Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Testo za pico

    Preizkušeno kvašeno testo za pico, ki ga lahko pripravimo tudi za naslednji dan ali pa ga zamrznemo. Povezave na številne recepte.
    5.00 108 št. oseb: za 1–2 osebi čas priprave: 3–5 ur zahtevnost: (5.00; 108 ocen) 16. februar 2009 št. ogledov: 23033
    Uredil: Urednik
    Izvirno: iz knjige Danas kuham nešto svježe, zrelo i na vrhuncu sezone
    Receptov: 15624
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 600 g gladke moke, tip 500
    • 2 žlici olivnega olja
    • 1 žlica medu
    • 1 žlička suhega kvasa
    • 2 žlički drobne morske soli
    premaz
    • 2 žlici olivnega olja

    UVODNA OPOMBA: Recept je dopolnjen z nekaterimi ključnimi nasveti, različicami, opombami..., marca 2021.

    Priprava

    ■ TESTO ZA PICO. V veliko skledo presejemo namensko moko; gl. tudi nasveti. Na sredi naredimo jamico, v katero nalijemo 4 decilitre vode (sobne temperature), olivno olje in med. Dodamo sol in suhi kvas in ugnetemo gladko testo. Dlani namočimo v malo vode, potem pa ju uporabimo podobno kot deluje električni mešalnik: testo čvrsto mesimo z eno roko, z drugo pa ga obračamo. Ko je vsa moka umešana v hlebček, pustimo testo počivati 5 minut. Gl. nasveti.

    Brezglutensko cvetačno testo za pico.


    ■ Testo mesimo še nekaj minut, da postane nekoliko lepljivo, mehko in voljno. Razdelimo ga na 8, 4 ali 2 enaka kosa (glede na recept), ki jih/ju oblikujemo v hlebčke. Premažemo jih z olivnim oljem, potem pa vsakega položimo v svojo plastično vrečko. Testo naj pri sobni temperaturi vzhaja 60 minut (gl. nasveti).
    ■ Vzhajano testo vzamemo iz vrečk. Na hitro ga pregnetemo, položimo nazaj v vrečke, te pa za vsaj 2 uri postavimo v hladilnik; gl. tudi izboljšanje.

    Najbolj pomembna elementa za popolno pico sta kakovost moke (gl. izboljšanje) in temperatura vode (25 stopinj).


    ■ Kvašeno testo za pice ali vzhajano testo za pice (tudi pizza testo) vzamemo iz hladilnika 2 uri pred začetkom peke pice. Ki jo pripravimo po receptu ali pa improviziramo; gl. ideje.

    Nadomestek

    Ko sveži kvas nadomeščamo z aktivnim suhim ali obratno, uporabimo preprosto formulo. Množimo / delimo s 3, kdor želi še bolj natančno, z 3,29. Če recept predvideva 5 g svežega kvasa, delimo s 3 (3,29). Kar pomeni, da potrebujemo pribl. 1,7 g suhega. Ko je v receptu predvidenih 1,5 g suhega kvasa, množimo s 3 (3,29). Kar pomeni, da potrebujemo pribl. 5 g svežega.

    Izboljšanje

    ■ Ena najboljših mok za pice je Molini Pizzuti Costa d'Amalfi, s katero je picopek Davide Argentino pripravil najboljšo napolitansko pico na svetu. Ta in številne druge kakovostne moke so naprodaj pri GourmetShop (BTC, pod Emporiumom). Med najboljše na svetu uvrščamo tudi moki Antimo caputo (pizzeria flour, chef's flour) iz Antico mulino Napoli 1924 ter King Arthur bread flour. Ko nam te moke niso dosegljive, je prvi izbor organska / polnovredna, srednje močna krušna moka. Močna moka vsebuje več glutena kot večnamenska moka. Prav ta pa testu daje več prožnosti. Obenem pa mu omogoča da vzhaja z dobro strukturo. Gl. preprosto polnozrnato testo za pico.

    Testo s svežim kvasom doseže do 20 % večji volumen, kot enako testo, pripravljeno s suhim kvasom. Ob enakem času vzhajanja.


    Testo za pico ali vzhajano testo za pice (tudi pizza testo) pripravimo vsaj 12 ur pred pečenjem pic(e). Kadar testo pripravimo iz moke srednje kakovosti, naj bi testo počivalo vsaj 12 ur. Kvašeno testo iz najkakovostnejše moke naj bi v hladilniku počivalo celo do 36 ur oz. do 3 dni. Gl. tudi nasveti.


    Testo za pico, foto New York Times Cooking

    Nasveti

    ■ Bolj kot tip moke (gl. pojasnila) je pomembna vsebnost beljakovin. Ki so povezane s tvorbo glutenskih vezi in določajo moč moke. Mednarodna oznaka za moč moke je W in določa, za kako dolgo fermentacijo je primerna moka. W 280 ali manj: 1-dnevna fermentacija, W 280–350: 24–48 ur in W 360 ali več: 48–72 ur. V deklaraciji moke za pice najdemo podatek o 12–14 % vsebnosti beljakovin. Pojasni fb prijatelj Erik Bačar, z d(r)oživetja. Avtorica recepta za pice priporoča moke W 280–320, ki so v trgovinah po navadi označene kot krušne moke. Gl. tudi opombe. Kakovostno testo za pico naredita kakovostna moka in picopek.
    ■ Moko presejemo, da preprečimo nastajanje grudic. Obenem omogočimo lažji prodor kisika v testo (oksigenacija).
    ■ Sol stopimo v malo vode, ki jo testu primešamo čim pozneje.

    Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.


    ■ Kadar kvašeno testo ali vzhajano testo pripravljamo z električnim mešalnikom, sestavine počasi mešamo 4 minute. Da se povežejo. Počakamo 5 minut, da se testo opusti. Nato ga pri višiji hitrosti mešamo še 2 minuti. Oziromatoliko časa, da se začne testo ločevati od sten sklede. Komaj opazno pa se lepi na njeno dno. Če je pretrdo in suho, dodamo še malo vode.
    Kvašeno ali vzhajano testo, ki nam ostane ali pa ga bomo potrebovali kasneje, takoj zamrznemo. Tistega, ki ga bomo potrebovali naslednji dan, pa položimo v hladilnik.

    Pojasnila

    Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke. Gl. tudi izboljšanje, nasveti.
    Z dodano žlico oljčnega olja olajšamo vezavo beljakovin in bolj homogeno, prožno testo. Olje prispeva tudi k bolj dišeči skorji, podobno tistim iz dobrih italijanskih picerij. Olja ni potrebno dodati pri peki pice v tradicionalni peči na drva.

    Različice

    ■ POČASI VZHAJANO najboljše testo za pico po izvirnem receptu, pripravljeno dan pred peko. Testo pripravimo kakor zgoraj. Oblikujemo ga v kroglo/hlebček, ki ga položimo v skledo. Tanko namazano z oljčnim oljem. Po površini testa nežno vtremo še malo olja. Skledo pokrijemo s prozorno folijo in jo položimo v hladilnik čez noč. Skledo vzamemo iz hladilnika naslednji dan. Testo ogrevamo 30–40 minut pri sobni temperaturi. Ogretega razdelimo na koščke, ki jih oblikujemo v kroglice. Na naoljenem pladnju jih pokrijemo z blago vlažno kuhinjsko krpo. Vzhajajo 30 minut. Nadaljujemo po receptu.
    Velemojster-pizzaiolo Franco Pepe svetuje, da testo ugnetemo nekako 70-80 %. Tedaj nanj nadrobimo kvas in testo gnetemo do konca. Da se ne lepi za posodo.

    Ideje

    Z istim kvašenim testom lahko pripravljamo tudi fokače (foccaccia) in krušne palčke (grissini).

    Opombe

    ■ Moka za pice je pravzaprav mešanica mok s poudarjeno sposobnostjo raztegljivih glutenskih vezi. Da testene hlebče brez trganja reztegnemo v krog. Poznavalec, fb prijatelj Erik Bačar iz d(r)oživetja, priporoča tudi belo pirino moko v kombinaciji z gladko moko, top 500. Gl. tudi nasveti.
    ■ Sveži kvas je odličen vir vitamina B1, zato pomaga pri čiščenju kože. Kvas ohranja vitalnost možganskih in živčnih celic. Priporočajo ga pri revmi, pri sladkorni bolezni, anoreksiji in pri motnjah prebave. Po jedi zaužijemo žličko kvasa.

    Opozorila

    ■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
    ■ Pomembno je, da testa ne pregnetemo oz. pregrejemo (!). Pripravljeno je, ko je prožno in vlažno, a ne lepljivo. Če vanj potisnemo del palca, se luknjica izravna. Če testo gnetemo strojno, prenehamo takoj ko se ločuje od mešalne posode.

    Zanimivosti

    ■ Pica je v ZDA emigrirala skupaj z Italijani v času velikih (e)migracijskih premikov sredozemskih narodov ob koncu 19. st. Američani dnevno v povprečju pojedo toliko pic, da bi lahko z njimi prekrili površino 728 arov.
    ■ Kvas so začeli industrijsko proizvajati l. 1846 v Avstriji. Proizvodnjo, kakršna je večinoma aktualna še danes, so razvili v Nemčiji in na Danskem v l. 1910-1920.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept testo za pico iz knjige Danas kuham nešto svježe, zrelo i na vrhuncu sezone, Ugarković, Ana, Profil International, Zagreb 2006
    ■ številni različni viri 
     

    Sorodni recepti

    Penasto testo
    Preprosto testo iz beljakovega snega, sladkorja in drobnih dodatkov. V Franciji je meringue, baiser (poljub) pa je ...
    (5.00; 51 ocen)
    Vlečeno testo za začetnike
    Najbolj preprosto testo iz moke in mlačne vode za sladke in slane zavitke, bureke, gibanice in druge jedi. Vlečeno ...
    (5.00; 14 ocen)
    Pivsko testo za palačinke
    preverjeno odlično testo za vse vrste palačink, pri katerem del mleka nadomestimo s svetlim ...
    (5.00; 42 ocen)
    Najboljše testo za pico po izvirnem receptu
    Zelo podroben recept za najboljše testo za pico, ki je bil neštetokrat preizkušen. Po zapisu peka (pizzaiolo) s ...
    (5.00; 75 ocen)
    Čokoladno biskvitno testo
    (VIDEO) Čokoladno biskvitno testo je ena od različica priljubljenega biskvita. Tokrat s kakavom, odišavljeno pa z ...
    (5.00; 44 ocen)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.748 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani