Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Testenine s pečenimi češnjevimi paradižnički in baziliko

    Testenine s pečenimi češnjevimi paradižnički in baziliko so lahko topla predjed, lažja samostojna jed ali priloga. Skrbno izbrane dišeče češnjevce spečemo v pečici, skupaj z odličnim deviškim oljčnim oljem, z natrtim česnom, s čilijem, z baziliko in s strtim poprom. Pečene zmešamo z odcejenimi testeninami.
    št. oseb: 2 čas priprave: pribl. 45 min. zahtevnost: Oceni prva/prvi. Hvala! 17. marec 2019 št. ogledov: 157
    Avtor: Urednik
    Izvirno: Ziiikocht… was
    Receptov: 15299
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 200 g testenin po izbiri
    • 500 g češnjevih paradižničkov
    • 4–6 žlice ekstra deviškega olivnega olja
    • 2 žlički blagega jabolčnega kisa
    • 0,5–1 žlička sladkorja
    • sol
    • črni poper v zrnu
    • 2 stroka česna
    • 1 rdeč čili
    • 2 vejici bazilike

    Priprava

    ■ Izberemo zelo dišeče češnjeve paradižničke. Oprane in posušene manjše plodove pustimo cele, a jih prebodemo s konico noža. Večje razpolovimo. Česen olupimo, stroke pa blago natremo s plosko stranjo noža. Čili podolžno razpolovimo in izpraskamo semena; ljubitelji pekočih jedi jih pustijo. Nekaj lepih bazilikinih lističev prihranimo.
    ■ Pečico ogrejemo na 180 (krajše pečenje z ventilatorsko) ali na 200 stopinj.
    ■ Češnjevce, preostalo baziliko s stebli vred, česen in čili stresemo v ognjevarno posodo ali v manjši pekač. Pazimo, da so češnjevi paradižnički v največ dveh slojih. Prilijemo olje, kis in 2 žlici vode, vse skupaj pa potresemo s sladkorjem (gl. nasveti), s soljo in s sveže strtim poprom. Dobro premešamo, pri tem pa pazimo, da ostanejo bazilika, česen in čili pod češnjevci. Da dajo omaki več arome, med peko pa se ne zažgejo. Posodo/pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 35 minut (ventilatorsko) oz. za pribl. 50 minut (klasično).
    ■ Slabe četrt ure pred koncem pečenja češnjevcev pristavimo vodo za kuhanje testenin. Čas uskladimo glede na čas pečenja in čas kuhanja testenin. Krop posolimo in vanj stresemo testenine (jed na fotografiji je pripravljena s školjkicami), ki jih skuhamo na zob.
    ■ Kuhane testenine odcedimo, potem pa jih zmešamo s pečenimi češnjevci in s prihranjeno baziliko.

    Serviranje

    Testenine s pečenimi češnjevimi paradižnički in baziliko ponudimo kot toplo predjed, kot lažjo samostojno jed ali kot prilogo. Gl. tudi izboljšanje.

    Nadomestek

    gl. nadomestek

    Izboljšanje

    ■ Domače testenine so opazno okusnejše od industrijskih, pa še skuhamo jih hitreje.
    ■ Baziliko najbolje* kombiniramo z (abecedno): česnom*, limonino lupinico, meto, olivnim oljem, pesti*, pinjolami* ali in s pistacijami.
    ■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
    ■ V vegetarijanski različici k jedi ponudimo parmezan.

    Nasveti

    ■ Osnovno pravilo pri kuhanju svežih testenin je: 100 g testenin, 1 l vode in 10 g soli. Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je, da jih proti koncu kuhanja (večkrat) pokusimo.
    ■ Poleti, ko so češnjevi paradižnički sladki sami po sebi, jim primešamo minimalno količino sladkorja.

