Priprava
■ TESTENINE S PEČENIM BROKOLIJEM, PRŠUTOM IN KOZJIM SIROM. Pečico segrejemo na 180 stopinj. Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem.
■ Brokolijeve cvetke narežemo na rezine, manjše razpolovimo. Položimo jih v pekač v eni plasti. Pokapljamo jih z oljem ter začinimo s soljo, s sveže mletim poprom ter s čilijem.
■ Brokoli pečemo 15 minut.
»Bucatini« so dolge, votle testenine, debelejše in bolj čvrste od špagetov.
■ Proti koncu peke brokolija pristavimo vodo za kuhanje testenin.
■ Pekač vzamemo iz pečice. Vanj položimo rezine pršuta. Vse skupaj pečemo še 5–10 minut. Da se pršut obarva in postane hrustljav.
■ Krop posolimo in vanj stresemo testenine. Kuhamo jih minuto manj, kot je zapisano na embalaži. Da ostanejo
na zob, al dente.
■ V globoki ponvi stopimo maslo. Na stopljenega stresemo žajbljeve lističe. Pečemo jih, da postanejo hrustljavi. Maslo pa se rjavkasto obarva in zadiši po oreščkih; gl.
lešnikovo maslo.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.
■ Prihranimo 1,2 dl škrobnega kropa od kuhanih testenin. Kuhane testenine odcedimo. Stresemo jih v ponev. Prilijemo polovico prihranjenega kropa in premešamo. Dodamo pečen brokoli, po pa vrhu nadrobimo hrustljav pršut. Če so testenine premalo sočne, prilijemo še preostali krop in premešamo. Po vrhu nadrobimo izbrani sir. In grobo nameljemo opazno dozo popra.
Serviranje
Testenine s pečenim brokolijem, pršutom in kozjim sirom ponudimo kot samostojno jed (za 4). Ali kot toplo predjed (za 6–8).
Testenine s pečenim brokolijem, pršutom in kozjim sirom ali testenine z brokolijem
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Italijani poznajo več kot 300 vrst testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
■
Ko kupujemo brokoli, izbiramo težke, intenzivno temno zelene in nepoškodovane plodove. S čvrsto zaprtimi cvetki. S takšnim so okusnejše tudi testenine z brokolijem.
Osnovno pravilo pri kuhanju testenin: 100 g testenin, 1 l vode in 10 g soli (za sirove omake 7 g).
■
Na zob, al dente kuhane testenine bolje vpijajo omako. Ker niso prepojene z vodo. Omako slabše vpijajo tudi kuhane pri previsoko temperaturi. Ki poškoduje teksturo.
■ Improvizirajmo.
Brokoli najbolje* začinjamo z (abecedno): čebulo, česnom*; limonami*, kisom, kumino, olivnim oljem, pomarančami, sardelnimi fileti ali/in s kajenskim poprom (španski poper).
■ Med
najbolj znane francoske kozje sire uvrščamo (abecedno):
Cabécou, Cabrales, Chabichou, Chévre, Chevreton, Crottin, Pouligny-Saint-Pierre, Sainte-Maure, Selles-sur-Cher in
Valençay. Testenine z brokolijem so še posebno okusne z enim od naštetih sirov.
■
Žajbelj (Salvia officinalis) je kuhinjsko zelišče, poznanih pa je kar 750 vrst. Nam znani vrtni žajbelj vsebuje do 2,5 % eteričnega olja, katerega moč je odvisna od vrste tal ter od toplote in sončne svetlobe. Nabiramo ga julija in avgusta. Za žajbljevo toplo, balzamično noto poskrbita tujon in salven. Za aromatično lesno noto pinen. Za osvežujoči pridih pa evkaliptusa pa kafra in borneol.
Opozorila
■ Testenine odcedimo 1-2 minuti prej, kot je zapisano na embalaži. Zato, ker proizvajalci zapišejo minuto daljši čas kuhanja od
na zob, al dente. Pa tudi zato, ker se dokuhajo v omaki, s katero jih spojimo. Več ko ima omaka tekočine, bolj se držimo tistih 2 minut. Pa še ena prednost. Na zob kuhane testenine bolje vpijajo omako, ker niso prepojene z vodo.
■ Odcejene testenine, ki jih stresemo na hladen krožnik, se zlepijo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
testenine z brokolijem, pršutom in kozjim sirom, bucatini (izvirno:
roasted broccoli, crispy prosciutto & sage brown butter pasta with goat cheese)
Donal Skehan, z bloga
DONAL SKEHAN
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Donala Skehana
Donal Skehan