Priprava
■ Dno tortnega modela (20 cm) obložimo s peki papirjem.
Kekse Petit-Beurre lahko nadomestimo s keksi Albert ali s podobnimi maslenimi keksi. Lahko tudi s kakšnimi brezglutenskimi.
■ PODLAGA. Maslo počasi stopimo. Kekse zmiksamo v drobtine. Ali pa jih v vrečki zdrobimo s kuhinjskim valjarjem. Piškotnim drobtinam primešamo stopljeno maslo. Da se enakomerno navlažijo. Mešanico enakomerno razdelimo po dnu modela. Vtisnemo ga s pomočjo kozarca z ravnim dnom. Model preložimo v hladilnik vsaj za 15 minut.
Burbon vanilij sladkor lahko nadomestimo z žličko kakovostnega vaniljevega izvlečka.
■ KREMA Z VANILJO. Limonovo lupinico drobno naribamo, limono pa ožamemo.
■ Gladko stepemo kremni sir in skuto sobne temperature, vaniljev sladkor ter limonov sok in lupinico. Na mešanico presejemo sladkor v prahu. Dodamo še želatino in gladko stepemo.
■ Kremo enakomerno nanesemo po podlagi v modelu. Po vrhu jo zgladimo. Kolač položimo v hladilnik za 3 ure.
■ MALINOVA OMAKA. Kdor jo uporabi, maline preprosto pretlači skozi gosto cedilo.
Serviranje
Ohlajen
vaniljev cheesecake, brez jajc in peke narežemo. Lahko ga ponudimo z malinovo omako.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Površina kakovostnega kremnega sira ali sirčka je gladka. Pri izdelkih brez dodanih aditivov je sprejemljiva manjša količina izločene sirotke. Barva namaza je bela do smetanasto bela. Tekstura je gladka in mazava, ne pa lepljiva ali/in mokasta. Vonj kremnega sira je prijeten, po siru ali smetani, okus pa je značilno poln in nežen.
■
Kremni sir (tudi sirček, cream cheese) je mlečni izdelek iz skute. Z dodatkom smetane, pravzaprav je polnomastna skuta. Uporabljamo ga kot
namaz. Pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi. Priljubljena, spretno promovirana predstavnika kremnega sira sta maskarpone (mascarpone; najbrž najboljši) in sirček Philadelphia.
Izogibajmo se skuti z oznako »light«, z znižanim odstotkom maščobe. Vsebuje različne dodatke za izboljšanje okusa, pa še redkejša je.
■
Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka. Mleko oz. sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja. Skuta iz kislega mleka (tudi skuta, sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta. Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje. Pri Italijanih je znana kot rikota (
ricotta).
FB prijateljica Silva Jelič prijazno svetuje, da kolač položimo v zamrzovalnik za 2 uri. In ga užijemo kot sladoled.
■
Najstarejši tiskan recept za sirčkov kolač (
cheesecake) najdemo v knjigi
De Agri Cultura. Posodobljeno različico pa v angleški kuharici
Forme of Cury iz l. 1390. Na podlagi tega
chef Heston Blumenthal trdi, da je sirčkov kolač angleška, ne ameriška specialiteta.
Opozorila
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept
vaniljev cheesecake, brez jajc in peke (izvirno:
vanilija cheesecake bez pečenja) s portala
Dr.Oetker
■ številni različni viri