Predpriprava
■ VANILIJEVI ROGLJIČKI, ORIGINALNI AVSTRIJSKI RECEPT – KRHKO TESTO (za 40 rogljičkov). 2 vanilijeva stroka podolžno razpolovimo in izpraskamo semena. S hrbtno stranjo konice noža.
■ Orehe zmeljemo v veliko skledo. Nanje presejano moko ter dodamo sladkor, maslo sobne temperature, rumenjaka in vanilijeva semena. Mešamo z namiznim mešalnikom z metlico ali s planetarnim nastavkom. Pri srednji do nizki hitrosti. Da se sestavine povežejo v testo, ki ga nekajkrat pregnetemo z dlanjo. Na hitro.
S krhkim testom, ki vsebuje veliko masla, delamo hitro v vseh etapah priprave keksov. Sicer postane mehko in lepljivo, kar nam oteži / onemogoči oblikovanje.
■ Testo razdelimo na 2 polovici. Oblikujemo ju v hlebčka, ki ju sploščimo v diska, debela pribl. 2,5 cm. Tesno ju ovijemo v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Vsaj za 1 uro, še bolje, čez noč.
Priprava
■ Dva klasična črna pekača obložimo s peki papirjem ali s silikonsko podlago. Pečico segrejemo na 160 stopinj.
■ Iz hladilnika vzamemo prvi kos testa. Razdelimo ga na 20 podobno težkih koščkov. Pomagamo si s tehtnico.
Za lažje oblikovanje keksov. Testo razpolovimo, vsak kos pa razvaljamo v svaljek, debel pribl. 2,5 cm. Ločeno ju ovijemo v prozorno folijo in hladimo 1–24 ur.
■ Delovno površino tanko pomokamo. Prvi košček testa razvaljamo v obliki svaljka kar s prsti. Na sredini je debel pribl. 1,3 cm, proti koncema pa se oži. Svaljek oblikujemo v polmesec, kakor na spodnji fotografiji. Podobno oblikujemo vse kekse, ki jih sproti polagamo v enega od pekačev. Med njimi puščamo pribl. 4 cm prostora.
Krhki vanilijevi rogljički za praznike v fazi oblikovanja
■ Najboljši rogljički z vanilijo se pečejo 13–15 minut. Da so keksi videti bledi, suhi in blago napihnjeni.
■ Medtem, ko se keksi pečejo, podobno oblikujemo in spečemo rogljičke iz preostalega testa.
■ Pečene kekse pustimo v pekaču 5 minut. Nato jih ohladimo na rešetki / mrežici na sobno temperaturo.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja testa, 60 minut. Rogljički se me peko nekoliko razlezejo. Tako je tudi prav.
■ Preostali vanilijev strok podolžno razpolovimo in izpraskamo semena. S hrbtno stranjo konice noža. Semena zmešamo s presejanim sladkorjem v prahu. V manjši skledici.
■ Kekse potresemo z vanilijevim sladkorjem po obeh straneh.
Serviranje
Vanilijevi rogljički, originalni avstrijski recept ali najboljši rogljički z vanilijo so tradicionalni praznični piškoti. K skodelici čaja ali kave. Pa tudi kar tako, kot zaključek prazničnega obroka.
Shranjevanje
Krhki vanilijevi rogljički za praznike se ohranijo do 14 dni. V tesno zaprti (pločevinasti) škatli. Med posamezne plasti položimo lističe peki papirja. Ohlajene pečene piškote lahko
zamrznemo. Nepotresene zavijemo v prozorno folijo, vsakega posebej. Zavite razdelimo v posodice ali vrečke za zamrzovanje. V zamrzovalniku jih lahko hranimo do 3 mesece. Odmrznemo jih v 60 minutah pri sobni temperaturi. Tudi
testo lahko zamrznemo. Tesno ovitega v prozorno folijo položimo v (zip) vrečko. V zamrzovalniku ga lahko hranimo do 3 mesece. Večer pred uporabo ga položimo v hladilnik.
Najboljši rogljički z vanilijo
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
V številnih receptih najdemo nasvet, da lahko orehe pri vanilijevih keksih nadomeščamo z mandlji. V Avstriji dajejo prednost orehom. Zato, ker vsebujejo več maščobe, ki dajo keksom več okusa. Pa še bolj mehki so in masleni. Vanilijevi keksi z mandlji so bolj suhi, drobljivi in manj dišeči.
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Pri soljenju sladic upoštevamo vsebnost soli v slanem maslu.
■
Oreh je univerzalna rastlina. Uporabljamo liste, popke, mlade orehe, lupino mladih orehov, zrele plodove in les. Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški. Posebna finesa pri sladicah z orehi je, če jedrca pred mletjem / sekljanjem olupimo. Niti ni tako zamudno, kot se sprva zdi, znebimo pa se odtenka grenčine.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Vanilijev strok lahko nadomestimo le z vanilijo v prahu ali s pasto. Kdor ne mara vanilije, lahko kekse odišavi s cimetom ali s pomarančno lupinico.
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
Ko nam ostanejo beljaki (številne ideje). En rogljiček vsebuje pribl. 75 kalorij.
■ Rafinirani sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila, pravijo mu tudi
tihi ubijalec. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein. Sladkor je kot strup prepoznal dr. William Coda Martin že davnega l. 1957. Dr. Robert Lustig je dokazal, da že z 9-dnevno dieto brez sladkorja opazno izboljšamo svoje zdravje. Avtor trdi, da sladkor ni škodljiv zaradi kalorij, ampak zaradi napora za metabolizem.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/oseba.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
vanilijevi rogljički, originalni avstrijski recept ali krhki vanilijevi rogljički za praznike (izvirno:
Austrian vanillekipferl /vanilla crescent cookies/)
Sabine Venier, z bloga
ALSO THE Crumbs PLEASE
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Sabine Venier
■ gl.
VIDEO
Sabine Venier