Priprava
■ VANILIJEVI ROGLJIČKI -
KRHKO TESTO. V večjo skledo presejemo moko, ki ji primešamo sladkor. Dodamo na tanke lističe zrezano hladno maslo. Na hitro (!) ugnetemo gladko testo. Oblikujemo ga v hlebček, ki ga nekoliko splošimo in ovijemo v prozorno folijo. Položimo ga v hladilnik vsaj za 30, raje za 60 minut.
Za krhko testo uporabljamo moko, ki vsebuje manj kot 11 % beljakovin. Ta ima šibke glutenske vezi, zato testo ni prožno.
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 °C.
■ Ohlajeno testo razvaljamo na tanjše svaljke. Enakomerno jih narežemo in oblikujemo v rogljičke. Sproti jih polagamo v pekač. Rogljički z vanilijo se pečejo pribl. 10 minut.
■ Pečene rogljičke vzamemo iz pečice. Še tople povaljamo po presejanem vaniljevem sladkorju.
Serviranje
Vanilijevi rogljički so drobno pecivo za k skodelici kave ali čaja. Lahko so tudi sestavina piškotne mešanice v lepi pločevinasti škatli. Za avtorsko praznično darilo.
Shranjevanje
Rogljički z vanilijo se ohranijo do 14 dni. V tesno zaprti (pločevinasti) škatli, pri sobni temperaturi. Med posamezne plasti položimo lističe peki papirja.
Vanilijevi rogljički, foto Samo lepa sećanja
Nadomestek
■ Testo, s tem pa tudi sladica, dobi boljši okus, če 70 g moke nadomestimo z enako količino mandljeve moke.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Izboljšanje
■ Vanilijev sladkor nadomestimo z vaniljinim strokom. Spletni
nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
■ Za krhko testo uporabljamo moko, ki vsebuje manj kot 11 % beljakovin. Ta ima šibke glutenske vezi, zato testo ni prožno.
■ gl.
nadomestek
Nasveti
■ Živila natehtamo točno po receptu. Izogibamo se povečevanju količine moke. Tudi delovno površino pomokamo čim tanjše pred valjanjem. Še bolje, če testo razvaljamo med dvema listoma peki papirja. Z dodajanjem moke dobimo suhe in drobljive piškote.
■ Krhko testo vsebuje veliko masla, zato ohlajeno testo postane mehko, če ga predolgo valjamo. Zato delamo v serijah. Razvaljamo del testa, drugega pa hranimo v hladilniku. Če se testo ali piškoti zmehčajo, jih položimo v hladilnik za krajši čas.
■ Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Pri soljenju sladic upoštevamo vsebnost soli v slanem maslu.
■ Krhko testo ročno vedno ugnetemo na hitro. Sicer se med valjanjem lepi na delovno površino. S predolgim gnetenjem spodbujamo razvoj glutena. Posledica je pretrdo oz. zbito in drobtinasto pečeno testo. Ki ni ne krhko ne hrustljavo. Seveda pa ga lahko ugnetemo tudi strojno. Brez toplotnega vpliva dlani.
■ Krhko testo, pokrito s prozorno folijo / peki papirjem, razvaljamo na silikonski podlagi. Ali med dvema listoma peki papirja. Tako se izognemo uporabi moke, ki dela testo prekrhko in pečeno rado poči. Vedno ga valjamo od sebe in samo v eni smeri (!). Če testo spečemo v naprej, ga preprosto položimo na narobe obrnjen pekač. Skupaj s silikonsko podlago / peki papirjem.
Triki
Ko sestavinam za krhko testo primešamo zdrobljeno, nastrgano ali na lističe ali kocke narezano maslo in ugnetemo testo, se testene drobtine včasih nočejo lepo vezati. Tedaj v testo vgnetemo malo hladne sladke smetane, belega vina ali vode.
Pojasnila
Moko pred pripravo presejemo, da postane zračnejša oz. rahlejša.
Različice
Ideje
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
Krhko testo vedno ugnetemo na hitro, sicer se začne med valjanjem lepiti na delovno površino. Če vanj ugnetemo preveč moke, so piškoti drobljivi.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/oseba.
Zanimivosti
Industrijski vanilijev sladkor destilirajo iz klinčkov, tonka fižola, lesnih odpadkov, sladkorne pese, belušev in krompirjevih olupkov. Že od l. 1876.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept
vanilijevi rogljički ali rogljički z vanilijo iz neznanega vira
■ številni različni viri