Priprava
■ TIRAMISU BREZ JAJC IN ALKOHOLA. 3 dl vode zavremo. Zavreto prelijemo v skledico / večjo skodelico. Vmešamo kakav, da se stopi. Primešamo rumov izvleček in ohladimo na sobno temperaturo.
■ V veliki mešalni posodi stepemo hladno (!) smetano. Da se zgosti.
■ V drugi posodi / skledi stepemo maskarpone in sladkor v prahu. Do gladkega. Dodamo stepeno smetano in na hitro stepemo še vse skupaj.
Kolač s fotografij je narejen v manjšem pekaču, kot je zapisan. Ostale sestavine so bile narejen in postrežene v še enem, manjšem pekaču.
■ Prvi piškot samo za 1 sekundo (!) pomočimo v ohlajeni kakav. Položimo ga na dno globljega pekača (20–23x30 cm). Podobno navlažimo toliko piškotov, da prekrijemo dno pekača. Piškoti pa so tesno skupaj. Običajno gre po 6 piškotov v 2 vrsti. Kdor želi, po vrhu potrese del čokoladnih ostružkov. To je samo grobo naribana kakovostna čokolada. Najbolje jo je naribati neposredno po piškotih. Po vsem skupaj razmažemo slabo polovico maskarponejeve kreme. Postopek ponovimo še enkrat.
■ Pekač pokrijemo s prozorno folijo. Položimo ga v hladilnik za 8 ur ali čez noč. Da se okusi prepojijo. Če nam kaj kreme ostane, jo shranimo v hladilnik.
Serviranje
Kolač vzamemo iz hladilnika. Če nam je ostala krema, jo nabrizgamo po vrhu. Čez vse skupaj izdatno presejemo kakav.
Tiramisu brez jajc in alkohola avtorica umešča med sladice, primerne za otroke. Se ne strinjam. Zakaj bi jih navajali na vonj / okus ruma?!
Tiramisu brez jajc in alkohola
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Izvirni tiramisu terja enako količino vroče kave (namesto kakava) in 4 jajca (namesto smetane. Rumov izvleček nadomestimo z 2–3 žlicami marsale. Ki jo primešamo kavi. Za kremo rumenjake in sladkor stepamo, da dobimo gosto, bledo kremo. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo maskarpone. Ko je mešanica gladka nežno primešamo beljakov sneg z mehkimi vršički. Čokolado pozabimo. Kolač pa po vrhi izdatno potresemo z grenkim kakavom.
Maskarpone izvira iz okolice mesteca Lodi v Lombardiji. Ime pa iz narečne besede »mascherpa«, mlečna krema.
■
Maskarpone (mascarpone) je svež, mehak, kremast in masten italijanski sir, podoben naši skuti. Od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot
sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag. Zato tiramisu brez jajc in alkohola le z najboljšim maskarponejem.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Tiramisu brez jajc in alkohola
Čas in temperatura praženja kakava bistveno vplivata na okus. Krajšer praženje da bolj kisel, aromatičen okus. Daljše pa bolj grenkega.
■
Nizozemski kakav (Dutch cocoa) je uveljavljeno ime za alkaliziran kakav. Najboljši prihaja iz nizozemske firme Van Houten, kjer je g. C. J. Van Houten izumil proces priprave kakava v prahu. Davnega l. 1828. Surovi kakav je trpek, grenak in kiselkast. Z dodatkom alkalnih snovi (soda bikarbona) med praženjem, se kakavu zmanjšajo kislost, trpkost in grenkoba. Pridobi tudi na okusu in barvi.
■
O vlaženju piškotov so mnenja deljena. Eni zagovarjajo vlaženje po eni, drugi po obeh straneh. V obeh primerih pa na hitro, ne več, kot sekundo. Vlaženje po obeh straneh omogoči zelo sočno sladico. Kar je pri njej ključno. Takšne tiramisuje ponavadi delamo porcijsko, v kozarcih / skledicah. Ali pa jih strežemo z zajemanjem z žlico. Kolač lahko režemo v kocke / rezine le, če piškote navlažimo po eni strani.
Ključ najboljšega tiramisuja so najboljše sestavine. Pomembno je, da sladica odleži v hladilniku čez noč. Da se okusi prepojijo.
■ Zdi se,
da je bil tiramisu prvič pripravljen po l. 1960. Pred tem v kuharskih knjigah ne najdemo recepta. V italijanščini je prvič natisnjen l. 1980, v angleščini pa 2 leti pozneje. Nekateri viri recept za tiramisu pripisujejo Robertu Linguanottu, slaščičarju in lastniku restavracije Le Beccherie v Trbižu (Tarvisio). Rojstni dan naj bi bil 24. december 1969. Po drugih virih so tiramisu domnevno prvič pripravili l. 1970 v Veroni. Temu oporekata kulinarična avtorja Clara in Gigi Padovani, ki sta svojo knjigo
Tiramisù. Storia, curiosità, interpretazioni del dolce italiano più amato (2016) posvetila zgodovini tiramisuja. Našla sta zapise, po katerih je tiramisu prvi pripravil Mario Cosolo iz vasi Škocjan ob Soči (San Canzian d'Isonzo), blizu slovenske meje. Že v petdesetih letih 20. st.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
tiramisu brez jajc in alkohola (izvirno:
tiramisu without eggs and alcohol)
Daniela Lambova, z bloga
Dani's Cookings
■ številni različni viri
Daniela Lambova