Priprava
■ (za 16 polpetk) Neolupljene bučke grobo naribamo. Naribane stresemo na dvojno gazo, potem pa jih ožamemo koliko je mogoče. Lažje gre v treh etapah.
■ Mlado čebulo drobno sesekljamo in jo stresemo v skledo. Kapre oprhamo z vodo, odcedimo, grobo sesekljamo in stresemo na čebulo. Dodamo ožete bučke, mleta
chia semena, limonin sok, sol in malo sveže mletega/strtega popra.
■ Česen pretlačimo na druge sestavine v skledi. Metine lističe drobno sesekljamo in jih stresemo v skledo. Sestavine dobro premešamo.
■ Olje počasi segrejemo v majhni ponvi. Pripravljeni masi primešamo čičerkino moko. 2 žlici mase položimo na kupček v ogreto olje. Sploščimo ga z vilicami in pečemo pribl. 4 minute brez dotikanja. Če je ponev zadosti velika, podobno pripravimo še eno polpeto.
■ Polpeto obrnemo in jo pečemo po drugi strani še pribl. 3 minute. Pečeno polpeto preložimo na papirnato brisačo, da se odcedi. Podobno pripravimo vse polpete, ki jih hranimo na toplem.
Serviranje
Veganske bučkine polpete brez glutena lahko postrežemo sproti, ko so pečene. V vsakem primeru pa ponudimo vroče. Z veganskim jogurtom.
Nadomestek
Dober nadomestek za draga
chia semena so za polovico cenejša lanena semena. Pred uporabo jih zmeljemo, saj celih semen telo ne absorbira.
Izboljšanje
■ Improvizirajmo. Bučke najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, cimetom, česnom*, kajenskim poprom, klinčki, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in žajbljem.
■ Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria. Pred uporabo jih namočimo v hladno vodo.
Nasveti
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo dolžino 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Pojasnila
■ Buča (
Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta jedilna buča (
Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna muškatna buča (
Curcubita moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke, ki so na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini).
■
Chia semena so pravzaprav drobna, a izredno hranljiva semena oljnega žajblja (
Salvia hispanica). Bogata so z alfa-linolensko kislino (ALA) - omega-3 maščobno kislino, ki med drugim prispeva tudi k vzdrževanju normalne ravni holesterola. Zadostuje že 11 g
chia semen dnevno.
■ Meta (
Mentha) je skupno ime kakih 600 sort rastlin, od katerih kot zelišče uporabljamo okrog 30 sort. Po videzu in aromi se opazno razlikujejo. Poznamo tudi mete z različnimi priokusi: ananasovo, čokoladno, limonovo, sivkino ipd.
Različice
Ideje
gl. bučka (številne
ideje)
Opozorila
■ Bučke vsebujejo veliko oksalatov, zato niso živilo za ljudi, ki imajo težave z ledvicami ali z žolčnikom.
■
Chia semena redčijo kri, zato naj jih ne bi uživali ljudje, ki jemljejo zdravila za redčenje krvi.
■ V kuhinji praviloma ne uporabljamo poprove mete, ampak druge, nežnejše sorte.
Zanimivosti
Bučke vsebujejo več kalija kot banane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
veganske bučkine polpete brez glutena (izvirno: vegan courgette fritters)
Anie, z bloga
lazy cat kitchen
■ številni različni viri