Porcija jedi vsebuje pribl. 430 kalorij.
■ Limono ožamemo. Koper drobno sesekljamo. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice ali pa jo sesekljamo. Česen drobno sesekljamo.
■ Krop posolimo in vanj stresemo testenine. Skuhamo jih na zob, al dente.
■ V ponev dodamo maslo in čebulo. Počasi jo pražimo nekaj minut, da se zmehča. Dodamo česen in pražimo še 30 sekund. Prilijemo smetano in limonov sok. Dodamo koper in počasi zavremo. Smetanovo omako kuhljamo 5–7 minut. Da se zgosti do te mere, da prekrije hrbtno stran žlice. Ki jo pomočimo vanjo.
■ Pečenega lososa natrgamo na koščke v omako. Dodamo sol in sveže mleti poper. To je naša smetanova omaka z lososom.
Priprava domačih testenin je neke vrste terapija. Je dokaj preprosta in hitra, rezultat pa nas navda s ponosom in zadovoljstvom.
■ Kuhane testenine preložimo v omako s kleščami za testenine. Premešamo jih, da se obložijo z omako. Če je potrebno, primešamo nekaj žlic škrobnega kropa od kuhanja testenin. Po potrebi dodatno začinimo s soljo ali/in s sveže mletim poprom. Testenine s smetanovo omako z lososom v drugih različicah gl. sorodni recepti.
■ Testenine odcedimo 1-2 minuti prej, kot je zapisano na embalaži. Zato, ker proizvajalci zapišejo minuto daljši čas kuhanja od na zob, al dente. Pa tudi zato, ker se dokuhajo v omaki, s katero jih spojimo. Več ko ima omaka tekočine, bolj se držimo tistih 2 minut. Pa še ena prednost. Na zob kuhane testenine bolje vpijajo omako, ker niso prepojene z vodo.
Arabski znanstveniki in potopisci omenjajo pripravo testenin na Siciliji že v 11. st. Slabih 200 let pred zmagoslavno vrnitvijo Marca Pola iz Kitajske.
■ Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo št. 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo št. 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo št. 8. Špagete pred kuhanjem nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci. Uživamo jih z vilicami. Če si v Italiji pomagamo z žlico, nas le debelo gledajo.
■ Lososi so družina morskih rib iz družine postrvi. Za vse je značilno okusno rožnato meso, užitno tudi presno. Najbolj znana predstavnika sta atlantski losos (Salmo salar) in pacifiški lososi, ki jih je več vrst. Atlantski zraste do 1,5 m, tehta do 20 kg, pacifiški pa so težji, dosežejo do 50 kg. 100 g atlantskega lososa vsebuje pribl. 160, gojenega pa pribl. 180 kalorij.
Koprove lističe izven sezone nadomestimo s koprovimi semeni, strtimi skupaj z malo soli.
■ Koper, včasih tudi koprc ali sladki janež, je enoletnica, ki zraste do 1,2 m visoko. Če nežne, resaste lističe podrgnemo med prsti, zaznamo prijeten vonj, ki spominja na mešanico peteršilja in kumine. V kuhinji uporabljamo svežega in manj aromatičnega posušenega, užitni pa so lističi in semena. Smetanove testenine z lososovim filejem so kakor naročeni za koper.