Priprava
■ NADEV. Zavremo vodo, v krop pa stresemo riž, kvinojo, lečo in bulgur. Kuhamo jih 10 minut. Zmehčajo se med kuhanjem sarm. V tej fazi jih želimo le nekoliko zmehčati, zaradi lažjega zvijanja sarm. Kuhano odcedimo.
Nadev lahko poenostavimo. Vanj zmešamo ješprenj, lečo in zelenjavo. Jed ponuja veliko možnosti za improviziranje. Kdor ne mara tofuja, ga lahko izpusti.
■ Sojin sir naribamo ali nadrobimo z vilicami ali z nožem.
■ Beli del pora, očiščeno papriko in česen ločeno sesekljamo.
■ V globoki ponvi segrejemo malo olja. Na njem prepražimo por in papriko. Da se zmehčata. Dodamo sojin sir, odcejeno mešanico riža in stročnic in paradižnikovo mezgo. Lahko tudi malo pretlačenih paradižnikov. Začinimo s soljo, sveže mletim poprom in mleto papriko. Pražimo nekaj minut. Po malem prilijemo do 1 dl vode ali
zelenjavne osnove. Idealna mešanica je kompaktna in lepljiva.
■ KISLO ZELJE. Liste porežemo, oprhamo s hladno vodo in odcedimo. Debel sredinski del listov stanjšamo.
■ Na prvi list zelja položimo za žlico nadeva. Zvijemo v sarmo. Podobno nadenemo in zvijemo vse sarme.
Glavno vlogo v tej jedi ima kakovostno kislo zelje. V jedi pa briljira tudi prekajena mleta rdeča paprika. Če je le mogoče, nabavimo svežo.
■ Liste, ki ostanejo, grobo sesekljamo. Del sesekljanih potresemo po dnu posode. Po zelju položimo sarme. Čim tesneje skupaj. Po vrhu potresemo preostalo sesekljano zelje. Prilijemo toliko hladne vode ali
zelenjavne osnove, da prekrije sarme. Zavremo in pokrito počasi kuhljamo pribl. 90 minut. Jedi ne mešamo, le sem pa tja potresemo posodo.
■ Pred koncem kuhanja prilijemo pretlačene paradižnike. Omako začinimo s po malo soli in prekajene mlete rdeče paprike.
Serviranje
Veganske sarme ali
sarmice z rižem, lečo, kvinojo, bulgurjem in sojinim sirom ponudimo s
krompirjevim pirejem ali s
kuhanim krompirjem.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Sojin sir ali tofu je živilo, pripravljeno iz kuhanih sojinih zrn. V kuhinji najpogosteje uporabljamo kitajskega, ki je gostejši in trši. Japonski tofu ali svilnati tofu je mehak in kremast, ker vsebuje več vode. Naprodaj so tudi prekajene različice.
Sarme lahko skuhamo v pečici. Pri 140–160 stopinjah.
■ Zelena leča je najbolj cenjena v evropski kuhinji. Pri kuhanju obdrži obliko, kot vse drobne leče ima izrazitejši okus. Rdeča leča je praviloma olupljena, razklana rdeče rjava leča. Je posebno okusna, med kuhanjem rada postane kašasta. Rumena leča, znana tudi kot egipčanska ali rumeni dal, je najbolj primerna za juhe in pireje. Hitro se razkuha in izgubi obliko.
■ Kvinoja (tudi perujski riž, čilski riž;
Chenopodium quinoa) so drobna semena istoimenskega (super)žita. Zrna meljejo v moko ali pa jih uporabljamo kot riž, od katerega pa se bistveno razlikuje. Kvinoja vsebuje več beljakovin (16 %) in manj ogljikovih hidratov kot katerokoli žito. Vsebuje skoraj idealno razmerje 8 esencialnih aminokislin in kar 3,9-krat več kalcija, 2-krat več fosforja in pol več železa kot pšenica.
■ Bulgur je žitarica oz. delno kuhana, posušena in drobno do grobo mleta pšenica durum. Zaradi tega je čas kuhanja relativno kratek. Pri proizvodni bulgurja odstranijo le pribl. 5 % ovojnice pšeničnih zrn. Ker je v njej največji del hranilnih snovi, je bulgur dietno živilo. Mnogo bolj zdravo od belega riža, testenin in drugih živil iz bele moke.
Kislo zelje pripravljamo iz nasoljenega zelja. Da se sladkor spremeni v mlečno kislino. Ki da zelju značilen vonj in okus.
■ Prekajena mleta paprika da jedem prijeten priokus, kot bi jih kuhali po starem, na odprtem ognjišču. S takšno papriko lahko tudi brez (prekajenega) mesa skuhamo izvrstno enolončnico, na primer
ričet,
joto ali
pasulj.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
veganske sarme ali
sarmice z rižem, lečo, kvinojo, bulgurjem in sojinim sirom (izvirno:
veganska sarma)
Nataša Rajčević, s portala
BUDI DOBRO (hrv.)
■ številni različni viri
Nataša Rajčević