■ Bela čokoladna pena. V posodi, na katero se prilega naš kotliček, pristavimo in zavremo za 4 prste vode za vodno kopel. ■ V skodelico položimo želatino, ki jo prelijemo z malo hladne vode. ■ Sladko smetano čvrsto stepemo. ■ Kotliček postavimo nad vodno kopel, potem pa vanj nalomimo belo čokolado, ki jo med občasnim mešanjem stopimo. ■ Nad vodno kopel postavimo drugi kotliček z jajcem in belim rumom; z metlico oboje stepamo, da dobimo gosto zmes. ■ V zmes vmešamo ožeto želatino, da se stopi, potem pa dodamo še stopljeno belo čokolado, timijanov sirup in drobno sesekljan timijan. Nazadnje nežno vmešamo stepeno sladko smetano, belo čokoladno peno pa ohladimo do mlačnega. ■ Mlačno belo čokoladno peno pokrijemo s prozorno folijo in za nekaj ur postavimo v hladilnik, da se ohladi in zgosti. ■ Timijanove ploščice. Pečico segrejemo na 190 °C. ■ V skledi razmešamo zmehčano maslo, moko, sladkor in beljak, da dobimo gladko maso. Dodamo malo sesekljanega timijana, potem pa maso namažemo na peki papir. Potresemo jo z mandljevimi lističi in za 5 minut potisnemo v pečico, segreto na 190 °C. ■ Jagodna omaka. V kozici pristavimo jagode, sladkor, limonin sok in pol decilitra hladne vode. Zavremo in počasi kuhljamo, da jagode razpadejo. ■ Jagode s sokom pretlačimo skozi gosto cedilo; omako po potrebi še enkrat pristavimo, zavremo in ukuhamo, da se zgosti. ■ Pečeno testo z okroglim modelčkom izrežemo na ploščice; potrebujemo jih šest. ■ Jagode očistimo in narežemo.
Serviranje
Na dva krožnika položimo po eno timijanovo ploščico. Obrizgamo ju s polovico bele čokoladne pene. Peno prekrijemo z naslednjima timijanovima ploščicama, ki ju obrizgamo enako, nazadnje pa na vrh položimo timijanovi ploščici. Timijanove ploščice z belo čokoladno peno in jagodno omako ali beli čokoladni mousse z jagodovo omako spodlijemo z jagodno omako in obložimo z narezanimi jagodami.
Izboljšanje
■ Najbolj aromatičen je enoletni vrtni timijan. ■ Del (vrtnih) jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami. ■ Jagode za oblogo 30 minut mariniramo s sladkorjem v prahu in pomarančnim likerjem. Najbolj znani blagovni znamki pomarančnega likerja sta Cointreau in Grand Marnier.
Nasveti
■ Stepena smetana nam bo lepše uspela, če jo pred stepanjem vzamemo neposredno iz hladilnika. Poleti, v največji vročini je celo priporočljivo, da jo pred stepanjem za kakih 15 minut potisnemo v zamrzovalnik. ■ Jagode vselej najprej očistimo, potem pa operemo. V vodi jih ne namakamo, ampak jih le na hitro oprhamo pod tekočo hladno vodo. Na ta način ostanejo čvrste in sočne.
Pojasnila
Bela čokolada je lahko sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oziroma tablic. Bela čokolada v bistvu sploh ni čokolada, saj v njej ni kakavovega testa.
■ Čvrstost stepene smetane je, žal, odvisna od vsebnosti tolšče; več maščobe, bolj čvrsta stepena smetana. ■ V Portoriku, na Haitiju in na Kubi prisegajo na bele vrste ruma, na Jamajki, v Gvajani in na Barbadosu pa prisegajo na temne rume. Z mešanjem obeh vrst dobimo odličen zlati rum. ■ Timijan lahko skozi vse leto uspešno gojimo v cvetličnem lončku na kuhinjski okenski polici.
Opozorila
■ Za jedi, pri katerih jajc termično ne obdelamo nad 73 °C, uporabljamo izključno povsem sveža jajca. Sicer obstaja možnost zastrupitve z zelo nevarno salmonelo. ■ Posušeni timijan je do trikrat aromatičnejši od svežega. ■ Jagodičevje se hitro kvari, zato sveže nabranega oziroma kupljenega (u)porabimo čimprej. V hladilniku njegova neponovljiva aroma preprosto izhlapi.
Zdravilni učinki
(domnevni) Jagode in limone uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Najboljši in najdražji rum je gvatemalski Zacapa Centenario. Proizvajajo ga s fermentacijo tako imenovanega medu sladkornega trsa, potem pa fermentirani sok destilirajo. Rum nato v sodih zori 23 let.
Viri
■ priprava Alenka Kodele, vodja slaščičarne hotela Perla, HIT Nova Gorica, članica slovenske državne kuharske reprezentance ■ fotografija Egon Kaše ■ številni različni viri