Priprava
■ Zavremo 3–4 l vode. Vanilijev strok podolžno razpolovimo in izpraskamo semena. V kozici pristavimo in zavremo smetano, sladkor, med in vanilijev strok in semena. Kuhljamo, da se sladkor stopi, odstavimo in zavržemo vanilijev strok.
■ Pečico ogrejemo na 120 stopinj, z mrežico na spodnjem delu. 6 globljih ognjevarnih skodelic (pribl. 2 dl) položimo v globlji pekač.
■ Beljake stepemo z vilicami, da se na površini pojavi nekaj mehurčkov. Prilijemo vročo smetano, vse skupaj pa prelijemo v skodelice v pekaču. Prilijemo toliko vroče vode, da sega do višine smetane v skodelicah. Pekač s posodo položimo v ogreto pečico za pribl. 60 minut. Čas kuhanja je odvisen tudi od pečice. Kuhana panakota je na dotik prožna, a kompaktna.
■ Panakoto ohladimo, ohlajeno pa položimo v hladilnik, kjer jo hranimo do serviranja.
Serviranje
Tradicionalna italijanska panakota brez želatine je okusna že sama, če je pripravljena s kakovostno vanilijo; gl.
izboljšanje, nasveti.
Izboljšanje
■ Kakovost sladice je v največji meri odvisna od kakovosti smetane. Izbiramo med smetanami za stepanje, izognemo pa se slajenim smetanam.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Nasveti
■ Smetanova strjenka je sama po sebi dokaj pusta sladica, razen v primerih, ko jo skuhamo s kakovostno vanilijo. V kombinaciji s sadnim prelivom pa se njen okus bistveno izboljša. Najboljši spremljevalec je doma narejen sadni preliv, še posebej s povsem svežim sadjem. Pripravimo ga povsem preprosto. Sadje, malo sladkorja ali medu in kakšno žlico sadnega soka, dobrega vina ali kakšno žličko žgane pijače ali likerja gladko razmešamo v multipraktiku ali/in pretlačimo skozi žičnato cedilo. Ali pa panakoto ponudimo s sezonskim sadjem, zlasti z jagodičevjem.
■ Uporabljajmo nefiltriran med, ki v nobenem trenutku pridelave ne preseže temperature 48 °C.
Triki
Smetanovo strjenko z lahkoto zvrnemo iz modelčkov, če modelčke za hip potopimo v vročo vodo ali pa jih z njo oblijemo.
Pojasnila
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov, ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in tako ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane, ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Vanilijeve stroke nabirajo, ko so še zeleni, nezreli in brez vonja. Stroke nato za 7-10 dni izpostavijo vročini (45-65 °C) in vlagi, ki encimom omogočijo, da sestavine v strokih pretvorijo v vanilin in druge snovi, ki dajo vanilji značilen vonj. Da preprečijo gnitje in zadržijo aromo, stroke nato posušijo. Nazadnje stroke razvrstijo po kakovosti, glede na aromo.
■ V kuhinji uporabljamo želatino v lističih in v prahu. Obe sta brez vonja, barve (razen obarvane) in okusa.
Različice
Ideje
■ gl. sladka smetana (številne
ideje); vanilija (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
rumenjaki (številne
ideje).
Opombe
Beljaki ne vsebujejo holesterola.
Opozorila
Smetano uživamo zmerno, saj vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
tradicionalna italijanska panakota brez želatine (izvirno: panna cotta, la ricetta tradizionale)
Benedette Jasmine Guetta, z bloga
Labna (it.; angl.)
■ številni različni viri