Predpriprava
■ KRHKO TESTO. V veliki skledi zmešamo moko, sladkor v prahu, ksantan in sol.
■ Vegansko maslo (lahko je kokosovo npr.) narežemo na majhne koščke na suhe sestavine. Maslo z dvema nožema vmešamo v suhe sestavine. Pomagamo si lahko tudi z multipraktikom.
Vegansko maslo vmešamo v suhe sestavine z 2 nožema ali z multipraktikom
■ Ko nastanejo večje grudice, vtiranje masla nadaljujemo s prsti. Da dobimo drobtinasto zmes, brez grudic. Postopoma vmešamo ledeno hladno vodo. Z nožem. Količina vode je odvisna od vlažnosti moke. Če je testo tudi po 3 žlicah suho, postopoma dodajamo po 1 žličko vode.
■ Vse sestavine nežno zmešamo v testo, ki ga ne gnetemo (!). Oblikujemo ga v kroglo, ovijemo v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Za 30 minut.
■ Ohlajeno testo razvaljamo med 2 listoma peki papirja. V velikosti pekača za pite (25 cm), upoštevaje tudi obod. Pribl. 2–3 mm debelo.
Če se odločimo za brezglutensko različico, preskočimo valjanje. Testo položimo v pekač in ga po njem oblikujemo s prsti.
■ Razvaljano testo položimo v pekač. Nežno ga pritisnemo k dnu in ob obod. Testo, ki gleda čez rob, odrežemo. Z njim lahko pokrpamo morebitne luknje.
■ Testo po dnu mestoma prešpikamo z vilicami. Pekač s testom preložimo v hladilnik za 60 minut.
■ POSIP. Arašide blago opečemo v suhi ponvi. Opečene ohladimo, ohlajene pa sesekljamo.
Priprava
■ Pečico segrejemo na 175 stopinj. Testo v pekaču pokrijemo z listom peki papirja ali alu folije. Obtežimo ga s keramičnimi kroglicami, z rižem ali s suhim fižolom. Za
slepo pečenje (video). Obteženo testo pečemo 15 minut.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja testa pred pečenjem, 90 minut.
■ Pekač vzamemo iz pečice. Odstranimo obtežitev in papir, testo pa pečemo še 15 minut. Da se lepo obarva. Pečenega ohladimo na sobno temperaturo.
■ ARAŠIDOV KARAMEL. Javorov sirup pristavimo v lončku pri nizki temperaturi. Da zavre. Kuhljamo ga 1–2 minuti, da nekoliko potemni. Ko začne brbotati, vmešamo arašidovo maslo, potem pa prilijemo kokosovo mleko. Mešamo, da se sestavine stopijo v gladko mešanico. Počasi (!) ga kuhamo nekaj minut, da se zgosti.
■ Karamel odstavimo. Ko se ohladi do mlačnega, vmešamo sol.
■
GANAŠ,
ganache. Pripravimo
vodno kopel, nad katero položimo ustrezno veliko skledo. Da se dno ne dotika vode v kopeli, ki komaj opazno vred pod površjem (!).
■ Čokolado nadrobimo v skledo. Prilijemo smetano in počasi segrevamo. Dokler se čokolada ne stopi.
■ DOKONČANJE. Hladen arašidov karamel nalijemo na ohlajeno testo. Karmel prelijemo z ganašem, po katerem potresemo sesekljane arašide.
Na testo nalijemo arašidov karamel, na tega pa čokoladni ganaš
■ Pito položimo v hladilnik. Da se karamel in ganaš strdita.
Serviranje
Ohlajeno pito narežemo in ponudimo. Res odlična
veganska čokoladna pita z arašidovim karamelom.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Javorov sirup delimo glede na čas pridobivanja na stopnje A, B ali C. Sirup A pridobivajo na začetku žetve, ko je soka v drevesu največ, vendar ta vsebuje veliko sladkorja in manj mineralov. Sirup B pridobivajo sredi žetve. Sirup je sladek, temnejši od stopnje A in je primeren za pripravo izbranih slaščic. Sirup C pridobivajo v zadnji fazi žetve. Je gostejši, temno rjav, manj sladek, a po sestavi kakovostnejši. V primerjavi z A in B ima večjo vsebnost mineralov, kalcija, cinka, mangana in železa (dvakrat več kot A).
■ Temna čokolada vsebuje endorfine, ki so kemijsko blizu morfinov in blažijo bolečine ter izboljšujejo splošno počutje. Serotonin, ki mu pravijo tudi
encim sreče ter aminokislino triptofan, imenovano
hormon sreče.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Drevo javora je primerno za pridobivanje soka, ko je staro pribli. 40 let in visoko do 25 m. Za 1 l zgoščenega javorovega sirupa potrebujejo 40-50 l drevesnega soka.
■ Kokosovo mleko odlikuje prefinjena in nenadomestljiva kokosova aroma. Mleko z več maščobe je okusnejše, saj več maščobe pomeni, da je v mleku več smetane, prav ta pa mu daje gostoto in okus. Tajci najraje uporabljajo sveže stisnjeno kokosovo mleko ali pa kupljenega znamke
Chaokoh, naprodaj tudi pri nas.
■ Ksantan (
xantan gumi) je polisaharid, ki ga izloča bakterija
Xantomonas campestris. Proizvaja se ga s fermentacijo glukoze, saharoze ali laktoze, pri čemer fini prah zmešajo s tekočino. V (brezglutenski) kuhinji ga uporabljamo kot nadomestek za gluten, kot vezivo ali/in zgoščevalec (solatnih prelivov npr.). Preprečuje drobljenje, piškotov npr.
Opozorila
■ Večina industrijsko pridelanega arašidovega masla vsebuje velike količine soli, sladkorja, (hidrogeniziranega) olja, lecitina in drugih nezdravih dodatkov. Zato pripravimo okusnejše in cenejše
domače arašidovo maslo. Če pa že sežemo po industrijski različici, vsaj izberimo maslo z napisom:
100 % arašidovo maslo.
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
veganska čokoladna pita z arašidovim karamelom (izvirno:
vegan chocholate tart with peanut caramel)
Anie, z bloga
lazy cat kitchen
■ številni različni viri
Anie