Priprava
■ VANILIJEVA KREMA (za 500 g kreme). Vanilijeva stroka zelo drobno narežemo. V kozici gladko razmešamo smetano, mleko, rumenjake, sladkor, narezana vanilijeva stroka in sol.
■ Pristavimo in med nenehnim mešanjem s penovko kuhamo, da se omaka zgosti. Če imamo kuhinjski termometer, kuhamo do 82 °C. Sicer prenehamo s kuhanjem, ko omaka prevleče hrbtno stran žlice. Na njej pa ostane sled prsta, če z njim potegnemo po žlici.
■ Omako odstavimo in precedimo skozi gosto cedilo. Po potrebi jo med pogostim mešanjem ohladimo na sobno temperaturo; gl.
opombe.
Serviranje
Odlična
vanilijeva krema ali
angleška krema je lahko preliv za različne sladke narastke (zlasti za
čokoladni narastek;
različice),
torte in druge sladice. Samostojno jo lahko ponudimo z
vetrci, krema pa je tudi osnova za nekaj različic. Ohlajeno kremo tradicionalno potresemo z (rjavim) sladkorjem in
karameliziramo.
Izboljšanje
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, a ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po sveže (ne trajno) pasteriziranem mleku. Čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek. A pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Vanilijeva krema, samo z najboljšo vanilijo.
Pojasnila
■
Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov. Ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in tako ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka pridobijo preko 16 kg smetane. Ta mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■
Rumenjak je bistvena in najbolj hranljiva sestavina jajca. Obdan je z membrano, tehta pa približno 1/3 teže celega (kokošjega) jajca. Rumenjak vsebuje med pomembnejšimi sestavinami veliko maščob (50 % enkrat nenasičenih, 18 % večkrat nasičenih), lecitin (pomemben vir holina, ki ga je v 1 jajcu kar 300 mikrogramov) in karotenoide. Bolj rumen rumenjak pomeni, da je kokoš s krmo zaužila več vitamina A.
Kokoš obrne svoja jajca pribl. 50-krat dnevno. Da se rumenjak ne prime na steno lupinice.
■
Vanilijev strok je plod vanilije (
Vanilla planifolia), rastline iz družine orhidej, ki se vzpenja kakor vinska trta. Do 20 cm dolge stroke brez vonja poberejo, ko so še zeleni in nezreli. Izpostavijo jih vročini, ki encimom omogoči, da sestavine v stroku pretvori v vanilin in druge dišeče snovi. Stroke nato sušijo, da se vlaga s prvotnih 60-70 % zniža na 25-30 %. Nazadnje jih razvrstijo po kakovosti, glede na aromo.
Vanilijeva krema
Različice
Ideje
■ gl.
rumenjak (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opombe
■ Vanilija (
Vanilla planifolia) je kraljica začimb.
■ Ko se krema ohladi, se tudi zgosti.
Opozorila
■ Smetano uživamo zmerno, vsebuje veliko škodljivih nasičenih maščobnih kislin.
■ Zdravniki uživanje jajc odsvetujejo ljudem, ki so nanje alergični, ljudem z zelo visoko ravnijo holesterola in žolčnim bolnikom (dovoljen je beljak). Pri starejših velja omejitev uživanja jajc: do 2 tedensko.
Zanimivosti
■ Krava v povprečju leži 13 ur dnevno. Kar 8 ur pa potrebuje, da se do sitega naje.
■ Vanilijev strok je za žafranom druga najdražja začimba na svetu.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
vanilijeva krema ali
angleška krema (izvirno:
crème anglaise) s portala
ChefSteps (angl.; tudi video)
■ številni različni viri