Priprava
■ TIRAMISU. Skuhamo črno kavo brez sladkorja; če je turška, jo precedimo skozi gazo.
■ Beljake v kotličku stepemo v trd sneg. V drugem kotličku z električnim mešalnikom penasto in gosto umešamo rumenjake in sladkor. Mešanici nežno primešamo maskarpone, potem pa še stepene beljake.
■ Na dno štirioglate prozorne posode, še bolje ozkega, visokega pekača, zložimo plast otroških piškotov. S kuhinjskim čopičem jih temeljito premažemo s kavo, potem pa nanje nalijemo del maskarponejeve kreme. Nanjo naribamo čokolado (gl.
izboljšanje), potem pa na kremo naložimo naslednjo plast piškotov. Tudi te premažemo s kavo. Postopek ponavljamo, da porabimo vse sestavine. Na vrhu je krema.
■ Sladico pokrijemo s prozorno folijo. Položimo jo v hladilnik vsaj za 3 ure, še bolje, čez noč. Da se sestavine prepojijo, kolač pa ohladi.
Serviranje
Na dobro ohlajen in prepojen
tiramisu presejemo kakav. Postrežemo ga lahko s kepico kavnega sladoleda.
Nadomestek
gl.
domači piškoti za tiramisu
Izboljšanje
■ Maskarpone ogrejemo na sobno temperaturo. Iz hladilnika ga vzamemo uro pred pripravo.
■ Tiramisu pogosto pripravljajo s stepeno sladko smetano. Različice z beljakovim snegom so zanesljivo okusnejše.
■ Ohlajeni kavi primešamo 1-2 žlici
amaretta, konjaka, maraskina, marsale (izvirno), kavnega likerja ali pd.
■ Krema dobi osvežilen, sadni okus, če ji primešamo žličko drobno naribane limonove lupinice. Ali pa ji primešamo semena 1/2 vanilijevega stroka.
■ Nizozemski kakav (
Dutch cocoa) je uveljavljeno ime za alkaliziran kakav. Najboljši prihaja iz nizozemske firme
Van Houten, kjer je g. C. J. Van Houten izumil proces priprave kakava v prahu. Davnega l. 1828. Surovi kakav je trpek, grenak in kiselkast. Z dodatkom alkalnih snovi (soda bikarbona) med praženjem, se kakavu zmanjšajo kislost, trpkost in grenkoba. Pridobi tudi na okusu in barvi
Nasveti
Pri piškotih je pomembno, da so mehki, a vseeno zadržijo svojo obliko. Zato vsak piškot potopimo v kavo le za sekundo. Pri čemer ne navlažimo zgornjega dela. Ta se namaka, potem ko piškot obrnemo v posodo.
Triki
■ Beljakov sneg nam lepo uspe z beljaki, ogretimi na sobno temperaturo. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30-45 minut pred uporabo. Hitreje gre, če rumenjake ločimo od beljakov. Še hitreje pa, če jajca preložimo iz hladilnika v toplo vodo. Za 5 minut.
■ Kava je okusnejša, če ji primešamo malo kakava v prahu.
Tiramisu
Pojasnila
Marsala je sicilijansko desertno vino z dodatkom alkohola. Delimo jo na zlatorumeno (
oro), jantarno (
ambra) in rubinasto rdečo (
rubino). Po starostnih oz. kakovostnih kategorijah pa na:
superiore (starana vsaj 2 leti),
superiore riserva (lahko tudi
riserva; starana 4-6 let) in
vergine (vse ital.; starana 5-7 let).
Različice
■ Formula za najboljšo maskarponejevo kremo je preprosta: 100 g maskarponeja, 25 g sladkorja in 1 jajce.
Ideje
■ gl.
jajce (številne
ideje);
kolač (
splošno);
torta (
splošno)
■ Tiramisu lahko pripravimo z
domačim maskarponejem.
Opombe
Redko se zgodi, da se boj za izvor kulinarične dobrote odvija znotraj posamezne države. V Italiji se Benečija in Furlanija-Julijska krajina prerekata, kje so prvi pripravili po vsem svetu priljubljeno sladico. Spor sta povzročila kulinarična avtorja Clara in Gigi Padovani, ki sta svojo najnovejšo knjigo posvetila zgodovini tiramisuja. Našla sta zapise, po katerih je tiramisu prvi pripravil Mario Cosolo iz vasi Škocjan ob Soči, blizu slovenske meje. Že v petdesetih letih XX. st. Luca Zaia, guverner sosednje Benečije, je po drugi strani prepričan, da je tiramisu prva pripravila kuharica Ada Campeol, l. 1970 v tržiški restavraciji
Alle Beccherie. (2016)
Opozorila
■ Če jajc v sladici/jedi termično ne obdelamo nad 73 stopinj, uporabljamo izključno zelo sveža. Sicer obstaja možnost zastrupitve z zelo nevarno salmonelo. Surova jajca odsvetujejo tudi starejšim, nosečnicam, otrokom do 4. leta in osebam z oslabljenim imunskim sistemom.
Tiramisu ni sladica za otroke (!). Zaradi kave, ponavadi tudi alkohola.
■ Ko je beljakov sneg že čvrst, ga ne stepamo naprej, saj se bo sicer sesedel.
Zanimivosti
Zdi se, da je bil tiramisu prvič pripravljen po letu 1960. Pred tem v kuharskih knjigah ne najdemo recepta. V italijanščini je desert s tem imenom prvič natisnjen l. 1980, v angleščini pa 2 leti pozneje. Nekateri viri recept za ta desert pripisujejo Robertu Linguanottu, slaščičarju in lastniku restavracije
Le Beccherie v Trbižu (Tarvisio). Rojstni dan naj bi bil 24. december 1969; gl. tudi
spletne povezave. Po drugih virih so tiramisu domnevno prvič pripravili leta 1970 v Veroni. Temu oporekata kulinarična avtorja Clara in Gigi Padovani, ki sta svojo knjigo
Tiramisù. Storia, curiosità, interpretazioni del dolce italiano più amato (2016) posvetila zgodovini kolača. Našla sta zapise, po katerih ga je prvi pripravil Mario Cosolo iz vasi Škocjan ob Soči (
San Canzian d'Isonzo), blizu slovenske meje, že v petdesetih letih 20. st.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
tiramisu iz knjige
Silver Spoon, Phaidon Press Limited, London 2005
■ številni različni viri
Spletne povezave
(skoraj) vse o
tiramisuju (Wikipedia)