    Pojasnila

    ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
    ■ Poznamo nad 60 vrst bazilike, ki jih po botaničnih lastnostih v osnovi delimo na indijske in azijske ter na evropsko sredozemske sorte. Barvno se razlikujejo od svetlo zelenih do temno rdečih z vijoličnim pridihom. Z lističi, ki so lahko zelo drobni ali dolgi celo do 5 cm. Bazilika po vonju spominja na janež, cimet, meto, limonino lupinico, piment ali klinčke, po okusu pa je pikantna in blago sladkasta.
    ■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. Da se testenine čimprej začnejo kuhati, namesto, da se namakajo v vodi.

    Različice

    gl. preproste testenine (številne različice); testenine s češnjevci (številne različice); testenine s pečenimi češnjevci (številne različice) ipd.

    Ideje

    gl. češnjevci (številne ideje); testenine (številne ideje)

    Opombe

    Testenine so velika skupina jedi, ki jih lahko razdelimo na manjše (pod)skupine: nadevane testenine; pekoče testenine; testenine s kaprami; testenine s papriko; testenine s sardelnimi fileti; testenine s sirom; testenine s skuto; testenine s smetano; testenine s špinačo; testenine s tunino; testenine z baziliko; testenine z beluši; testenine z brokolijem; testenine z gobami; testenine z mocarelo; testenine z olivami in druge (gl. testenine).

    Opozorila

    ■ Če testenine kuhamo pri zelo visoko temperaturi, uničimo njihovo teksturo. Tako kuhane testenine slabše vpijajo omako.
    ■ Pri kuhanju testenin upoštevajmo, da veliki proizvajalci testenin na embalažo raje zapišejo malo daljši čas kuhanja. Še posebej, če smo ljubitelji pravih testenin, kuhanih al dente.

    Zanimivosti

    ■ Italijani poznajo več kot 300 vrst testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije: pasta corta (kratki rezanci), pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
    ■ Paradižnik vsebuje pomembna antioksidanta beta karoten in likopen, veliko kalija, železa in fosforja, pa le 17 kalorij na 100 gramov.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept testenine s pečenimi češnjevimi paradižnički in baziliko (izvirno: pasta with baked tomatoes and basil) Susanne Zimmel, z bloga Ziiikocht… was (nem.)
    ■ številni različni viri
     

    Spletne povezave


    spletni nakup kuharic Susanne Zimmel

     
    ” Jed je veganska, če jo pripravimo s testeninami brez jajc. V vegetarijanski različici k jedi ponudimo parmezan. “
    ” Če testenine kuhamo pri zelo visoko temperaturi, uničimo njihovo teksturo. Tako kuhane testenine slabše vpijajo omako. “
    ” Baziliko najbolje* kombiniramo z (abecedno): česnom*, limonino lupinico, meto, olivnim oljem, s pestom*, pinjolami* ali in s pistacijami. “

    Sorodni recepti

    Domače testenine s češnjevci in pečenimi paprikami
    (VIDEO) Odlične veganske domače testenine, ki terjajo nekaj več časa za pripravo. Kuhane domače testenine okopamo ...
    (5.00; 3 ocene)
    Brstični ohrovt s testeninami, skuto in panceto
    Brstični ohrovt s testeninami, skuto in panceto so izjemno bogata topla (pred)jed. V kateri najdemo tudi parmezan, ...
    (5.00; 3 ocene)
    Testenine karbonara z limonovim sokom in lupinico
    (VIDEO RECEPT) Različica po vsem svetu priljubljene italijanske, posebej kremne pašte. Z rumenjaki, s pekorinom, s ...
    (5.00; 2 oceni)
    Testenine s šparglji in grahom v enem loncu
    (Pred)jed je delikatesna, zelo okusna, a preprosta in hitro pripravljena. Testenine iz stročnic skuhamo skupaj z ...
    (5.00; 3 ocene)
    Testenine z maskarponejem
    Skupina jedi oziroma testenin, ki med drugimi sestavinami vsebuje tudi znaten delež maskarponeja, priljubljenenega ...
    (5.00; 2 oceni)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.424 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani