Priprava
■
PALAČINKE. Maslo počasi stopimo. Jajca stepemo. Moko presejemo v večjo skledo. Dodamo stepena jajca in sol. Postopoma vmešamo hladno mleko in hladno vodo, da dobimo povsem gladko testo. Nazadnje primešamo stopljeno maslo; gl.
opombe.
■ NADEV. Špinačo očistimo, operemo, odcedimo in posušimo. Posušeno drobno sesekljamo. Feto in mladi sir nadrobimo v skledo. Dodamo še druge sestavine, potem pa vse gladko razmešamo.
■ Palačinke spečemo v ponvi (23 cm), ki jo sproti mažemo z oljem.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj. Višji okrogel pekač (24 cm) premažemo z oljem in vanj položimo prvo palačinko. Premažemo jo 2–3 žlicami nadeva. Postopek ponavljamo, dokler ne porabimo vseh palačink ali/in nadeva. Na vrhu mora biti palačinka. Pekač položimo v ogreto pečico za 15 minut.
■ PRELIV. Jajca in smetano gladko stepemo. Mešanico enakomerno nalijemo po nadevanih palačinkah. Nato pekač položimo nazaj v pečico za 15–20 minut. Če se preliv prezgodaj obarva, pekač pokrijemo s kosom alu folije.
Serviranje
Torta gratinirane palačinke s špinačo in sirom se prileže s sezonsko listnato solato.
Nadomestek
■ Odnos med mlekom in vodo je po okusu lahko tudi drugačen, pomembno je, da imamo zapisano količino tekočine.
■ Špinačo lahko nadomestimo ali kombiniramo z blitvo, z mladimi koprivami ali z mladimi listi rdeče pese.
Izboljšanje
■ Palačinke so rahlejše, če del tekočine nadomestimo z mineralno vodo.
■ Improvizirajmo. Špinačo najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, črnim poprom, gorčico, muškatnim oreščkom, olivnim oljem ali/in s sardelnimi fileti.
Nasveti
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Palačinke pečemo v ponvah, ki so namenjene pečenju palačink. Zelo dobro se obnese tudi (nepoškodovana) teflonska ponev z odebeljenim dnom (4 mm). V ponvah s tankim dnom se hitro naredi izboklina, ki onemogoča enakomerno pečenje palačink.
Pojasnila
Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega.
Različice
Ideje
gl. feta (številne
ideje);
jajce (številne
ideje); mladi sir (številne
ideje);
špinača (številne
ideje)
Opombe
Francozi pustijo testo za palačinke počivati 1–2 uri pri sobni temperaturi. Da lepek dobro nabrekne. V tem času se testo zgosti, zato ga pred pripravo razredčimo z malo mleka ali vode.
Opozorila
■ Palačinke, ki jih pečemo pri previsoki temperaturi, postanejo luknjičaste. Večja pa je tudi možnost, da jih prežgemo.
■ Špinačo uvrščamo med
naravno funkcionalno hrano, kar pomeni, da so vsi njeni pozitivni zdravstveni učinki znanstveno dokazani. Poleg tega jo skupaj z borovnicami in lososom uvrščamo tudi med tako imenovano
naj hrano.
Zanimivosti
■ Palačinke si lastijo Avstrijci, Čehi, Francozi in Madžari.
■ Špinača je prva zelenjava, ki so jo začeli prodajati tudi zamrznjeno.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
torta gratinirane palačinke s špinačo in sirom (izvirno:
palačinke sa špinatom i sirom)
Aide Ibišević, z bloga
Balkan Lunch Box (angl., bos.)
■ številni različni viri