Priprava
■ DUŠENA RABARBARA. Rabarbaro olupimo in zrežemo na koščke. Narezano pristavimo s sladkorjem, z vaniljevim izvlečkom in z žlico hladne vode. Pokrito dušimo 7–10 minut, da se rabarbara zmehča.
■ Rabarbaro odstavimo in odlijemo 0,6 dl tekočine. Rabarbari primešamo
Grand Marnier in jo ohladimo na sobno temperaturo.
Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
■ JAGODE očistimo in narežemo. Ločeno tiste za dekoracijo. Narezane potresemo s sladkorjem in nežno premešamo.
■ MASKARPONEJEVA KREMA. V skledi stepemo rumenjake in sladkor, da dobimo bledo kremo. Dodamo maskarpone sobne temperature in dobro premešamo.
■ Beljake stepemo v dokaj čvrst beljakov sneg. Nežno ga vmešamo v rumenjakovo mešanico.
Jagode lahko nadomestimo z dvojno porciji rabarbare. In obratno.
■ SESTAVLJANJE. Na dno kozarcev položimo polovico piškotov. Nalomljenih na koščke, ki jih na hitro (!) pomakamo v prihranjeno tekočino od dušenja rabarbare. Dodamo plast rabarbare, plast polovice kreme, plast preostalih piškotov in plast jagod. Zaključimo s plastjo preostale kreme. Sladico okrasimo z lepimi jagodami.
■ Kozarce s sladico položimo v hladilnik za 60 minut.
Serviranje
Ohlajeni
tiramisu z rabarbaro in jagodami, v kozarcu je sočna, sezonska sladica.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
Rabarbaro najbolje* začinjamo / odišavljamo z (abecedno): angeliko*, cimetom*, ingverjem*, kardamomom, kisom (balzamični, sadni, šerijev), klinčki ali/in z vanilijo*.
■
Maskarpone se razlikuje od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot
sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag.
■ Zdi se, da
je bil tiramisu prvič pripravljen po l. 1960. Pred tem v kuharskih knjigah ne najdemo recepta. V italijanščini je tiramisu prvič natisnjen l. 1980, v angleščini pa 2 leti pozneje. Nekateri viri recept za tiramisu pripisujejo Robertu Linguanottu, slaščičarju in lastniku restavracije
Le Beccherie v Trbižu (Tarvisio). Rojstni dan naj bi bil 24. december 1969.
Po drugih virih so tiramisu domnevno prvič pripravili l. 1970 v Veroni. Temu oporekata kulinarična avtorja Clara in Gigi Padovani, ki sta svojo knjigo
Tiramisù. Storia, curiosità, interpretazioni del dolce italiano più amato (2016) posvetila zgodovini tiramisuja. Našla sta zapise, po katerih je tiramisu prvi pripravil Mario Cosolo iz vasi Škocjan ob Soči (San Canzian d'Isonzo), blizu slovenske meje. Že v petdesetih letih 20. st.
Opozorila
Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
tiramisu z rabarbaro in jagodami, v kozarcu (izvirno:
Luzia's strawberry rhubarb tiramisu, absent the strawberries)
Christiana George, z bloga
THE TART TART
■ številni različni viri