Priprava
■ ZA NAMAKANJE. Skuhamo močno kavo. Če je turška, kuhano precedimo skozi gosto cedilo obloženo z gazo. V skledici zmešamo kavo, jajčni liker in sladkor.
■ Piškote grobo zdrobimo. Klasične piškote za tiramisu lahko nadomestimo s priljubljenimi
mandljevimi piškoti (
cantuccini).
Kdor ne mara industrijskih krem, lahko pripravi klasično kremo po enem od številnih receptov za tiramisu.
■ KREMA. Skledo dobro speremo z vročo vodo. V njej gladko stepemo mleko, jajčni liker in prah za kremo. Najprej na hitro pri najnižji hitrosti. Nato hitrost zvišamo na najvišjo, kremo pa stepamo 3 minute.
■ SESTAVLJANJE. Polovico grobih piškotnih drobtin razdelimo v 6 kozarcev. Prelijemo jih s polovico mešanice za namakanje. Po navlaženih drobtinah nabrizgamo polovico kreme. Postopek ponovimo še enkrat.
■ Kozarce pokrijemo s prozorno folijo. Položimo jih v hladilnik vsaj za 2 uri.
Serviranje
Ohlajeni
tiramisu z jajčnim likerjem potresemo s kakavom in obložimo s čokoladnimi jajčki. Lahko jih razpolovimo. Sladica ni primerna za otroke!
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Za proizvodnjo kave
je najpomembnejši arabski kavovec (
Coffea arabica). Izvira iz Etiopije in predstavlja več kot 9/10 svetovnega pridelka zelene kave. Njegova zrna so najkvalitetnejša in iz njih pridelujejo najboljše vrste kave.
■
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
V kavi je skoraj 1.000 aromatičnih sestavin.
■ Zdi se,
da je bil tiramisu prvič pripravljen po l. 1960. Pred tem v kuharskih knjigah ne najdemo recepta. V italijanščini je prvič natisnjen l. 1980, v angleščini pa 2 leti pozneje. Nekateri viri recept za tiramisu pripisujejo Robertu Linguanottu, slaščičarju in lastniku
restavracije Le Beccherie v Trbižu (
Tarvisio). Rojstni dan naj bi bil 24. december 1969. Po drugih virih so tiramisu domnevno prvič pripravili l. 1970 v Veroni. Temu oporekata kulinarična avtorja Clara in Gigi Padovani, ki sta svojo knjigo
Tiramisù. Storia, curiosità, interpretazioni del dolce italiano più amato (2016) posvetila zgodovini tiramisuja. Našla sta zapise, po katerih je tiramisu prvi pripravil Mario Cosolo iz vasi Škocjan ob Soči (
San Canzian d'Isonzo), blizu slovenske meje. Že v petdesetih letih 20. st.
Opozorila
Likerji so povečini sladke alkoholne pijače, ki vsebujejo velik odstotek alkohola. Uvrščamo jih med žgane alkoholne pijače. Škodljivi so tudi zaradi dodanega sladkorja.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept
tiramisu z jajčnim likerjem (izvirno:
tiramisu s likerom od jaja) s portala
Dr.Oetker (hrv.)
■ številni različni viri