian ginger) ali
rumeni ingver (yellow ginger) ali kot
indijski žafran (Indian saffron). Jedem da (ali poudari) okus in značilno rumeno barvo.
Različice
gl.
štruklji (številne
različice)
Ideje
gl.
čemaž (številne
ideje); sojin sir (tofu; številne
ideje);
vlečeno testo (
različice in številne
ideje)
Opombe
Bučne peške uvrščamo med afrodiziake.
Opozorila
■ Pira vsebuje lepek oz.
gluten.
■ Rafiniranje je postalo priljubljen kemični postopek, pri katerem oljem z dezodorizacijo, hidrogenizacijo, mukolaginacijo, nevtralizacijo, postopkom proti oksidaciji, razbarvanjem in podobnim, odvzamejo večino zdravih sestavin (antioksidanti, pigmenti, vitamini), s kulinaričnega vidika pa tudi značilne vonjave in okuse.
■ Čemažu sta podobna zelo strupena
šmarnica (Convallaria majus) in
podlesek (Colchicum autumnale), ki pa nimata značilnega vonja po česnu. Podlesek je posebej nevaren zato, ker si s čemažem običajno deli rastišče in ga mimogrede naberemo v šopek skupaj z njim.
Zanimivosti
■ Pira je praoblika današnje pšenice. Izluščena pirina zrna so v Avstriji
pirin riž (dinkeireis).
■ Štruklje uvrščamo med avtohtone slovenske jedi, domnevno pa so v pisnem viru prvič omenjeni v kuharski knjigi iz leta 1589, ki je izšla v današnjem avstrijskem Gradcu (Graz), napisani v stari grščini.
Viri
■ dopolnjen recept
veganski čemaževi štruklji (izvirno: čemaževi veganski štruklji), ki ga je skupaj s fotografijo poslala fb prijateljica
Dolores Žerovnik
■ številni različni viri