Priprava
■ VEGANSKE POLNJENE PAPRIKE - NADEV. Rdečo lečo oprhamo pod tekočo vodo. Oprhano odcedimo. Pelate drobno narežemo. Če so iz pločevinke, jih sesekljamo kar v njej. Če niso že v koščkih.
■ Zelenjavno osnovo segrejemo.
■ Čebulo narežemo na karseda drobne kockice. V večji, globlji ponvi segrejemo olje, na katerem pražimo čebulo 3–4 minute. Da blago karamelizira.
■ Česen drobno sesekljamo in stresemo na čebulo. Prepražimo, da česen zadiši. Dodamo lečo, prekajeno papriko, mleto kumino, lovor in timijan. Premešamo in prilijemo vino. Kuhamo pri visoki temperaturi, da vino izhlapi.
■ V ponev stresemo pelate. Dobro premešamo, zalijemo s 3 dl vroče osnove in zavremo. Temperaturo znižamo, vsebino pa počasi (!) kuhljamo 15–20 minut. Med občasnim mešanjem.
Paradižnikovo omako lahko pripravimo po svojem preizkušenem receptu. Ali pa izberemo enega od številnih Gurmanovih receptov.
■ PARADIŽNIKOVA OMAKA. V manjši posodi segrejemo olje. Dodamo sesekljan česen, ki ga prepražimo. Če toliko, da zadiši. Prilijemo pretlačene paradižnike in zavremo. Temperaturo znižamo, paradižnike pa kuhljamo kakih 15 minut. Da se omaka nekoliko zgosti. Paradižnike začinimo s soljo na začetku kuhanja, tik pred koncem pa še s sveže mletim poprom.
■ Ko se leča v ponvi zmehča, dodamo riž. Prilijemo preostalo vročo osnovo, posolimo in zavremo. Počasi kuhljamo da se nadev zgosti. Tik pred koncem dodamo sveže mleti poper. Odstavimo in počakamo 10 minut.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih.
■ PAPRIKAM – lahko so tudi enobarvne -, odrežemo kapice s peclji. Iz notranjosti pazljivo odstranimo semena in bele membrane. Pazimo, da ne poškodujemo paprik. Paprike znotraj pokapljamo z oljčnim oljem in začinimo s soljo in s sveže mletim poprom.
■ Paprike nadenemo.
Vegetarijanci lahko prehranski kvas nadomestijo z naribanim pekorinom (če ne vsebuje živalskega sirila) ali z mocarelo.
■ Na dno ognjevarne posode nalijemo paradižnikovo omako. Nanjo položimo polnjene paprike. Vse skupaj izdatno pokapljamo z oljčnim oljem. Po paprikah potresemo prehranski kvas.
■ Posodo s paprikami čim tesneje pokrijemo z alu folijo. Položimo jo v segreto pečico za 30 minut.
Prekajena mleta paprika da jedem prijeten priokus, kot bi jih kuhali po starem, na odprtem ognjišču.
■ Temperaturo v pečici povišamo na 200 stopinj. Folijo odstranimo, paprike pa kuhamo še 20–30 minut. Da se po vrhu lepo zapečejo.
■ Zeleni del mlade čebule narežemo na tanjša kolesca. Peteršilj drobno sesekljamo.
■ Jed potresemo s peteršiljem, s čebulo in s sezamom. Slednjega lahko pred tem blago prepražimo v suhi ponvi.
Serviranje
Če so
veganske filane paprike ali
polnjene paprike z rižem, lečo in pelati, veganske kuhane v lepi posodi, jih na mizo prinesemo kar v njej. K jedi se prileže veganski grški jogurt, vegetarijanci pa radi posežejo po kisli smetani. Za izdatnejši obrok k jedi lahko ponudimo
kuhan krompir,
kuhan mladi krompir z meto ali
krompirjev pire.

Veganske polnjene paprike
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Poznamo več kot dvesto (pod)vrst paprik, ki se razlikujejo po obliki, velikosti, barvi in okusu. Klasične rdeče paprike so enake kot rumene, rumene pa so enake kot zelene. Razlika je samo v stopnji zrelosti. Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih.
■
Riž (Oryza sativa) je enoletna rastlina, ki zraste 1-1,8 m visoko. Nekatere sorte celo višje. Za vzgojo je potrebno dosti vode in dela. Zato je gojenje razširjeno v deželah s ceneno delovno silo, zlasti v (sub)tropski delih južne- in jugovzhodne Azije.
Leča je nizko kalorično, a nasitno živilo. Zaradi velike vsebnosti cinka jo uvrščamo med afrodiziake.
■
Zelena leča je najbolj cenjena v evropski kuhinji. Pri kuhanju obdrži obliko, kot vse drobne leče ima izrazitejši okus. Rdeča leča je praviloma olupljena, razklana rdeče rjava leča. Je posebno okusna, med kuhanjem rada postane kašasta. Rumena leča, znana tudi kot egipčanska ali rumeni dal, je najbolj primerna za juhe in pireje. Hitro se razkuha in izgubi obliko. Francoska
puyjska leča (z območja Le Puy) je gojena na vulkanskih tleh. Zaradi blagega okusa po zemlji velja za delikatesno.
■
Ko izbiramo vrhunski paradižnik (iz pločevink), segajmo po italijanskih sortah
San Marzano, Piccadilly, Roma, Perini in
Martino. Ne pozabimo pa niti na volovsko srce.
Zelenjava, zlasti paprika, paradižnik, čebula, krompir, repa, bučke in jajčevci, je kakor ustvarjena za nadevanje. Ne iščimo le receptov, prepustimo se trenutnemu navdihu in domišljiji.
■
Prehranski kvas je neaktivni (deaktivirani) kvas, ki ga uporabljamo za izboljšanje okusa slanih jedi, pa tudi za večjo hranilno vrednost jedi. Uporabljamo ga za izboljšanje teksture jedi brez maščob, pa tudi za zmanjšanje kislosti ali/in grenkobe. Ko jedi dodamo prehranski kvas, zmanjšamo količino škodljive soli. Jedem da priokus po siru.
Opozorila
Z lupljenjem paradižnikov in odstranjevanjem semen zavržemo veliko dragocenega okusa. Ta je pri paradižnikih skoncentriran prav okoli semen. Ko pripravljamo paradižnikovo omako, pazimo, da prevladuje okus sočnega, zrelega paradižnika. Z morebitnimi dodatki okus paradižnika samo poudarimo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
veganske filane paprike ali
polnjene paprike z rižem, lečo in pelati, veganske (izvirno:
veganske punjene paprike s rižom)
Andrea Cukrov, z bloga
Cukar (hrv.)
■ številni različni viri
Andrea Cukrov