Priprava
■ Pečico ogrejemo na 160 °C.
■ Jajca razdelimo v odprtinice pekača za mafine. Pekač z jajci za 30 minut položimo v ogreto pečico.
■ Še vroča jajca predenemo v hladno vodo za 10 minut. Nazadnje jajca odcedimo.
Serviranje
Trdo kuhana jajca iz pečice ponudimo za zajtrk, k različnim narezkom ipd., pogosto jih nadevamo, lahko jih naribamo na solate in uporabljamo po številnih drugih receptih.
Shranjevanje
Trdo kuhana jajca iz pečice lahko hranimo v hladilniku do 7 dni.
Nakup
Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Pri nakupu jajci smo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih; 0 - jajca ekološke reje, 1 - jajca proste/pašne reje, 2 - jajca hlevske/talne reje in 3 - jajca baterijske reje; gl.
pojasnila.
Shranjevanje
Rok uporabe jajc je po veljavni zakonodaji 28 dni od dneva, ko jih kokoši znesejo. To praviloma pomeni, da so jajca z rokom trajanja 14 dni, kokoši znesle pred 14 dnevi. Zato segajmo po jajcih z daljšim rokom trajanja.
Nasveti
Jajca najbolje začinjamo/odišavljamo z (abecedno): čebulo, drobnjakom, kaprami, peteršiljem, poprom,
plemenitimi zelišči, sardelnimi fileti, soljo, šalotko ali/in z zelišči.
Pojasnila
Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2). Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje. Jajca iz hlevske (talne) reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu (9 kokoši/1 m2). Jajca iz proste reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu z odprtinami skozi katere imajo kokoši prost izhod na pašnik. Pri ekološki reji imajo kokoši podobne razmere kot pri prosti reji. Razlika je v bio-krmi, pa tudi pašnik mora biti urejen skladno z ekološkim načinom kmetovanja. Gl. tudi
nakup.
Različice
gl. kuhano jajce (
različice);
trdo kuhano jajce
Ideje
■ Jajca najbolje* kombiniramo z (abecedno): beluši, čebulo, gobami*, gomoljikami (tartufi), s
holandsko omako, kaprami, kaviarjem, kislico*, krompirjem, lososom (prekajenim), maslom, mavrahi, paprikami, zeleno, paradižniki, parmezanom, piščančjimi jetrcami, rakovicami, sardoni, s sirom*, slanino, smetano, šalotko, škampi, špinačo, šunko, vodno krešo ali/in z
zelenjavnim ragujem po provansalsko (ratatouille).
■ gl.
jajce (številne
ideje)
Opombe
■ V pečici trdo kuhanemu jajcu lupina ne poči, rumenjak ne postane zelen, tekstura jajc pa je bolj kremasta.
■ Jajca so biološko polnovredna hrana z veliko prehransko vrednostjo. So popoln izdelek narave, saj vsebujejo vse hranilne snovi, ki jih potrebujemo oziroma jih potrebuje za svoj normalni razvoj razvijajoči se zarodek.
■ Mit o jajcih kot
holesterolski bombi je ovržen. Ob pravilni prehrani in redni telesni dejavnosti lahko zaužijemo do 2 jajci dnevno, sicer pa 1, pri čemer pa upoštevamo tudi jedi, ki jih vsebujejo.
Opozorila
■ Zdravniki uživanje jajc odsvetujejo ljudem, ki so nanje alergični, ljudem z zelo visoko ravnijo holesterola in žolčnim bolnikom (dovoljen je beljak). Pri starejših velja omejitev uživanja jajc: do 2 jajci tedensko.
■ Samo najkakovostnejše (in najdražje) pečice se segrejejo na nastavljeno temperaturo. Odstopanja so lahko celo do 30 °C. Odstopanje pri temperaturi domače pečice izmerimo s kuhinjskim termometrom.
Zanimivosti
■ Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki iz univerz v Sheffieldu in Warwicku so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
■ Jajce je edino naravno živilo, ki zahvaljujoč lupini med kuhanjem zadrži hranilne snovi. Med pečenjem se izgubijo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
trdo kuhana jajca iz pečice (izvirno: how to make hard-boiled eggs without boiling them at all) s portala
Pure Wow (angl.)
■ številni različni viri