Priprava
■ Pristavimo velik lonec z vodo.
Testenine iz stročnic vsebujejo veliko beljakovin in vlaknin. Jed lahko pripravimo z domačimi testeninami brez glutena. Gl. tudi domača mešanica brezglutenskih mok.
■ Šparglje očistimo. Odlomimo olesenele dele na dnu stebelc. Očiščene narežemo na pribl. 5 cm dolge koščke. Grah izluščimo. Iz 1 kg stročjega graha dobimo pribl. 500 g, pri mladem grahu pa celo samo 300 g grahovih zrn. Izven sezone je na voljo zamrznjen grah. Ki je hranilno skoraj enak svežemu.
Kako očistimo šparglje
■ Krop izdatno posolimo, da je po okusu slan. Dodamo izbrane testenine, ki jih zavremo in kuhamo 3 minute manj kot je zapisano na embalaži.
■ Kapre odcedimo. Limonovo lupinico drobno naribamo. Meto grobo sesekljamo.
Jed lahko pripravimo tudi z brokolijem, s sladkim krompirjem, z bučkami ali s stročjim fižolom. Odlična je tudi hladna. Kot nalašč za na piknik ali za v službo.
■ V lonec stresemo šparglje in grah. Vse skupaj kuhamo še 3 minute. Sestavine iz lonca dobro odcedimo in stresemo nazaj v lonec. Prilijemo oljčno olje ter dodamo kapre in limonovo lupinico. Posodo dobro pretresemo, jed pa po potrebi dosolimo.
Serviranje
Dišeče
testenine s šparglji in grahom v enem loncu lahko ponudimo z
domačim veganskim parmezanom. Vegetarijancem ponudimo pekorino, parmezan ali nadrobljeno feto.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Italijani poznajo več kot 300 vrst testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
Arabski znanstveniki in potopisci omenjajo pripravo testenin na Siciliji že v 11. st. Slabih 200 let pred zmagoslavno vrnitvijo Marca Pola iz Kitajske.
■
Šparglji so delikatesna, izjemno okusna zelenjava. Pa naj bodo divji, beli, zeleni ali vijolični. Preprosti za pripravo, a dragi. Še posebno, če upoštevamo 25-40 % kala. Vsebujejo malo kalorij in ogljikovih hidratov, pa nič maščob. Najboljši so aprila, dobri še maja.
■
Improvizirajmo. Šparglje najbolje odišavljamo/začinjamo z (abecedno): česnom, kisom (zlasti z balzamičnim, pa tudi z belim vinskim, pehtranovim, rdečim vinskim, šerijevim, šampanjskim), limono (sok, lupinica), pehtranom ali/in s peteršiljem.
Mednarodne mere za kapre: 4–6 mm - non pareilles; 7–8 mm - surfines; 9 mm - capucines; 10 mm - capotes; 12 mm - fine; 13–14 mm - grosse; nad 14 mm - hors
■
Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (
Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
Opozorila
■ Pri grahu
se začne sladkor pretvarjati v škrob tisti hip, ko ga utrgamo. Grah začne postaji moknat in trd. Zaradi tega vedno kupujemo grah v strokih. Če dva stroka podrgnemo drugega ob drugega, slišimo pri sveže nabranem grahu značilno škripanje.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
testenine s šparglji in grahom v enem loncu (izvirno:
sanity-saving one pot pasta)
Sarah Britton, z bloga
My New Roots
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Sarah Britton
■ spletni kuharski tečaj
Sarah Britton
Sarah Britton