Priprava
■ TIRAMISU Z AMERIŠKIMI BOROVNICAMI - KUHANE BOROVNICE. Ameriške (ali gozdne) borovnice operemo in pristavimo s cimetom. Počasi jih kuhljamo 10 minut.
Preprost test, da se je sladkor stopil v snegu. Malo snega zajamemo med kazalec in palec in podrgnemo. Ne smemo čutiti sladkornih kristalčkov.
■ MASKARPONEJEVA KREMA. Beljaka na pol stepemo. Med nadaljnjim stepanjem vmešamo 2 žlici sladkorja in stepamo. Da dobimo čvrst beljakov sneg. V katerem ni sledi sladkorja. Sneg položimo v hladilnik.
■ Rumenjake in preostali sladkor stepamo kakih 10 minut. Da dobimo gosto, bledo peno. Dodamo maskarpone sobne temperature in stepamo. Da dobimo enobarvno mešanico. Dodamo 1/3 beljakovega snega in še enkrat stepemo na hitro.
■ Preostali snega vmešamo nežno (!) z metlico ali z lopatico.
■ Kuhane borovnice nežno pretlačimo z vilicami. Da ne razpadejo povsem.
Če jajc v termično ne obdelamo nad 73 stopinj, uporabljamo izključno zelo sveža. Sicer obstaja možnost zastrupitve z zelo nevarno salmonelo.
■ SESTAVLJANJE (število plasti je odvisno od širine sklede). Dno sklede obložimo s piškoti. Po potrebi jih prelomimo, da pokrijemo čim več dna. Po piškoti razdelimo del kuhanih borovnic. Pribl. 1 cm visoko. Po njih razdelimo del kreme, pribl. 2–3 cm visoko. Postopek ponovimo še enkrat. Če je skleda ožja, morda celo dvakrat. Na vrhu je krema, ki jo zgladimo.
■ Po vrhi tiramisuja stresemo nekaj borovnic. Lahko tudi kak vršiček ali listič borovnice za okras.
■ Skledo položimo v hladilnik. Najbolje kar čez noč.
Serviranje
Ohlajeni
tiramisu z ameriškimi borovnicami ali
borovničev tiramisu je desert za vse letne čase. Ponudimo ga kar v skledi. Da vsak zajame svojo porcijo s servirno žlico.
Sorodni recepti
Tiramisu z ameriškimi borovnicami
Kuharski leksikon
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Poleti je desert še okusnejši, če ameriške borovnice nadomestimo z gozdnimi.
■
Jajca kupujemo za sproti, saj so lahko dostopna, najboljša pa so sveža. Pri nakupu preverimo, če so cela in brez vidne umazanije. Poškodovana jajca predstavljajo določeno tveganje, umazanih pa ne smemo prati. Zaradi pozorne lupine obstaja možnost onesnaženja vsebine. Ne pozabimo: tiramisu z ameriškimi borovnicami samo s povsem svežimi jajci.
Borovničev tiramisu
■
Maskarpone (mascarpone) je svež, mehak, kremast in masten italijanski sir, podoben naši skuti. Od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag. Kljub temu maskarpone lahko nadomeščamo z drugimi kremnimi siri.
Tiramisu z borovnicami pa je vendarle najokusnejši prav s tiramisujem.
Najbolj cenjene so cimetove palčke iz najtanjših in najbolj gladkih lističev. Označene z 00000. Prihajajo iz Šrilanke, nekoč Cejlon, zato cejlonski cimet.
■
Ameriška borovnica (Vaccinium corymbosum in druge) je umetno gojena borovnica, ki zraste celo do 3 m visoko. Obrodi debelejše jagode od gozdnih borovnic. Celo do velikosti češnje. Pri nas je idealno okolje za vzgojo ameriških borovnic na Ljubljanskem barju. Seveda je
tiramisu z borovnicami okusnejši, če ameriške borovnice nadomestimo z gozdnimi.
Odmrznjene (gozdne) borovnice so videti kot sveže, če zamrznjene stresemo v cedilo. Prelijemo jih s toplo vodo, 50 stopinj. Postopek ponovimo še enkrat.
■ Zdi se,
da je bil tiramisu prvič pripravljen po l. 1960. Pred tem v kuharskih knjigah ne najdemo recepta. V italijanščini je prvič natisnjen l. 1980, v angleščini pa 2 leti pozneje. Nekateri viri recept za tiramisu pripisujejo Robertu Linguanottu, slaščičarju in lastniku restavracije
Le Beccherie v Trbižu (Tarvisio). Rojstni dan naj bi bil 24. december 1969. Po drugih virih so tiramisu domnevno prvič pripravili l. 1970 v Veroni. Temu oporekata kulinarična avtorja Clara in Gigi Padovani, ki sta svojo knjigo
Tiramisù. Storia, curiosità, interpretazioni del dolce italiano più amato (2016) posvetila zgodovini tiramisuja. Našla sta zapise, po katerih je tiramisu prvi pripravil Mario Cosolo iz vasi Škocjan ob Soči (San Canzian d'Isonzo), blizu slovenske meje. Že v petdesetih letih 20. st.
Opozorila
■ Če jajc v termično ne obdelamo nad 73 stopinj,
uporabljamo izključno zelo sveža. Sicer obstaja možnost zastrupitve z zelo nevarno salmonelo. Surova jajca odsvetujejo tudi starejšim, nosečnicam, otrokom do 4. leta in osebam z oslabljenim imunskim sistemom.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejši cimet. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejšega cejlonskega ali vietnamskega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
tiramisu z ameriškimi borovnicami ali
borovničev tiramisu (izvirno:
tiramisu krema u zdjeli s borovnicama; tiramisu cream in the bowl with blueberries; tiramisu crema nella ciotola con mirtilli)
Aleksandra Gorek, z bloga
VANILLA&STAUBZUCKER (angl. it, hrv.)
■ številni različni viri