Priprava
■ Majhne kovinske obročke obložimo z acetatno folijo; dober je tudi peki papir ali prozorna folija. Položimo jih na ustrezno velik pladenj.
■ PODLAGA. Maslo počasi stopimo. Kekse zmeljemo. Piškotne drobtine in maslo zmiksamo z ročnim mešalnikom. Nazadnje prilijemo mleko. Po 2 žlici pripravljene mešanice stresemo v vsak obroček. Mešanico blago vtisnemo na dno.
■ Vso želatino namočimo v malo mlačne vode.
■ V posodi, na katero se prilega domači kotliček ali podobna posoda za stepanje, pristavimo za 4 prste vode za
vodno kopel.
■ Pol litra sladke smetane stepemo, da se na metlici tvorijo mehki vršički.
■ TEMNA ČOKOLADNA PENA (gl.
izboljšanje). Smetano za kuhanje zavremo. Čokolado nadrobimo v skledo.
■ Jajca in sladkor dobro stepemo v kotličku ali v podobni posodi. Položimo jo nad vodno kopel, prilijemo vročo smetano in stepamo. Da krema doseže temperaturo 72 stopinj. Kremo odstavimo in takoj vmešamo 3 lističe ožete želatine. Mešamo, da se želatina razpusti, potem pa vse skupaj nalijemo na zdrobljeno čokolado. Zmes ohlajamo 5 minut.
■ Čokolado in kremo stepemo s paličnim mešalnikom. Nazadnje vmešamo tretjino stepene smetane in (po okusu) manj ali več čilija, s kuhalnico in nežno. Še toplo kremo nalijemo na podlago v obročkih. Obročke pokrijemo s prozorno folijo, nato pa jih položimo v zamrzovalnik za kakih 15 minut.
■ Medtem, ko se prva krema hladi in strjuje, pripravimo drugo, z mlečno čokolado. Enako kot prvo, le da brez čilija. Po 15 minutah hlajenja prve kreme, drugo nalijemo na strjeno. Obročke znova pokrijemo s prozorno folijo, potem pa jih položimo v zamrzovalnik za 15 minut.
■ Tretjo kremo pripravimo enako kot prvi dve. Kremo nalijemo na strjeno podlago. Obročke znova pokrijemo s prozorno folijo. Modelčke s sladico položimo v hladilnik za 3–5 ur.
Serviranje
Tortice iztisnemo iz obročkov in odstranimo folijo.
Tortice s tremi čokoladnimi penami s čilijem so privlačnejše, če jih potresemo s čokoladnimi ostružki. Komur je čokolade še premalo, lahko hladno sladico prelije z
ganašem. Dobra dekoracija so tudi maline.
Nadomestek
■ Kekse
Petit-Beurre lahko nadomestimo s keksi
Albert ali s podobnimi maslenimi keksi. Lahko tudi s kakšnimi brezglutenskimi.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Želatino v prahu praviloma lahko nadomestimo z enako težo želatine v lističih in obratno. Želatina v listih je hitreje topljiva od tiste v prahu, v sladicah pa tvori tudi manj mehurčkov.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abacedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Po kakovosti jim konkurirata tudi italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Čokoladne sladice so še okusnejše z nekaj kapljicami čokoladnega likerja. V testu ali/in v kremi.
■ Improvizirajmo. (Temno) čokolado najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, kavo*, karamelom; kokosom, meto*, pomarančami (lupinica, sok), rumom ali/in z vaniljo*.
Nasveti
Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Triki
■ Če se maslo v hladilniku navzame neprijetnega vonja, ga položimo na manjši krožnik. Dodamo nekaj lističev svežega žajblja, vse skupaj ovijemo v prozorno folijo in čez noč potisnemo v hladilnik. Naslednji dan bo je maslo kot sveže.
■ Stepena smetana nam lepše uspe, če jo pred stepanjem vzamemo neposredno iz hladilnika.
Pojasnila
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
■ Mlečna čokolada je izdelana na osnovi mleka (najmanj 14 % delež), vsebovati pa mora najmanj 25 % kakava.
■ Bela čokolada ne sodi med čokolade, saj ne vsebuje kakavovega testa. Lahko je sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oziroma tablic.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje)
Opombe
Kakav (s tem pa tudi temna čokolada) vsebuje nad 300 sestavin, ki ugodno vplivajo na naše telo, in predstavlja eno najbolj kompleksnih živil, kar jih poznamo. Vsebuje več antioksidantov kot česen in je najboljši vir magnezija, najpomembnejšega obrambnega elementa v telesu.
Zanimivosti
■ Temna čokolada med drugim vsebuje triptofan, ki sodeluje pri proizvodnji živčnega prenašalca serotonina. Počasno topljenje čokolade na jeziku vzbuja izločanje endorfina (naravni hormon sreče), ki ga telo proizvaja med seksom. Vsebuje pa tudi feniletilamin, snov v možganih (posebej pri zaljubljenih), ki se pretvarja v dopamin v središču za zadovoljstvo, delu možganov, v katerem doživljamo tudi orgazem.
■ Iz 100 kg mleka pridobijo nekaj več kot 16 kg sladke smetane, ki vsebuje najmanj 15 % mlečne maščobe.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
tortice s tremi čokoladnimi penami s čilijem (izvirno:
trostruke chilli tortice)
Mirjana Šmit, z bloga
od slatkoga slađe (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Mirjane Šmit