Priprava
■ TOAST S PRAŽENIMI GOBAMI. Gobe očistimo. Drobne pustimo cele, trše narežemo na debelejše lističe. Nekatere gobe natrgamo, npr. lisičke. Očiščene gobe razdelimo na dva, tri podobno težke dele.
En opečen kruhek z maslenimi gobami vsebuje pribl. 160 kalorij. Privoščimo si ga, ko se nam ne ljubi kuhati.
■ Limono ožamemo. Česen olupimo in natremo. Peteršilj drobno sesekljamo.
■ Veliko ponev segrejemo pri visoki temperaturi. V segreto nalijemo olje. Prvi del gob stresemo na vroče olje. Na hitro jih prepražimo, da se rjavo obarvajo. Podobno prepražimo še preostale gobe.
■ Rezine belega kruha opečemo v opekaču (toaster) ali v pečici.
Beli kruh lahko nadomestimo s kruhom z drožmi (sourdough) ali z narezano čabato (ciabatta).
■ Vse prepražene gobe stresemo v ponev. Skupaj s sokom. Dodamo čili, česen, peteršilj in origano ali timijan. Pražimo 1–2 minuti.
■ V ponev dodamo maslo ter prilijemo limonov sok. Premešamo, da se maslo stopi in dobimo kremno omako. Odstavimo in začinimo po okusu. S soljo in sveže mletim poprom.
Serviranje
Kdor želi, toaste namaže s kremnim sirom. Po katerem razdelimo prepražene gobe. Opečen kruhek z maslenimi gobami ponudimo za zajtrk ali za malico. Ali kot hiter samostojni obrok. S sezonsko (mešano) listnato solato.
Sorodni recepti
Toast s praženimi gobami
Kuharski leksikon
■
Gozdnih gob ne peremo, ker izperemo tudi del značilnega okusa. Če niso povsem mlade, pa se lahko vode tudi napijejo. Gobe pa vsekakor temeljito obrišemo. Po potrebi jih tudi skrtačimo s posebnim kuhinjskim čopičem ali z nežno kuhinjsko krtačko. Premehko ali/in prestaro podklobučje odstranimo.
Ob slabi gobarski sezoni si pomagamo, tako da del gozdnih gob nadomestimo z gojenimi. Izven sezone pa uporabimo (mešane) gojene gobe. Ali zamrznjene.
■
Jurčke, lisičke, mavrahe in druge divje gobe generalno najbolje* začinjamo z (abecedno): čebulo, česnom, oljčnim oljem*, pehtranom, peteršiljem, porom (beli del), rožmarinom, sojino omako, šalotko*, timijanom* ali/in z žajbljem. Z različno izbiro dobi toast s praženimi gobami vsakič nekoliko drugačen (pri)okus.
■
Kremni sir (tudi sirček, cream cheese) je mlečni proizvod izdelek iz skute. Z dodatkom smetane, pravzaprav je polnomastna skuta. Uporabljamo ga kot
namaz. Pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi. Priljubljena, spretno promovirana predstavnika kremnega sira sta maskarpone (
mascarpone; najbrž najboljši) in
sirček Philadelphia.
Američan Charles Strite je l. 1926 v svet vpeljal termostat. Odtlej so opečeni kruhki le redko zažgani. Pa tudi po kuhinjah se ne kadi.
■
Česen (Allium sativum) ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam. Najpomembnejši sta alicin in eterično olje. Kupujemo velike, čvrste česnove glavice s suho, celo lupino. Drobni stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Opozorila
■ Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh "gobarjev" z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste, ki jih 100 % poznamo. Če jih je premalo, gozdne kombiniramo z gojenimi. Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nikakor pa ne pozabimo na ustrezno zaščito pred klopi.
■
Hitro praženje (sotiranje) manjših količin gob je zelo pomembno tudi za okusen opečen kruhek z maslenimi gobami. Da ne spustijo vode. Zato tudi solimo že odstavljene.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
toast s praženimi gobami ali opečen kruhek z maslenimi gobami (izvirno:
easy creamy mushroom toast)
Alida Ryder, z bloga
SIMPLY DELICIOUS
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Alide Ryder
■
VIDEO
Alida Ryder