Priprava
■ Skuhamo in ohladimo črno kavo; turško kavo precedimo skozi dvojno gazo. Jagode očistimo, oprhamo pod tekočo hladno vodo in dobro odcedimo. 250 g jih kašasto pretlačimo, preostale pa narežemo na četrtine.
■ Dno pravokotnega modela obložimo z otroškimi piškoti.
■ V skledi penasto umešamo maskarpone (gl.
nadomestek), sladkor v prahu in jagodov liker. Sladko smetano čvrsto stepemo in vmešamo v maskarponejevo kremo.
■ Beljak stepemo v na pol čvrst beljakov sneg. Nato mu med stepanjem postopoma dodamo sladkor in stepemo čvrst beljakov sneg. Nežno ga vmešamo v maskarponejevo kremo.
■ Piškote na dnu modela pokapljamo ali premažemo s kavo. Prelijemo jih z delom maskarponejeve kreme, na kremo pa razdelimo del jagodne kaše in del narezanih jagod. Plasti ponovimo še enkrat- do dvakrat, na vrhu so jagode.
■ Model pokrijemo s prozorno folijo. Položimo ga v hladilnik za 4 do 5 ur, da se okusi prepojijo.
Serviranje
Tiramisu z jagodami ali
jagodni tiramisu razdelimo na porcije in ponudimo na (ohlajenih) desertnih krožnikih. Lahko s skodelico kave.
Nadomestek
■ Maskarpone lahko približno nadomestimo z mešanico 4 delov pretlačene skute in 1 dela kisle smetane. Po nekaterih virih naj bi bilo to razmerje celo 2 dela skute in 1 del kisle smetane.
■ Jagodov liker lahko nadomestimo z jagodovim sirupom.
■ gl.
ideje
Izboljšanje
■ Del (vrtnih) jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
■ Maskarponejevi kremi dodamo malo drobno nastrgane limonine lupine.
■ gl.
nasveti, ideje
Nasveti
■ Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže. Bolj drobne imajo običajno intenzivnejši okus, najbolj aromatične pa so gozdne jagode.
■ Jagode vselej najprej očistimo, potem pa operemo. V vodi jih ne namakamo, ampak jih le na hitro oprhamo pod tekočo hladno vodo. Na ta način ostanejo čvrste in sočne.
■ Beljakov sneg nam uspe, če ga pripravljamo z beljaki, ogretimi na sobno temperaturo. Najbolje, da jajca iz hladilnika vzamemo uro pred začetkom stepanja.
Triki
■ Stepena smetana nam lepše uspe, če jo pred stepanjem vzamemo neposredno iz hladilnika. Poleti, v največji vročini je celo priporočljivo, da jo pred stepanjem za kakih 15 minut potisnemo v zamrzovalnik. Gl. tudi
pojasnila.
■ Če hranimo jajca v hladilniku obrnjena s širšim koncem navzgor, ostanejo dlje časa sveža. Gl. tudi
pojasnila.
Pojasnila
■ Čvrstost stepene smetane je, žal, odvisna od vsebnosti tolšče; več maščobe, bolj čvrsta stepena smetana. Gl. tudi triki.
■ Jajce ostane v hladilniku sveže do 10 dni. Če ga presvetlimo, lahko svežino jajca določimo po velikosti zračnega mehurčka, ki je v njem. Pri svežem jajcu je mehurček širok do 16, visok pa do 6 milimetrov. Gl. tudi triki.
Različice
Ideje
■ gl.
jagode (številne
ideje); maskarpone (številne
ideje)
■
Improvizirajmo. Jagode se lepo dopolnjujejo tudi z limoninim, pomarančnim ali grenivkinim sokom, s suhim rdečim ali belim vinom, pomarančnim likerjem, portom, z rumom, s cimetom, vaniljo, z zvezdastim janežem, zelenim poprom (iz slanice) in s pistacijami.
■ Ko nam ostanejo
rumenjaki (številne
ideje).
Opombe
■ V tujini je znanih več vrst skute: bajtarski sir (
cottage chees), kremni sir (polnomastna skuta;
cream chees), maskarpone (
mascarpone), rikota (
ricotta) in
scamorza (it.),
boursin, fromage frais in
petit suisse (vse fr.) idr.
■ Če imamo jagode na domačem vrtu, jih moramo vsake 2 do 3 leta presaditi na novo gredico. Staro gredico lahko znova uporabimo komaj čez 4 leta.
Opozorila
■ Jagodičevje se hitro kvari, zato sveže nabranega oziroma kupljenega (u)porabimo čimprej. V hladilniku njegova neponovljiva aroma preprosto izhlapi.
■ Sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Ko je beljakov sneg že čvrst, ga ne stepamo več, saj se sicer sesede.
■ gl.
opombe
Zanimivosti
Zaradi svoje srčaste oblike so jagode že od nekdaj simbol Venere, boginje ljubezni.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
tiramisu z jagodami ali
jagodov tiramisu
■ številni različni viri