Predpriprava
■ TESTO ZA PALAČINKE BREZ MLEKA. Moko presejemo v skledo. Dodamo mandljevo moko, sladkor in sol. Če opustimo sladkor, dobimo testo za slane palačinke. Dobro premešamo, na sredini naredimo jamico.
■ Jajca ubijemo v skodelico in jih blago stepemo. Stepena nalijemo v jamico v skledi.
Počivanje testa je pomembno, da moka vpije tekočino. Obenem se sprosti lepek / gluten. Take palačinke so lažje in mehkejše.
■ Z metlico začnemo ročno mešati na sredini. Med mešanjem postopoma prilivamo mandljevo mleko. Mešamo, da dobimo dokaj redko, gladko testo.
■ Vmešamo mandljev izvleček. Testo pustimo počivati 10–20 minut.
Priprava
■ Ponev za palačinke segrejemo pri srednji temperaturi. Zmečkan kos papirnate brisače pomočimo v olje ali stopljeno maslo. Pazljivo premažemo ponev.
Mandljevo moko lahko nadomestimo z gladko. Testo lahko pripravimo v naprej. V tesno zaprti posodi ga položimo v hladilnik. Pred uporabo ga dobro premešamo.
■ Za zajemalko testa nalijemo na sredo segrete ponve. Ponev obračamo s hitrimi gibi, da se testo enakomerno razdeli po ponvi. Palačinko pečemo, da ob robu blago porjavi. Tedaj jo obrnemo in spečemo še po drugi strani. Podobno spečemo vse palačinke. Prva ponavadi ne supe.
Serviranje
Testo za palačinke brez mleka nam da palačinke brez laktoze. Namažemo / nadenemo jih s poljubnim sladkim namazom / nadevom. Namazane / nadevane zvijemo ali zložimo v trikotnike. Slane lahko namažemo s slanimi namazi. Ali pa jih nadenemo s sirom, z gobami, z lososom ipd.
Shranjevanje
Palačinke, ki ostanejo lahko hranimo 2–3 dni. Skupaj s krožnikom ovite v prozorno folijo. V hladilniku.
Sorodni recepti
Testo za palačinke brez mleka
Kuharski leksikon
■
Palačinke so univerzalna jed. Zajtrk, malica, lahka predjed, glavna jed ali desert. Glede na vrsto testa in glede na namaz oz. nadev, ki je najpogosteje sladek. Lahko pa je tudi pikanten ali pekoč. Pa tudi glede na kuharsko tehniko, s katero jih dokončamo. Najpogosteje jih gratiniramo ali flambiramo.
■
Za peko palačink je pomembna dobra ponev. Tanka, a z debelim dnom; težja je, boljša je. Pa brez prijemanja,
non stick. Uporabne so tudi namenske ponve iz (nepoškodovanega!) tefala, z odebeljenim dnom (4 mm). V lahkih ponvah s tankim dnom se hitro naredi izboklina.
Palačinke so tanke, mehke in prožne, če je testo zadosti redko in če jih spečemo na hitro. Samo redko testo se hitro in tanko razlije po ponvi. Kar omogoča hitro pečenje.
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Testo za palačinke brez mleka omogoča sladko in slano različico
■ Po svetu je
trend proizvodnja kakovostne, neškodljive moke. Mednje sodi t.i. živa moka. Mleta je iz kaljenih in spet sušenih zrn. Pri kaljenju se v zrnu zgodijo encimske spremembe, sprostijo se sladkorji, minerali in maščobe. Ta moka je izredno aromatična, hranljiva in lahko prebavljiva. Uvrščamo jo med t.i.
super živila.
Porcija palačink vsebuje pribl. 380 kalorij. Brez namaza / nadeva.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■
Palačinke so v Slovenijo prišle iz Madžarske in Avstrije. Z leti smo tudi pri nas prišli do avtentičnih različic, kakor so
ljubljanske skutine palačinke. Ki so jih v ljubljanskih družinah uživali po fižolovi juhi s testeninsko zakuho. Zlasti ob petkih.
Opozorila
Pri nakupu mandljevega ali drugega rastlinskega mleka smo pozorni. Veliko jih vsebuje povsem nepotrebne aditive.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
testo za palačinke brez mleka (izvirno:
almond milk crepes /dairy free/)
Géraldine, z bloga
LA CUISINE DE Géraldine (fr., angl., nem.)
■ številni različni viri
Géraldine