Priprava
■ TROJNI ČOKOLADNI KOLAČ, BREZ PEKE - MLEČNA MEŠANICA. Mešanico smetane in mleka zavremo. Takoj, ko zavre, jo odstavimo in razdelimo na 3 enake dele. Vsak del segrejemo do vročega, ko ga potrebujemo.
»Čas priprave« ne vsebuje časa hlajenja vsake faze kolača. Vsaj 2 uri.
■ BELA ČOKOLADNA KREMA. V skodelici zmešamo želatino in 2 žlici hladne vode. Počakamo nekaj minut, da želatina nabrekne.
■ Belo čokolado sesekljamo in stresemo v skledo. Prelijemo jo z 1/3 vroče mlečne tekočine. Počakamo 1–2 minuti, potem pa gladko premešamo.
■ Želatino segrejemo pri najnižji temperaturi (!). Da se stopi. Stopljeno vmešamo v belo čokoladno mešanico.
■ Model za šarkelj izdatno poškropimo s sprejem za pekače / modele. V model nalijemo belo čokoladno kremo. Preložimo v hladilnik. Vsaj za 30 minut, da se krema ohladi.
■ MLEČNA ČOKOLADNA KREMA. Pripravimo jo kakor belo, le da belo čokolado nadomestimo z mlečno. Ohlajeno kremo previdno (!) nalijemo na ohlajeno belo. Nalivamo jo čim bližje beli kremi. Vse skupaj znova položimo nazaj v hladilnik. Vsaj za 30 minut.
Če je temna čokoladna krema barvno podobna mlečni, ji primešamo žlico temnega kakava in žlico sladkorja.
■ TEMNA ČOKOLADNA KREMA. Pripravimo jo kakor belo, le da belo čokolado nadomestimo s temno. Sesekljani čokoladi primeša sladkor, kdor želi. Ohlajeno kremo previdno (!) nalijemo na ohlajeno belo. Vse skupaj znova položimo nazaj v hladilnik. Vsaj za 30 minut.
■ PIŠKOTNA PLAST (kdor uporabi klasične Oreo kekse, naj izpraska nadev). Maslo počasi stopimo.
■ Kekse zmiksamo v multipraktiku v drobtine. Primešamo sladkor, potem pa še stopljeno maslo. Mešanico nanesemo po ohlajeni temni čokoladni kremi. Z žlico. Nazadnje jo nežno pritisnemo h kremi. S hrbtno stranjo žlice ali prstov. Vse skupaj znova položimo nazaj v hladilnik. Za 30 minut.
■ DEKORACIJA. Jagodičevje očistimo in posušimo.
Če je mogoče, uporabimo vse 3 čokolade iste blagovne znamke. Kdor uporablja navadne Oreo kekse, naj izpraska nadev.
■
GANAŠ. Smetano segrejemo tik pod vretje.
■ Čokolado sesekljamo in stresemo v manjšo skledo. Prelijemo jo z vročo smetano in počakamo 1–2 minuti. Premešamo, da dobimo gladek preliv. Ganaš nekoliko ohladimo, a pazimo, da ostane še tekoč.
■ Obod modela nekoliko segrejemo s sušilcem za lase. Ali pa model potopimo v vročo vodo za 30–60 sekund. Nato kolač zvrnemo na servirni krožnik ali na stojalo za torte.
Serviranje
Trojni čokoladni kolač, brez pečenja enakomerno prelijemo z ganašem. Nazadnje ga obložimo z jagodičjem, narežemo in ponudimo.
Sorodni recepti
Trojni čokoladni kolač
Kuharski leksikon
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
■
Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov. Ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane. Ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter. Trojni čokoladni kolač je občutno okusnejši z eno od naštetih.
Temno čokoladno plast lahko odišavimo z vaniljevim izvlečkom.
■
Bela čokolada ne sodi med čokolade, saj ne vsebuje kakavovega testa. Lahko je sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oz. tablic in kapljic.
Trojni čokoladni kolač, brez peke
Čokolada v tablicah se topi lepše kot čokoladne kapljice. Pomembno je, da jo sesekljamo. Da se lažje in bolj enakomerno (s)topi.
■
Oreo keksi, ki jih proizvajajo od l. 1912, ne vsebujejo sestavin živalskega izvora. Do l. 2018 so prodali nad 500 milijard teh čudnih, črnih sendvič piškotov z belim nadevom. Izvirno razmerje med piškotom Oreo in kremo je 71 : 29 %. Dvojni sloj kreme je bil prvič predstavljen l. 1974.
Opozorila
■
Vložek v eko čokolade se obrestuje, a ne vedno; gl.
Nezdrava črna čokolada. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne (eko) čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca ali kadmija. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Rezina sladice vsebuje pribl. 435 kalorij (pri 20 rezinah). V enem samem Oreo keksu jih je 45.
■
Mlečna čokolada vsebuje zelo nizko količino kakava in visok delež sladkorja. Nad 50 %. Zakisa telo, hitro dvigne krvni sladkor itd. Zato blagodejni učinki kakava za mlečno čokolado ne veljajo. Pa še nekaj: mlečne beljakovine se vežejo z antioksidanti, prisotnimi v kakavu. Zato jih naredijo še težje dostopne za naše telo.
Smetano uživamo zmerno, saj vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
■ Posamezni proizvajalci bele čokolade kakavovo maslo nadomeščajo s cenejšimi rastlinskimi maščobami. Ki vsebujejo več škodljivih nasičenih maščobnih kislin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
trojni čokoladni kolač, brez pečenja (izvirno:
no-bake three chocolate cake recipe)
Mira, z bloga
COOKING LSL
■ številni različni viri
Trojni čokoladni kolač